Екип на Радио Кърджали бе на гости на жените от Групата за афтентичен фолклор в село Черничево, известни навсякъде със своите автентични народни песни, които пеят и с които печелят златни медали по участия на фестивали. Срещата ни бе в читалището – тяхното място за срещи, репетиции и празници. В разговора с тях, разбрахме за едно чудно място, южно от селото, наречено от местните „Ликото вризче“ или Лековитото изворче. Място, почитано и от българите-християни, и от българите-мохамедани. Това е много красива местност, където изключително студена, извираща от дълбоко вода, си е издълбала корито в бялата скала. Местните хора вярват, че то лекува всякаква болест. По стара традиция, на Успение Богородично черничевци посещават извора и палят свещи в чест на Божията майка, а също и връзват за здраве червени конци на околните дрянови дървета.
Една от жените – Кака Милка разказва, че навремето е нямало лекари и вризчето ги е лекувало: „И наистина е имало много болести, които е лекувало“.
Тя обясни, че изворчето се намира доста далече от селото, пътят е стръмен, но има една малка екопътечка по която се отива до там:
„С кола не можеш да стигнеш до там. Колата ходи почти до средата, след това се стига пеша. Кладенчето е много малко. То никога не пресъхва и се движи вечно в един и същи ритъм. Под него водата е издълбала фигури в камъка, които ние хората сме ги нарекли – стъпката на Крали Марко, стъпката на Богородица“.
Една от легендите разказва за Крали Марко, който е минал от там с коня си. Конят му е бил ранен. Той е спрял при извора, напълнил си е вода, напоил коня си, измил му раните и на сутринта коня е бил вече здрав.
„Най-често се ходи на Гергьовден и на Св. Неделя. Тогава навремето там хората са правили курбани за здраве. Вярва се, че сутрин водата е най-лековита и затова трябва да се ходи рано на лековитото вризче“.
Чуйте повече в звуковия файл.
Гергьовден и Хъдърлез – два празника, дълбоко вкоренени в културната и духовна памет на Родопите, обединяват поколения българи около символите на пролетта, здравето и плодородието. В многообразието на местните традиции, те се честват от християни и мюсюлмани с общо усещане за ново начало и връзка с природата. Соня Костадинова – уредник в..
Васко или Ивитал, както обича да го наричат или шеф Пеньо Иванов, както го обичат мнозина, ще участва в изложба от бижута на Владимир Буров и ученици в галерия Готи в Пловдив. Тя е под надслов "Човекът, който промени моя живот" и е изложба на учителя по бижутерство и негови ученици. Учителят Буров е разпалил десетки сърца за ювелирното..
Във втората част на предаването ще научим малко повече за творческото амплоа на шеф Иванов или Васко , което освен креативността в кухнята, чрез готвенето, проявява своето чувство за естетика и в бижутерийното изкуство. Както знаем, Пеньо Иванов е получил световноизвестни личности, но скоро се е усъвършенствал с природата в село Бяла..
В нощта срещу 6 май хиляди хора от цялата страна и чужбина ще се стекат към свещеното място Дамбалъ край Момчилград, за да отбележат празника Хъдърлез – денят, в който според вярванията водата от извора добива лечебна сила. Община Момчилград вече е в последен етап от подготовката за ежегодното масово поклонение, съобщи за Радио Кърджали..
През лятото на 26 юли ще се проведе Вторият празник на траханата в село Пелевун, Ивайловград. Организират го активисти, които се борят за популяризиране на траханата, както и пелевунци от близо и далеч, подкрепяни от община Ивайлов и местната общност Слоу Фуд Ивайловград. Гостите и местните видове ще се запознаят със цялата..
Община Баните ще отбележи тържествено своя празник и Деня на минералната вода на 5 и 6 май, съвпадащ с големия празник Гергьовден. Родопската община отново подготвя богата празнична програма, която ще събере местни жители и гости от цялата страна. „Знаете, че 5 и 6 май са празник на община Баните и минералната вода – традиция, която се спазва вече..
Преди 15 години в Свиленград започва историята на един танцов състав, който носи в сърцето си родовата памет и българския дух – танцов състав "Илинден". „Поканиха ме да водя танцови състави към читалището и всичко започна с детски състав, после детско-юношески, клуб за народни хора и накрая – танцов състав 'Илинден'.“, разказва хореографът на групата..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478