В днешното издание на предаването "Време за наука" имахме възможността да се потопят в темата за звездния прах и космическите явления, благодарение на д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс, гост-лектор на "Следите на сътворението. Звезден прах.", събитие на Рацио, привлякло вниманието на мнозина, любопитни за тайните на вселената.
През 2025 г. д-р Янчулова Мерика-Джоунс е във България като част от Фулбрайт програма, и работи в катедра "Астрономия" към Физическия факултет на Софийския университет. Там тя води курс за обработка и анализ на астрономически данни с Python, като същевременно е и постдокторант по националната програма "Млади учени и постдокторанти". Преди това д-р Янчулова е била учен в Научния Институт за Космическия Телескоп в Балтимор, САЩ, в групата "Междузвездна материя". Тя е завършила физика с астрофизика в Университета в Калифорния, Сан Диего през 2020 г. и също така има интереси в спорта – била е състезателка по плажен волейбол.
Срещата с астрономията за д-р Янчулова започва още от детството й. Един от ключовите моменти е свързан със снимка на Халеевата комета, подарена й от учени от Националната астрономическа обсерватория Рожен. Тази снимка я мотивира да последва своята мечта да изследва вселената.
В хода на разговора по темата за звездния прах, д-р Янчулова Мерика-Джоунс предложи интересен поглед върху въпроса за праха в нашите домове. Тя сподели, че освен обичайния домашен прах, който се натрупва, когато не го почистваме редовно, в атмосферата и космоса има много по-малко видими, но не по-малко интересни частици. Тези частици могат да бъдат прах от междузвездното пространство, които навлизат в нашата атмосфера.
"Интересен факт е, че освен праха в нашите домове, който е най-обикновен прах, е възможно да навлизат частици от пространството, от Космоса. Всъщност, хиляди тонове прах постъпват в атмосферата, и някои от тези частици не са само от Слънчевата система. Когато гледаме един слънчев лъч и виждаме неговата златисто светлина, повечето от праха в него е от нашата атмосфера, но някои частици могат да са навлезли и от междузвездното пространство," обясни тя в ефира на предаването.
Слушайте!
Въпреки че за тях се чува по-рядко, добри примери и щастливи истории в българските училища има много. За да се промени картината на средното ни образование обаче, тези примери би трябвало да се проучат внимателно и да се намери начин те да станат норма. Като че ли най-ярки са случаите в "проблемни" райони, общности и селища, където достъпът до..
На 26 април 2025 г. (събота), от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, родители, деца, студенти, изследователи и граждани. В рамките на събитието посетителите ще могат да видят, че..
Фондация "Ела и ти" дава възможност на хора в неравностойно положение да се наслаждават на природните гледки, да се докосват до красотата на водопади, пещери, планински залези. Каузата сплотява доброволци и хора с увреждания, създава предпоставки за споделени преживявания, преходи в зимната планина, състезания по планинско бягане, гребане с драконови..
Добре дошли в нашия ИСКАМ БЕБЕ – виртуален дом! Влизайте смело! Докато четете тези редове, със сигурност от другата страна на виртуалния Ви свят стои някой, който също като мен и теб има мечти, страхове, напиращи сълзи или желание да изкрещи на целия свят: "Искам да мога да плача, да се радвам, да говоря с някого. Искам дете! Искам го с цялата си..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради нашето общество – водите, почвите, горите и полезните изкопаеми. "Наистина ние сме най-големия научно-изследователски център в областта на науките за земята в България. Намираме се в София, това е..
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg