Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За първи път училищният звънец в Кърджали бие на 12 декември 1913 година

Светла Михайлова, уредник в отдел нова и най-нова история в РИМ Кърджали
Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

За първи път училищният звънец в Кърджали бие през 1913 година, когато се открива първото българско светско училище в Източните Родопи. Първата учебна година започва не на 15 септември, а на 12 декември с осем ученици.

След Балканската война, пред административната тричленна комисия в Кърджали стоят два много сериозни проблема за решаване – здравният и училищният. Трудности не липсват, няма сграда за училище, а и броят на учениците е малък. Въпреки това председателят на тричленната комисията Сава Недялков и председателят на училищното настоятелство Али Сюлейманов отиват в София да ходатайстват пред министъра на Народното просвещение да разреши откриването на училище в Кърджали.

Не след дълго, на 31.10.1913 г., в Кърджали пристига новоназначеният околийски училищен инспектор Кирил Ванков. Инспекторът е изпратен да проучи условията за откриване на българско училище в Кърджалийска околия. 

Кирил Ванков - първият училищен инспектор в Кърджали

Малко след инспектора в Кърджали пристига и неговата съпруга Параскева Ванкова - първата учителка в Източните Родопи. Родом от Вълчедръм, Монтанско. Едва на 21 години, тя поставя основите на образованието в региона.

Много тържествено се открива първата учебна година в първото българско светско училище в Кърджали, която започва на 12 декември 1913 година с осем ученици, но завършва с двадесет и шест. 

Параскевеа Ванкова - първата учителка в Кърджали

Параскева Ванкова е учител в Кърджали само две години. През това време съпругът ѝ инспектор Кирил Ванков създава и първото читалище в Кърджали – „Обединение“. С настъпването на Втората световна война, училищният инспекторът е мобилизиран във Варна и учителката Ванкова заминава с него. След неговата смърт, тя се прибира и работи, като учител в родния си край. После се мести да живее при голямата си дъщеря в София, където през 1966 година, случайно, чува репортаж по радиото, за първото училище в Кърджали и така възобновява връзките си с Кърджали.

”Тя чува мили и топли думи за нея в репортажа, по радиото, и така решава да пише до ръководните кадри на града по онова време. Те с радост ѝ отговарят на писмото. Пращат ѝ чисто нова кола „Волга“, за да я докара в Кърджали за откриването на учебната година в училище „Отец Паисий“, където е посрещаната топло и сърдечно от учители и ученици, това разказва Светла Михайлова, уредник в отдел нова и най-нова история в РИМ Кърджали.

Параскева Ванкова е отличена с най-високото отличие в Царство България - орден

Параскева Ванкова е отличена с най-високото отличие в Царство България - орден "Св. Св. Кирил и Методий първа степен. Орденът може да се види в Регионалния исторически музей в Кърджали, където се пазят и фотографии на първата учителка в Източните Родопи, дала четмо и писмо на първите осем ученици в региона и на съпругът ѝ Кирил Ванков, поставил основите на първото читалище в града.

Чуйте още в прикаченя звуков файл. 


Печата на Кирил Ванков - първият училищен инспектор в Кърджали
По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Единадесетокласничка от Кърджали е отличена с първа награда в Националния конкурс "Завещано от Апостола"

Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА".  Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..

обновено на 19.02.25 в 11:15

Отец Николай: Душата си ще положа за всички деца, докато съм жив

13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..

публикувано на 18.02.25 в 16:06

Стъпваме по лечебни растения, без да знаем

Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти.  В мехлема влизат освен..

публикувано на 18.02.25 в 14:18

Десетки кърджалийци застанаха в подкрепа на семейство Барутчиеви

Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..

публикувано на 17.02.25 в 23:36

Съседи отказват помощ на болен

Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..

обновено на 17.02.25 в 21:52
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35