Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужни са повече аптеки и фармацевти, въпреки намаляващото население

Изготвена е Областната аптечна карта на Смолян

Специалистите искат разкриване на поне три денонощни

3
д-р Мими Кубатева, директор на РЗИ-Смолян
Снимка: Галина Стефанова

Повече аптеки и повече специалисти, които да работят в тях, въпреки намаляващото население са нужни на област Смолян. Това са най-общо изводите, след изготвянето на Областна аптечна карта в Смолян. Тя, заедно с Картите от другите области, ще бъдат съставни части на Националната аптечна карта. Тя ще дава информация за минималните потребности от брой аптеки и специалисти, които да работят в тях в цялата страна, за да има ефективно лекарствоснабдяване в страната.

Това обясни директора на РЗИ-Смолян, д-р Мими Кубатева, ръководител на комисията, определена със заповед на Министъра на здравеопазването, в която са включени представителите на всички общини, на Регионалната здравна инспекция, Районната здравноосигурителна каса, Регионалната фармацевтична колегия-Смолян и др. институции, за изготвянето на Картата.

Най-малко 52 аптеки, включително 3 денонощни, са необходими, според становището на Комисията. Д-р Кубатева подчерта, че област Смолян има свои специфики - разпокъсаност на населените места, пресечен и труднопроходим терен, намаляващо население, които са били взети под анализа. Според получените данни, аптеките в областта трябва да са с осем повече, но специалистите трябва да са двойно повече от работещите в тях в момента. Липсата на нощни аптеки е сред посочените проблеми, а една от основните причини е нерентабилността им. "Трябва да се правят повече разходи, а търсенето е ограничено. Съотношението между полза и разход се оказва неефективно и поради тези причини те са преценили, че не си заслужава да работят и през нощта", коментира д-р Кубатева. Едно от предложенията на Комисията за изготвяне на Областна аптечна карта е да бъдат разкрити поне три денонощни аптеки в областта - по една в областния център и в направленията Златоград и Девин. Да се надяваме, че в бъдеще държавата ще намери механизми за осигуряване на минималните потребности от лекарства, подчерта директорът на РЗИ.


маг.-фарм. Мария Главинкова, председател на УС на РФК-Смолян


Недостигът на магистър-фармацевти е много голям в областта. Това отчитат и в Регионалната фармацевтична колегия, посочи председателят на Управителния съвет на местната структура маг.-фарм. Мария Главинкова. Според нея причините за тази ситуация са комплексни и трябва да се намерят начини населените места да станат по-привлекателни за младите хора, за да връщат, след като завършат образованието си.

В област Смолян се наблюдава концентрация на аптеки в градовете, а в същото време има насени места, където липсват. Според Главинкова една от причините вероятно е, че в нормативите няма заложени никакви ограничения за разкриване на нови аптеки - нито по отношение на брой жители, нито за отстояние една от друга. Затова "там, където има по-голямо потребление и по-голяма концентрация на хора се разкриват и по-голям брой аптеки в момента". Тя подчерта, че много трудно би могла да се издържа аптека на село само от потреблението на хората, които живеят в него.

Подробности можете да чуете в прикачените звукови файлове. 

По публикацията работи: Галина Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Даниела Петрова

Един от всичките 41 общински съветници в Кърджали се отчете пред избирателите

Над 40 предложения, теми и инициативи, поставени за разглеждане от местния парламент в Кърджали, отчита за първата година от мандата си Даниела Петрова, общински съветник, представител на гражданската квота в групата на партия „Възраждане“. „Считам, че естествен завършек на една година е да анализираме свършеното и да направим план за..

публикувано на 03.02.25 в 18:40
Художествена галерия

Художествената галерия в Кърджали се нуждае от още ремонти, за да бъде отворена отново

Кога ще бъде отворена за посетители художествената галерия "Станка Димитрова" в Кърджали, след като ремонта на покрива вече е приключил? Какво още е необходимо, за да върне блясъка си тази емблематична сграда, която е със статут на недвижима културна ценност с местно значение? На тези въпроси отговори диркторът на Регионалния исторически..

публикувано на 03.02.25 в 15:30

Петнадесет дни празнуват Нова година в Китай

Китайската Нова година настъпи. Това е времето на великото преселение, когато в огромната азиатска държава стотици милиони хора пътуват, за да отидат на гости на близките си. Събират се обикновено у най-възрастните. Това е единственото време в годината, когато китайците имат по-дълга отпуска и могат да се приберат по родните си места. В..

публикувано на 02.02.25 в 18:35

Кърджалийци обядват в гръцко след влизането ни в Шенген

В съревнованието за клиенти от двете страни на Маказа за сега печелят гръцките заведения с по-доброто качество на предлаганата храна и с отношението на персонала към гостите. Това е впечатлението на д-р Димитър Димов, който освен един от най-добрите педиатри в Кърджали е и кулинар и пътешественик, и кулинар, познавач и ценител на добрата храна...

публикувано на 02.02.25 в 15:56

Орк. "Роял Бенд" с нов албум за десетата си годишнина

Стефан Йорданов, ръководител на оркестър "Роял Бенд" от Благоевград каза, че 2025 година започва силно за оркестъра с нови записи и проекти, сред които изпъкват две песни с участието на Яница Герова и Кирил Давидов. "Тези две песни са различни от обичайното звучене на оркестъра, тъй като включват зурна – инструмент, типичен за този вид музика...

публикувано на 01.02.25 в 16:00

Граждани ще обсъдят проблема с миризмата в Кърджали на среща в парк "Простор"

На 1 февруари, събота, граждани на Кърджали ще се съберат да обсъдят проблема с острата миризма в областния град. Срещата е планирана за 11:00 часа в парк "Простор", като във Фейсбук е създадено събитие със заглавие "Стига са ни тровили! Стоп на отровния въздух в Кърджали!".  Припомням,че РИОСВ Хасково установи източникът на острата миризма, а..

публикувано на 31.01.25 в 16:25
Кокичета

Какво ще бъде времето през февруари?

Топли ще бъдат първите дни на месец февруари. Съществената промяна се очаква след тях на 3 и 4 февруари. Тя ще се изрази най-вече с бързо и чувствително понижение на температурите. Това каза в ефира на Радио Кърджали синоптикът от Националния институт по метеорология и хидрология Мариана Попова. "Студено ще бъде през първата половина на месеца,..

обновено на 31.01.25 в 15:33