В "Нашият ден" се отправяме на далечно пътуване до Китай, където Наталия Маева, завеждащ редакция "Новини, образование и култура" на програма "Христо Ботев", наскоро посети семинар, посветен на иновативното развитие на науката, културата и технологиите. Събитието беше организирано от Централната академия по култура и туризъм на Китай и Министерството на търговията на Китайската народна република и в него участие взеха 22 български представители на креативните индустрии и медиите.
Маева разказва за възможността да се докосне до темпото на три града – Шънджън, Ханджоу и Пекин. Първият бележи огромен технологичен взрив, като от малко рибарско селище днес се е превърнал в 20-милионен иновативен център. Ханджоу, от друга страна, е наричан "рай на Земята" и, по думите на Маева, е един от най-поетичните градове в света. Старата столица на Китай е управлявана от изкуствен интелект и същевременно е люлка на китайската културна традиция. Градът е пример за това как природата и човешките творения живеят в хармония.
"Пекин е машина на времето – всеки квартал там е лаборатория на бъдещето", продължава разказа Маева.
Чуваме откъс от лекцията на проф. Ли от Пекинския универистет, посветена на калиграфията като традиция, изкуство и философия – друг начин на мислене през четката и йероглифа.
В ефир прозвучават и думите на г-жа Лиу – продуцент от "Шънджън медия груп", която говори за радиото като "най-топлата медия" и за създаването на креативно медийно съдържание днес.
"Надявам се да има постепенно надгрждане на съществуващите взаимоотношения между България и Китай", заявява Маева и припомня, че в последната година китайската държава е дала право на безвизов режим на посещение на 40 държави с цел да привлече туристи и да покаже своите постижения пред света.
В края на разговора Маева споделя собствените си въпроси, възникнали след вълнуващото посещение: "Дали Китай е парадокс? От една страна, е авторитарен, а от друга – изключително креативен. Дали китайският модел ще успее да балансира между контрола и свободата? Мисля си, че България има огромен шанс да бъде мост и партньор на Китай в Европа, особено в кративните индустрии и медии."
Чуйте повече по темата в звуковия файл:
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg