Мина почти десетилетие от първия концерт на групата на Кинг Аишоба от ганайския Горен Северозапад, който "Аларма Пънк Джаз" организира в София под името "АфроВизия", и ето, че в началото на юни отново посрещаме двама знакови музиканти от същата група – Аюуне Суле и Франсис Аямга, които ще изнесат два специалн концерта – на 05.06.2025 в Bee Bop Café (Пловдив) и ден по-късно – на 06.06.2025 – в клуб *Mixtape 5* (София), като специален съпорт на групата на Вийо Фарка Туре от Мали.
Аюуне Суле (Ayuune Sule) има и своя собствена история в България. Освен като музикант от групата на Кинг Аишоба, той беше у нас и за две солови турнета през 2018 и 2019г, които преминаха през Пловдив, София, Плевен, Русе, Бургас, Варна и село Долен. Суле е майстор на традиционната ганайска китара "колого", певец, автор на песни и перкусионист, а първото си колого си прави сам, още осемгодишен. Оттогава е създал стотици песни. У нас е познати и със създаденото в София трио с Росен Захариев (фюгелхорн, клавишни, перкусии) и Александър Даниел (барабани). С тях през 2018г. свири на сценара на фестивала "Джаз на село" в Камен бряг, а през 2019 подгрява групата на световния майстор на нгони-музиката Басеку Куяте в София.
Франсис Аямга (Francis Ayamga) е най-младият музикант в групата на Кинг Аишоба – перусионист, вокалист, но също така и продуцент и откривател на изключително интересни имена от съвременната ганайска сцена за западния свят. У нас с Аишоба и Суле е свирил на Плевенския джаз фестивал и три пъти в София на "Афровизия", като два пъти от тях – в знаковото Първо студио на БНР.
Концертите на дуото в София и Пловдив ще се излъчат по програма "Христо Ботев" на Българското национално радио.
От днес до 12-и юни Прага е домакин на юбилейното 80-то издание на един от най-значимите музикални форуми в света - фестивала "Пражка пролет". Събитието отбелязва и 80 години от края на Втората световна война. Фестивалът е един от най-старите в Европа и е посветен на класическата музика . Малко преди официалното откриване участниците почетоха..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял свят! Могъщ, неземен, феноменален глас, природна стихия, ураган, Божи дар, уникален талант и какви ли не още суперлативи можем да кажем за нея, но преди всичко човек с добро сърце, отдадено напълно..
"Налей" е музикално и кинематографично пътуване в света на двама мъже, които мълчаливо се справят с живота, с мъката, с жените, и със самите себе си. Без да говори директно за любов, "Налей" разказва за братството. За болката, споделена между мъже. За бурята, която се случва вътре в тях, докато се борят с тази навън. "Налей" всъщност е съвместната..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите съвременни творци на ъндърграунд музиката, които боравят най-вече със словото, показва друга своя страна – не толкова меланхолична и загледана навътре към себе си. В "Химикал Х" представителят на хип-хоп..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените български музиканти – световноизвестният кавалджия Теодосий Спасов и китаристът Християн Цвятков. Пет години по-късно с албума "Антарктически приказки" с пиеси, създадени на ледения континент и на..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg