Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България е средно сеизмично активна територия

доц. Александър Радулов
Снимка: БНР

Земетресението е природно явление, което винаги е в състояние да покаже на човечеството своята безпомощност пред силите на Земята. В допълнение към факта, че всяко достатъчно силно земетресение може да унищожи цял град, то може да доведе и до други също толкова разрушителни последици, като цунами или вулканични изригвания. За това доколко сеизмична е територията на България и кои са опасните райони, е разговорът в предаването "Следобед за любопитните" с доц. Александър Радулов от Института по геология към БАН.

"Общо прието е в света, че според интензитета, според скоростта, с която се реализира тази сеизмична деформация, има три главни района. Това са границите между литосферните плочи, които са три различни типа. Като деформацията в първия тип е с най-бързи скорости и съответно сеизмичната част, която се отделя, е най-висока. Най-слабо сеизмични са вътрешноконтиненталните обстановки и ако ги измерваме в този ред, ние сме помежду им.

Територията на България – Балкана и това, което е на юг от Балкана – е с малко по-висока сеизмичност, а Мизийската част около Дунав е вътрешноконтинентален фрагмент. България в глобален мащаб е средно, почти ниско сеизмична зона", разказва в ефира на предаването "Следобед за любопитните" доц. Александър Радулов от Института по Геология към БАН.

Като сеизмично активните зони са определени районът на Крупник, областите Благоевград, София, Маришка зона, Шабленска зона, районът на Велико Търново и Горна Оряховица. Това обаче, според доц. Радулов, са изкуствено създадени единици, на базата на регистрираните през годините земетресения. Непрекъснатото движение на земята води до деформиране по еластичен начин на  литосферата или земната кора в последните десетина километра и това предизвиква трусовете, разяснява експертът.

За наблюденията на земетресенията, какво хората могат да направят за по-лекото преживяване на трусовете, както и за проектит, по които работи в момента, разказва в предаването доц. Александър Радулов.

Разговора на Ани Костова с доц. Александър Радулов от Института по геология към БАН можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22