През 1982 година Динка Гочева взима участие в събора за народно творчество в Копривщица. Изпълнява песента „Заспала е мирина мома“. Тази песен ѝ носи златен медали. От БНР я канят за запис на песента с което гласът на Динка Гочева, днес Менова попада в архивите на националното радио. В родното Дрангово, по онова време фолклорната дейност е била развита. Имало е фолклорна група за автентичен фолклор. Ходели са по участия и се връщали със златни медали от всяко участие с конкурсен характер, спомня си Динка Гочева. Преди 12 години липсата на работа в региона кара дранговчанката да се премести да живее и работи в Созопол. Въпреки това тя не изоставя пеенето. Там става част от клуб „Българка“ и тракийското дружество „Яни Попов“. Тогава се научава да пее и странджанските песни. Взима участия по конкурси със странджански песни. На един от конкурсите Динка Гочева впечатлява с пеенето си странджанската певица Жечка Сланинкова, която е в журито. Динка Гочева живее и работи 11 години в Созопол, но никога не забравя родопската песен. От една година родопчанката вече се е върнала в родното Дрангово.
Певческият талант тя наследява от баба си. От нея Динка научава много от автентичните песни на Дрангово и региона. Цялото семейство са били музикални. Баща ѝ пеел и свирил на саз, майка ѝ и брат ѝ също са пеели. Дори успяла да увлече по родопското пеене и дъщеря си.
„В тетрадка имам записани 314 родопски песни. Подредени са – сватбарски, хороводни, бавни и тъжни", разказва Динка Менова и продължава.
„Когато си бях в Дрангово пеех в състав „Родопи“ с Андрей Мъсарлиев. По много сватби сме свирели и пеели, по седенки. На 40 дена бебе съм го оставила, за да ида на пея на Копривщица и съм извоювала първия златен медал за Дрангово през 1982 година“, спомня си Динка Менова.
Друго популярно име във фолклора от село Дрангово е Андрей Карамфилов Мъсарлиев. Той е роден през 1955 година. Още от 12-13-годишен се увлича по народната песен и я запява.
„Много се радвам да веселя хората. Приятно ми е когато изляза пред публика и им запея. Обичам тежките, бавни песни да пея. Преди години сформирахме състав, ходехме по събори, сватби. Тогава се правиха големи сватби пял съм по 5-6 часа без да спирам. Така състава съществува около десет години, после се разпадна. Приятели бяхме с Веселин Джигов, пял съм с тях по участия из Кърджалийско и Смолянско. Неговите песни почти всички ги знам. С Румен Родопски също се познаваме. Много обичам родопската песен. Който ме е помолил, винаги съм запявал, дори и на пътя ако някой ме срещне, разказва Андрей Мъсарлиев.
От няколко години в Дрангово е сформирана детска фолклора група „Родопски звън“ с ръководител Асен Михайлов. В нея участват деца от селото, които учат в местното училище. Като дете в детската фолклора група „Родопски звън“ постъпва Аделина Черкевзова, която продължава своето музикално образование в НУФИ Широка лъка, a днес е втори курс в софийски университет „Св. Климент Охридски“ със специалност педагогика.
„Голяма подкрепа, за да ида да уча в Широка лъка получих от баща ми и Асен Михайлов, ръководител на „Родопски звън“, разказва Аделина.
Когато не е в София Аделина Черкезова, се връща в Дрангово, защото тук из региона има участия.
„Хората тук в Родопите се забавляват много по-добре, отколкото в София, затова се връщам тук“ разказва още младата изпълнителка. Мечтата ѝ е да завърши и на свой ред да обучава деца и да им показва любовта българския фолклор.
В неделя пред театъра в Кърджали от 14.30 всички хора от областта ще имат възможност да отнесат фиданки със себе си, за да засадят бъдеще за нашата планета. Доброволци ще им раздадат 20 000 дръвчета - плодни, медоносни, паркови. Инициативата е втора по рода си в Кърджали, но поредна за Гората бг. Създателят на организацията Никола..
Колко са вкусни дините, отгледани на дъното на язовир? На този въпрос могат вероятно да отговорят хората от кърджалийското село Лисиците. Селото е известно с най-дългия въжен мост у нас, на който туристи и от страната, и от чужбина прииждат, сега основно в почивните дни, дори само, за да си направят впечатляващо селфи. А той, мостът, е..
В продължение на две седмици жените от Спортно-интелектуалния клуб „Ахридос“ демонстрираха ангажираност и съпричастност, включвайки се активно в благотворителна кампания, насочена към социално уязвимите групи в обществото. С много желание и отдаденост те събраха десетки кашони, пълни с дрехи, обувки, завивки и детски играчки, които ще бъдат дарени на..
На сцената на Театрално-музикалния център в Кърджали се проведе изключителен концерт по случай 70-годишния юбилей и 50 години на сцената на един от най-талантливите акордеонисти в България – Нешко Нешев. Събитието се превърна в празник на българската музикална традиция, събрало на едно място най-обичаните фолклорни изпълнители и почитатели...
Да вярваш в любовта, да знаеш, че семейството и приятелството са значими, да браниш правдата, да вярваш, че любовта е по-силна от омразата. Тези ценности и истини са най-доброто, което можем да си пожелаем да преоткрием тази Коледа край елхата и рождението на Исус. Позабравените послания ни напомнят момчетата от група "Хоризонт", които..
Директорът на Средно училище „Йордан Йовков“ Людмила Чаушева, представи на националния форум „Ние сме бъдещето“ добра практика по предприемачество, разработена и внедрена в школото в Кърджали. Форумът се проведе в Габрово, а организатори бяха Регионално управление на образованието, Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA Bulgaria), Община..
Във втората част на предаването Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!". Очакват ни още изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478