Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Космосът на чудесата": Театрално пътешествие в неизвестното с помощта на науката

| обновено на 08.04.25 в 11:59
Владимир Божилов
Снимка: БНР

На 10 април сцената на Топлоцентрала ще се превърне в портал към една необикновена реалност. Публиката ще стане свидетел на премиерата на "Космосът на чудесата" – мултимедийна театрална продукция, която обединява наука, въображение и сценично изкуство в завладяващ спектакъл за живота в Космоса.

От създателите на "Дългият път към звездите", този нов проект продължава търсенето на отговори отвъд границите на Земята. Представлението предлага един различен, дори забавен и емоционално въздействащ поглед към идеята за живот извън нашата планета.

Научните консултанти – проф. Милена Георгиева, експерт по молекулярна биология, и доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик от катедра Астрофизика на СУ "Св. Климент Охридски", гарантират, че фантазията в спектакъла стъпва здраво върху научни факти и съвременни космически хипотези.

В ефира на предаването "Време за наука", доц. Божилов споделя:

"Космосът на чудесата е театрален спектакъл, в който много по-пълно се използват всички средства на драматургията. Той започва с една на пръв поглед фантастична, но логична хипотеза – какво би станало, ако първото дете, родено в Космоса, е момиче? Как това ще се отрази на човечеството на Земята? Как ще се отрази на самото дете, израснало в условия, толкова различни от нашите?"

Тази провокация отваря вратата към по-дълбоки въпроси за мястото ни във Вселената. Спектакълът препраща и към един от най-загадъчните научни парадокси – Парадоксът на Ферми.

"Вселената е толкова голяма и толкова стара, че би трябвало в нея да съществуват множество извънземни технологични цивилизации. Но ние не ги виждаме – сякаш Вселената мълчи. Защо това е така?" – пита реторично доц. Божилов.

"Космосът на чудесата" не дава окончателни отговори, а предлага въпроси – онези, които подхранват любопитството и движат напред и науката, и изкуството.

Спектакълът обещава да бъде не просто театър, а преживяване – пътуване, което разширява границите на въображението и познанието.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полският писател Анджей Сташук

Анджей Сташук е писател , поет, драматург, есеист, публицист и издател, лауреат на Наградата на фондация "Кошчелски", Литературната награда " Нике " и Литературна награда на Гдиня. Роден е на 25 септември 1960 г. във Варшава . В началото на 80-те години е ангажиран в дейността на "Движение Свобода и мир". Автор е на фейлетони, публикувани в..

публикувано на 14.05.25 в 18:16

Никола Петров представи новата си стихосбирка

Един от най-интересните съвременни млади поети Никола Петров снощи имаше премиера на новата си стихосбирка „Ето го разкаяния победител“. Тя се състоя в Камерната зала на Младежкия театър "Николай Бинев " . Ценителите на добрата поезия изпълниха залата, за да чуят как впечатляващо поетът рецитира стихотворенията си наизуст  – с емоционален усет и без..

публикувано на 14.05.25 в 18:14

"Син, но го няма небето" – визуален разказ за пътя на една майка към тишината на аутизма

"Син, но го няма небето" е дебютната фотографска изложба на Благовеста Семкова, която ще бъде представена днес (14 май) от 19 ч. в концептуалното галерийно пространство на BECA Center of Visual Storytelling.  В "Нашият ден" Семкова, майка на четири деца – едно от които с аутизъм – разказва за този личен проект, засягащ борбата с възприятията на..

обновено на 14.05.25 в 16:41

Приказният свят на Виктор Паунов – животните между реалност и фантазия

В Регионалния исторически музей – София, в изложбената зала "Триъгълна кула на Сердика", на 15 април 2025 г. беше открита една необичайна изложба – "Бестиарий" на проф. Виктор Паунов. В нея са събрани над 230 оригинални илюстрации, създавани в продължение на повече от четири десетилетия. Това не е типична ретроспекция – не проследява хронологично..

обновено на 14.05.25 в 11:39

Кои български автори представят страната ни на панаира в Прага?

Директно от сърцето на книжния свят в Централна Европа – Прага, колегата Светлозар Желев сподели в ефира на "Нашият ден" вълнуващи подробности за започващия Международен панаир на книгата и литературен фестивал Svět knihy . С повече от  600 изложители, събитието се утвърждава като най-голямото литературно средище в региона, събиращо автори, издатели и..

обновено на 14.05.25 в 11:10