Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проектът за релокация на костенурките на територията на рудник "Ада тепе" е уникален

Деян Духалов: Индустрията и природозащитата трябва да работят заедно

| обновено на 14.03.20 в 17:42
Снимка: Валентина Иванова


Деян Духалов е херпетолог, т.е. човек, който изучава земноводните и влечугите. Той работи по проекта за опазване на двата вида костенурки - шипобедрена и шипоопашата, с местообитание на територията на рудник "Ада тепе". Дейностите, извършени от "Дънди Прешъс Металс", са добър пример за работа на минна компания с отговорно отношение към природните ресурси. Какво е извършено по проекта и какво предстои ще научим от интервюто на Валентина Иванова с Деян Духалов, в звуковия файл:

Деян Духалов: След като беше направена оценка за съвместимост на инвестиционното предложение за Ада тепе, бяха установени защитени видове животни и растения и беше предписано да се изпълнят дейности по намаляване на въздействието върху костенурките, които са световно застрашен вид. изнасянето на костенурките започна през 2012 и завърши през 2013 година. Пренесохме над 404 броя. Беше направена ограда, за да не се връщат обратно. Такова нещо не е правено никъде, бяхме пионери. Доволен съм, че нещата се получиха.

Индустрията и природозащитата са си доста далеч, макар че би трябвало да работят заедно. Нашият пример с "Дънди Прешъс Металс" е може би по-скоро изключение. Не са много такива проекти, да не кажа, че са единици. На индустрията тази дейност всъщност помага - и като лице, и като създаване на имиджи пред местните общности. Фирма, която е склонна да обръща внимание на костенурките, означава, че е склонна да обръща внимание и на други подобни неща, свързани с околната среда и с наблюдението на средата, в която всички ние живеем.

Проектът е добър пример. До голяма степен доказахме, че всъщност, за да е добре наблюдавана средата и да имаме някакво позитивно въздествие върху нея, не се изискват някакви свръх усилия от страна на компаниите. Битува една особена настройка, че за да работиш такива неща, трябват гигантски средства и едва ли не това е непосилно за компаниите. А не е така.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сдружение "Омега" започна изпълнението на проекта "Гласът на Кърджали"

Сдружение "Омега" започна изпълнението на проекта "Гласът на Кърджали" с младежки идеи за гражданска активност. Целта на проекта е да ангажира над 1000 млади хора от региона на Кърджали в различни културни дейности и обучения, свързани с гражданско участие.  Чуйте повече в прикачения звуков файл.

публикувано на 08.11.24 в 18:32
Иво Маев

Иво Маев: Съвсем скоро ще стане ясно дали да се готвим за пореден цикъл на политическата криза

" За Борисов е пределно ясно, че  първото мнозинство, което трябва  да се случи в следващото Народно събрание, е мнозинството за избор на председател.  Затова неговата първа малка, но и съществена стъпка, е да провери дали наистина такова мнозинство е налично за избор на председател на Народното събрание, излъчен от политическа партия ГЕРБ. Ако..

публикувано на 07.11.24 в 11:24
Цвета Караянчева

Цвета Караянчева: В Парламента ще работя и за Кърджали

Въпреки че съм избрана за народен представител от Пловдив област, ще работя и за моите съграждани от Кърджали. В това увери народният представител от ГЕРБ-СДС Цвета Карянчева в ефира на Радио Кърджали: "Изборите минаха и аз мисля, че оттук нататък трябва всички народни представители да не бъдат вече народни представители на определена политическа..

публикувано на 04.11.24 в 11:47

Кърджалиецът Мустафа Мустафов: От свободното гмуркане, през маратона до връх Монблан

Какво е да си екстремна личност.  Да участваш в маратонско бягане, да практикуваш свободно гмуркане, да изкачиш върховете - Монблан и Елбрус.  Да се гмурнеш на дълбочина 21 метра само с маска и шнорхел, и то на един дъх. Да, има такива хора. Един от тях е кърджалиецът Мустафа Мустафов и е правил всичко това, което описахме...

публикувано на 03.11.24 в 13:46

Иво Никодимов: Победата на ДПС-Ново начало в Кърджали е символна

Как топрепортерът на БНТ Иво Никодимов видя изборите в Кърджали, какво е бъдещето на двете крила на ДПС, ще става ли още по-интересно противоборството между тях и предреши ли асфалта изборния резултат в областния град? Разговорът е на Радка Петкова. "Каква е съдбата на двете фракции, свързани с ДПС тук, и в национален план, как мислите?"..

публикувано на 30.10.24 в 13:06

Беркант Барзат: Многото жалби и много добрата работа на СИК отличиха изборите на 27 октомври

Осем политически сили - партии и коалиции, влизат в новия български парламент при 100 процента обработени протоколи на СИК в РИК. Това са ГЕРБ-СДС, Продължаваме промяната-Демократична България, Възраждане, ДПС-Ново начало, БСП-Обединена левица, Алианс за права и свободи, Има такъв народ и МЕЧ. Величие с 3.999 % от гласовете на избирателите остава извън..

публикувано на 29.10.24 в 14:36
Петко Петков, изпълнителен директор на

Петко Петков от "Галъп": Ръстът на активността е добрата новина в тези избори

Над една четвърт от гласувалите в неделя са решили за кого да дадат гласа си два-три дни преди вота или минути преди да застанат пред урната. Това сочат наблюденията на социолози и политолози след приключилите седми поредни предсрочни парламентарни избори за Народно събрание. Българският избирател изненада приятно социолозите, като повиши..

публикувано на 29.10.24 в 01:08