Повече аптеки и повече специалисти, които да работят в тях, въпреки намаляващото население са нужни на област Смолян. Това са най-общо изводите, след изготвянето на Областна аптечна карта в Смолян. Тя, заедно с Картите от другите области, ще бъдат съставни части на Националната аптечна карта. Тя ще дава информация за минималните потребности от брой аптеки и специалисти, които да работят в тях в цялата страна, за да има ефективно лекарствоснабдяване в страната.
Това обясни директора на РЗИ-Смолян, д-р Мими Кубатева, ръководител на комисията, определена със заповед на Министъра на здравеопазването, в която са включени представителите на всички общини, на Регионалната здравна инспекция, Районната здравноосигурителна каса, Регионалната фармацевтична колегия-Смолян и др. институции, за изготвянето на Картата.
Най-малко 52 аптеки, включително 3 денонощни, са необходими, според становището на Комисията. Д-р Кубатева подчерта, че област Смолян има свои специфики - разпокъсаност на населените места, пресечен и труднопроходим терен, намаляващо население, които са били взети под анализа. Според получените данни, аптеките в областта трябва да са с осем повече, но специалистите трябва да са двойно повече от работещите в тях в момента. Липсата на нощни аптеки е сред посочените проблеми, а една от основните причини е нерентабилността им. "Трябва да се правят повече разходи, а търсенето е ограничено. Съотношението между полза и разход се оказва неефективно и поради тези причини те са преценили, че не си заслужава да работят и през нощта", коментира д-р Кубатева. Едно от предложенията на Комисията за изготвяне на Областна аптечна карта е да бъдат разкрити поне три денонощни аптеки в областта - по една в областния център и в направленията Златоград и Девин. Да се надяваме, че в бъдеще държавата ще намери механизми за осигуряване на минималните потребности от лекарства, подчерта директорът на РЗИ.
В област Смолян се наблюдава концентрация на аптеки в градовете, а в същото време има насени места, където липсват. Според Главинкова една от причините вероятно е, че в нормативите няма заложени никакви ограничения за разкриване на нови аптеки - нито по отношение на брой жители, нито за отстояние една от друга. Затова "там, където има по-голямо потребление и по-голяма концентрация на хора се разкриват и по-голям брой аптеки в момента". Тя подчерта, че много трудно би могла да се издържа аптека на село само от потреблението на хората, които живеят в него.
Подробности можете да чуете в прикачените звукови файлове.
Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..
Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..
Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов. Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..
Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..
В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..
Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..
Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478