Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо българите се самоопределят като нещастни?

Снимка: Pixabay

Финландия беше обявена за страната с най-щастливо население в света за осма поредна година, според публикувания Доклад за световното щастие. Авторите на доклада, изготвен в партньорство със социологическата агенция "Галъп", Оксфордския център за изследване на благосъстоянието и Мрежата на ООН, са анализирали периода между 2022 г. и 2024 г. България заема 85-то място в тази класация, с четири пункта по-надолу от предишния път. Този тип изследвания вероятно разказват нещо за нас, за начина, по който мислим и възприемаме себе си и средата, която ни заобикаля. В студиото на "Какво се случва" темата дискутират доц. Михаил Околийски от Националния център по обществено здраве и анализи и Слави Стоев, социален психолог и създател на подкаста "Естествен интелект".

"Начинът, по който аз чета подобни изследвания е, че те са със сигурност са добра основа за мислене. Те засичат не само народопсихологията, но и социалната и медийна реалност, в които живеем. Щастието е сложен конструкт, който не е самообяснителен." – казва Слави Стоев

"Очевидно има надеждност и валидност в това изследване, поради факта, че България от много време се представя зле – коментира доц. Михаил Околийски. Това очевидно е находката – българите се самоопределят като нещастни. Тази самооценка е в противовес на растежа на брутния вътрешен продукт, който е факт. Ние ставаме по-богати, но не и по-щастливи. Страните, които излизат на челни места са много добре развити като човешки отношения, осъзнати са като свобода на словото, ранно детско развитие. Но имаме и Индия, която е много високо в това изследване, където всички са много бедни. Там явно има друга компонентна, която ги изстрелва напред. Смисълът на живота, субективното преживяване на благосъстоянието"

"Индексът за корупция всъщност ни закопава най-много – казва Слави Стоев – другите ни фактори са неочаквано добри."

Обективното усещане за корупция и невъзможност да защитиш себе си и интересите си е водещ фактор за недостатъчното удовлетворение на българите и според доц. Околийски." Липса на лидерство и перспектива, няма цел, няма надежда, нямаме общи идеали и цели"

Чуйте още от анализа на доц. Михаил Околийски и Слави Стоев в "Какво се случва":


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Посланикът на Украйна Н. Пр. Олеся Илашчук

Олеся Илашчук: Има само една пречка за възстановяването на мира и името ѝ е Русия

В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа, както и взаимоотношенията на държавата със САЩ и с Русия. * Бихте ли обяснили защо според Вас до този момент няма разбирателство по отношение на мира? "Мирът е възможен само тогава, когато няма..

публикувано на 09.05.25 в 16:00
проф. Илин Савов и Анелия Торошанова

Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда?

Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те? Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и МВР на Република България. Преподавател в няколко български и чуждестранни универитети и академии...

публикувано на 09.05.25 в 14:35

Как композиторът и диджей Светослав Нунев помага на българската музика да пробие навън

В рубриката "Разговорът" гостува Светослав Нунев, организатор на събития и концерти на български изпълнители в Лондон – световната музикална столица. Той има дългогодишен опит в музикалната индустрия като композитор и диджей. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели своите наблюдения и опит за това как българските артисти могат да пробият в..

обновено на 09.05.25 в 13:55

Антоанета Колева за Европа днес: Опасности и шансове пред нашия общ дом

Денят на Европа, отбелязван на 9 май, е посветен на мира и обединението в Европа. Тази дата е символ на усилията за единство и хармония на континента, като се свързва със значимата Декларация на Робер Шуман от 1950 г., която предлага създаването на Европейската общност за въглища и стомана, предшественика на Европейския съюз (ЕС). Този ден не само..

обновено на 09.05.25 в 13:08
Атанас Радев и Анелия Торошанова

Какви са правата на младите хора в Европейския съюз?

Какви са правата на младите хора в Европейския съюз?  Какво прави Националният младежки форум (НМФ) в тази посока – Диалога на ЕС по въпросите за младежта Диалог на Европейския съюз по въпросите за младежта е консултативен механизъм, който позволява на младежи от цяла Европа да участват в процесите на вземане на решения на най-високо ниво и..

публикувано на 09.05.25 в 12:40