Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво наричаме "магично"? Петко Желязов за илюзиите на ума

| обновено на 13.05.25 в 13:02

На 7 юни предстои пролетното издание на Ratio Forum, озаглавено "Магията на реалността". Темата, макар на пръв поглед да звучи мистично, всъщност има съвсем рационално обяснение. Един от организаторите на събитието, Петко Желязов, пояснява, че под "магично" трябва да разбираме не свръхестественото, а способността на някои хора да заблуждават другите, както и естествената склонност на човешкия мозък да се поддава на илюзии.

"Смятаме, че мозъкът е съвършен инструмент, че природно сме надарени със способността да извличаме истината. Но това далеч не е така. Всеки човек може да стане жертва на измама, на илюзия, на дезинформация", предупреждава Желязов.Според него критичното мислене не е даденост, а умение, което трябва да се развива и усвоява съзнателно.

В предаването "Време за наука" Петко Желязов споделя и своя личен път към научния свят. Той разказва, че интересът му към науката не е започнал в училище, а по-късно – когато започнал да търси дълбочина и смисъл в обяснението на света. "Науката има странното свойство да дава и от материалните, и от духовните блага", казва той. Именно в научния разказ Желязков открива вдъхновение – защото този разказ не само че не отстъпва по сила на всички останали начини, по които се опитваме да осмислим битието си, но има и едно скромно предимство – той е истинен.

Именно тази истина – понякога невидима и прикрита зад сенките на измамата и дезинформацията – е в центъра на вниманието на "Магията на реалността". Ratio Forum ще предложи едно пътешествие през илюзиите на възприятието и ще покаже как науката не просто обяснява света, а ни учи да мислим критично и да различаваме истината от измамата.

Събитието е покана към всеки, който иска да види "магията" не като свръхестествен феномен, а като естествената способност на разума да преодолява заблудите и да се доближава до реалността такава, каквато е.

Програмата на събитието предвижда:

· За магията и илюзиите за говори Ричард Уайзман - психолог, автор на научнопопулярни бестселъри и експерт по паранормални явления и илюзии.

· За изкуството на манипулацията - Пол Зенон е един от най-известните британски илюзионисти с голям опит в представянето на различни трикове, илюзии, измами и паранормални теми.

· За нашите възприятия и желания лектор е Пол Блум е професор по психология, "суперзвезда" в своята област, изследовател на това, как еволюират моралните ни категории.

· Как се разпространяват фалшивите новини, защо хората се вкопчват в конспиративни теории и какво можем да направим, за да се предпазим от когнитивните капани на дезинформацията ще обясни изследователят Стефан Левандовски.

Слушайте! 
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05