Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Отвъд портрета" с Милчо Костадинов в галерия "Астри"

Снимка: галерия "Астри"

Вярвам, че изкуството притежава силата да променя хода на времето – да го спира, връща, забързва. Портретният жанр е именно едно от сечивата, чрез които това се случва. Портретът е следа от среща, памет за създадена връзка. В "Отвъд портрета" – замислен преди 20 години като поредица от акции, предмет на тази памет е специалната връзка между художник, модел и галерист. Тук потребявам думата "галерист" условно, влагайки в нея по-скоро смисъл като човекът, свидетел на спонтанни или аналитични реакции на хора при срещите им с произведенията на нечие изкуството.

Така през 2004 г. с артист, на когото съм изключително благодарна, но чието име не споменавам, защото не съм го попитала, направихме първия процес "Отвъд портрета". Паметта и силата на създадените тогава артефакти само потвърдиха разбирането ми, че изкуството на портрета е живо и придобива още по-голяма роля и смисъл в технологичните времена.

Този път за реализацията на втория процес "Отвъд портрета" поканих художника Милчо Костадинов. Специален е аспектът на свързаността, която се прояви в работата ни вече не само като между галерист и художник, а като между хора, които имат подобно отношение към изкуството изобщо. Още повече, че то – изкуството, е съществената част в живота и на двама ни –разказва галеристката Вихра Пешева.

В продължение на три години тя е снимала – с тяхно позволение, хора, с които е имало какво да говори, от които е научила много. Хора съмишленици, приятели, личности, които са споделяли живота на галерия "Астри", обменяли са взаимно мисли, усещания, естетически критерии, лични открития. За 30-те си години на галерист Вихра Пешева се е срещнала с може би стократно повече от изобразените хора, но процесът на заставане пред камерата, снимане и последващото материализиране на артефакта е особен, дълъг и изисква специална настройка и в трите страни.

След това предлага тези снимки на художника Милчо Костадинов – десетки снимки, уловили онзи миг, когато чертите на лицето се освобождават от принудата на позата и контактът е вече единствено със света на галерията, т.е. другата реалност. 

Кадрите, по които са рисувани портретите, са избирани от художника и в този избор няма намесата на фотографа - галерист. В портретите на художника няма спомени от разговори, няма лични впечатления. Плод са само на впечатлението и въображението му, провокирани от снимките, които той трябва да разчете и преживее.

"Отвъд портрета" е експеримент със самата природа на портретното изкуство – опит да се улови не само външното, но и онова, което остава невидимо. Срещите, случили се в реалността, и тези, съществуващи само във въображението на художника, се преплитат в едно живописно пространство и всяко произведение носи следите на личното присъствие.

И още нещо за портрета в днешно време – с фотографията и дигиталното изображение, когато всеки миг може да бъде уловен с едно докосване на екрана, портретното изкуство придобива нов, парадоксален смисъл. Ако фотографията и селфито са моментални отражения, често лишени от дълбочина и контекст, то рисуваният портрет е процес – бавен, съзерцателен и проникновен. Тази изложба е един специален подарък, който си разменяме – художникът, неговите модели, публиката, галеристът – казва Вихра Пешева.

Милчо Костадинов е роден през 1977 г. в Бургас. Завършва Художествената академия в класа на акад. Светлин Русев. Работи и в областта на пейзажа, натюрморта, жанровата живопис, портрета, абстракцията. Участва в много национални, регионални и тематични групови изложби. Художник на галерията е от 2000 г. и има самостоятелна изложба в Люксембург, както и участие в проекта на "Астри" и "Найлон галери" в Истанбул. "Отвъд портрета" е втората му самостоятелна изява в галерия "Астри" с идея, подбор, грижа на галериста и живопис, която ще продължи до 31 май.

Чуйте разговор на Димитрина Кюркчиева в "Артефир" с Вихра Пешева в звуковия файл.  

Снимки –  галерия "Астри"


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41