Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ветеранът се готви за своя 70-годишен юбилей

Димитър Караиванов: 2019 година беше много успешна за тениса на маса в Момчилград

Димитър Караиванов
Снимка: Валентина Иванова


Най-възрастният български състезател по тенис на маса е роден и живее в Момчилград. Димитър Караиванов, който тази година ще отбележи своя 70 годишен юбилей продължава да представя Спортен клуб "Родопи", Момчилград и България на различни републикански и световни форуми. 2019 година е била успешна и незабравима за емблематичния спортист. Наред със спечелените титли и медали, той е бил преизбран за трети път за вицепрезидент на Международното общество на ветераните по тенис на маса. Неговият ентусиазъм е заразителен за млади и стари. Тенисът на маса е традиционен спорт в Момчилград. От спортния клуб "Родопи" е излязла и Даниела Гергелчева, една световна звезда в този спорт, която от години живее във Франция. Сега в клуба тренират и израстват нови състезатели, те представят Момчилград и България у нас и по света. Димитър Караиванов е най-дълголетният тенисист, който се състезава при ветераните, но е член на управителния съвет на спортен клуб "Родопи"  и е най-големият радетел за развитието на тениса на маса и налагането на Момчилград като световен център в този спорт. Как приключи 2019 година за състезателите, какво предстои през тази, правим равносметка с Димитър Караиванов, чуйте го в интервюто на Валентина Иванова:

Димитър Караиванов: В спортен клуб "Родопи" имаме деца в 4 различни възрастови категории: 10, 12, 14 и 18 години. 25 са регистрирани в БФТМ. Работим и с още 2 групи по 20 деца. Разполагаме с двама треньори: главен треньор Сабри Сюлейман и Мелиса Мехмед, която в момента следва в НСА. 2019 година беше много успешна за нашия клуб, както в спортно-техническо, така и в организационно отношение. Успяхме при възраст 10, 12 и 15 години да се класираме в елита на българския тенис на маса, като спечелихме медали в отборното личното, на двойки и на смесени двойки. Две от нашите състезателки бяха включени в разширения състав на националните отбори в подготовка за Балканското и Европейското първества. Бяхме домакини на 6 републикански първенства, в т.ч. финали на ученически игри, Държавно отборно първенство, Държавно лично първенство и на финален турнир "Млад олимпиец".

2019 беше много успешна за мен като състезател-ветеран. Участвах в над 10 турнира и имам 12 медала, 5 титли от вътрешни и международни прояви. По време на Световното отборно първенство в Холандия се проведе отчетно-изборно събрание на нашата международна структура, където отново получих доверието на моите колеги. Бях преизбран за трети път за вицепрезидент на Международното общество на ветераните по тенис на маса. 

Тази година, 2020-та, за мен е радостна, тъй като ми предстои да чествам 70-годишен юбилей. 60 години от моя живот отдадох на любимия ми спорт - тенис на маса, както за родния ми град, така и в отборите на "Академик"- София и ВИФ, когато бях студент. А по време на военната ми служба играх за ЦСКА. Но 40 години съм свързан с тениса на маса в Момчилград.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Д-р Марин Мухтаров: Зеленчуците могат да бъдат опасни или как помага една супена лъжица сол

Нискостеблените зеленчуци и плодове като марули и ягоди трябва да се измиват много хубаво, защото крият големи рискове. Това се отнася особено за дворните зеленчуци, до които достъп имат и домашни, и безстопанствени кучета, коментира в ефира на Радио Кърджали гастроентерологът д-р Марин Мухтаров. Той обясни и че марулите съдържат много полезни вещества..

публикувано на 10.05.25 в 17:57

Любомир Колев събира живи свидетелства за миналото

Любомир Колев, ученик в 11. клас на СУ "Петко Рачов Славейков" – Кърджали, спечели първо място в националната конференция по история „Добродетели на духа и волята“. Ученикът участва с авторски документален филм под заглавие „Власт и православие“, в който разглежда сложните отношения между държавата и Българската православна църква в периода..

публикувано на 09.05.25 в 12:05
доц. Владимир Бозуков

Магнолии и палми са растели в Източните Родопи, когато са били архипелаг

Следи от растения от преди 25-35 млн. години - времето на ранния олигоцен, са запазени в скалите на Източните Родопи. Тогава Родопите са били архипелаг в морето, климатът е бил тропичен, а тук са цъфтели магнолии и палми. Доцент Владимир Бозуков от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН е палеоботаник, един от малкото в..

публикувано на 08.05.25 в 14:49

Защо 9 май остава важен за България и Европа

На 9 май, отбелязваме една многозначителна дата — Денят на Европа и Денят на победата. За нейното значение, исторически препратки и начините, по които се чества днес. „За мен всичко започва от победата, за да стигнем до Европа — едното без другото не може, те са взаимносвързани,“ казва историка и ръководител на клуб „Историка“ Димитър Димов. Той..

публикувано на 08.05.25 в 10:35

Отец Гарена: Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград

На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва  църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..

публикувано на 06.05.25 в 14:44

Възродиха традицията "мартъфал" в Чернооченско

Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа  в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..

публикувано на 06.05.25 в 14:16

Изкуство с кауза: Надя Пеовска открива изложба в Свиленград

Днес- 2ри май в Свиленград ще бъде открита нова изложба на талантливата бургаска художничка Надя Пеовска. Член на Съюза на българските художници и Малтийското общество на изкуствата, тя е добре позната не само у нас, но и в чужбина. Нейни картини са част от частни колекции в САЩ, Канада и Гърция, а една от тях - "Годеж" - е включена в културното..

публикувано на 02.05.25 в 12:13