Цял ден лауреати от Международния фолклорен фестивал "С песните на Кичка Савова" разучаваха песни на тракийската певица, като част от Майсторския клас организиран от фондация Кичка Савова. Лятната академия се проведе в сградата на ФА „Тракия“ в Пловдив. Ръководител на проекта е народната певица Дарина Славова. Това е втория майсторски клас организиран от фондация „Кичка Савова“, в който тази година участваха седем деца – пет момичета и две момчета.
„Имам много какво да се научи. Много и научихме. Няколко пъти съм участвал на фестивала в Сладун, но тази година за първи път съм на този майсторски клас, разказва Божидар Дачев от село Мезек.
Той се потапя в сета на фолклора още на петгодишна възраст. Първото му излизане на сцена е на фолклорния фестивал „Кехлибарен грозд“ в село Лозен.
Анна и Александрина Проданови са сестри, на 12 и 13 години от карнобатското село Венец и участват за втора година в майсторския клас.
„Обстановката е приятна. Миналата година ни хареса. Тази година, като второ участие сме по-спокойни, но пак ни е интересно. Запознахме се с други деца. Станахме приятели, разказват сестрите.
Иехая Димитрова е на девет години, от село Доситеево и е участничка от миналогодишния майсторски клас, но заради Ковид-пандемията е провалило участието ѝ тогава. Затова тази година има възможността да участва отново. Ихая пее от петгодишна. Неведнъж е участвала на фолклорния фестивала „С песните на Кичка Савова“ в Сладун, дори лично е получавала първа награда от титуляра на фестивала.
За втора година тракийската певица Дариан Славчева Славова ръководи майсторския клас.
„Децата са на различна възраст – от осем до шестнадесетгодишни. Емоцията е различна, но това което ги обединява, че обичат да пеят. Идват окрилени от надеждата да научат нещо ново. Да се докоснат до творчеството, до житейския път на Кичка Савова, разказва Дарина Славова.
Майсторският клас се организира от фондация ”Кичка Савова“. На гала концерта присъства и дъщерята на певицата Стефка Здравкова.
„Това не е дело само на мен и фондацията, това е съвместен проект с ученичката на майка ми Дарина, която тя толкова уважаваше. Затова избрах нея да реализираме този завет на майка ми Кичка Савова. Тези деца са талантите във фолклора. Те са бъдещето на фолклора. Да вярват в мечти. Да вярват в това, че има кой да ги чуе и подкрепи, за да продължат напред“, каза Стефка Здравкова.
В края на деня децата представиха разучаваните песни на гала концерт под съпровода на музиканти от ансамбъл „Тракия“ – Темелко Иванов – кавал, Борислав Згуровски – акордеон и Димчо Енев - гайда.
В края на концерта всички участници в майсторския клас получиха сертификат за участие от Стефка Здравкова.
На финала Магда Георгиева – Христова, ученичка на Кичка Савова поздрави с песен всички присъстващи в залата. Нейната дъщеря Мария Христова беше сред най-малките участници във втория майсторски клас.
Чуйте още в прикачения звуков файл.
Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..
В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..
Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..
В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..
Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..
Нашият колега, водещ на "Полет над Родопите" Божидар Чолаков , освен радиолюбител и редактор, е и пътешественик, обича да се катери до Моняк, да пътува с родопската гъсеница, да търси интересния журналически детайл. Миналата седмица той буквално бе последван от една любопитна история, на път с колата до крепостта Моняк. В нея е вплетена..
Втората част на изнесеното предаване „Полет над Родопите“ по Радио Кърджали беше посветена на майсторите на народните танци – онези, които със сърце и талант съхраняват живия пулс на българския фолклор. Специални гости бяха Танцов клуб „Пъстро хоро“ с главен хореограф Алексей Настев и Представителен ансамбъл за народни танци „Орфей“ при Дом на културата..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478