Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с актрисата и съосновател на куклен театър Роза Николова говорим за появата на куклите като натоварени със символика спътници на човечеството в различни региони, за българския опит в това изкуство и за бъдещето пред него в светлината на новите технологии.
Катя Петрова говори за работата си и за възможностите чрез куклите да се разшири диапазонът на емоционално въздействие върху зрителя чрез по-значим спектър от метафизически усещания. Тя разказва и за новия си спектакъл по произведение на Ромен Гари, "Животът пред тебе". Доцент Мирослав Цветанов - Миро, цитира някои наблюдения и изводи от новата си книга – "Анатомия на куклата", и се спира върху различните форми на куклен театър според различните култури в света. Роза Николова припомня създаването на първите форми на куклен театър в България от видни наши интелектуалци още в началото на миналия век. Гостите разсъждават и над етапите в нашето театрално куклено дело според действащата политическа конюнктура и припомнят как куклите са възприемани и като живи политически врагове в някои исторически моменти – например Гестапо в Чехия по време на Втората световна война е било "арестувало" две кукли за вражеска пропаганда.
Известните български познавачи и практици на кукленото дело не очакват западане на своето изкуство, но са обезпокоени не толкова от изкуствения интелект и новите технологии, колкото от евентуално оскъдняване на институционалния и държавен интерес към бъдеща подкрепа на кукления театър у нас.
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски": проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...
След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието". В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители,..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография..
Новият албум на нидерландската джаз певица Фей Клаасен бе реализиран на физически носител на 4 април 2025 година, а вече е достъпен и в дигиталните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg