Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обсъждането за синята зона: "Блокиране на улици, лоша пътна инфраструктура, високи абонаменти"


Близо 50 души присъстваха на общественото обсъждане за промени в наредбата за синята зона в Кърджали, което се състоя в снощи в залата на бизнесинкубатора. Гражданите имаха възможност в продължение на един месец да отправят своите писмени предложения и възражения до общинската администрация. На срещата с гражданите стана ясно, че са постъпили 2 предложения, една протестна декларация и едно писмо на медицинските работници от Поликлиниката. Управителят на синята зона Шенай Мехмедали ги съобщи:

"Първото предложение е от Орхан Рашид, жител на град Кърджали. Той предлага намаляване на работното време на синята зона.

Второто е протестна декларация с приложена подписка от живущите на ул. "Осогово" в района ДКЦ 1 за отмяна на синя зона в района до привеждането на прилежащата инфраструктура във вид, подходящ за паркиран.

Третото предложение е писмо от работещите медицински работници в района на ДКЦ 1 - Поликлиниката с предложение района на поликлиниката с бариера и да се посзволи на работещите медицински лица да паркират там срещу пропуск или таксата за медицински лица, работещи в района да се намали на 20 лв. месечно.  

Четвъртото предложение е писмо от Метин Ахмед, жител на град Кърджали с предложение да се очертаят паркоместа и от двете страни на ул. "Стадионска", поради недостатъчен брой паркоместа в района".

Шенай Мехмедали каза още, че освен тези предложения, при срещи с граждани са се оформили 4 основни предложения за промяна в наредбата, които общината предлага. А те са за намаляване на работното време с един час, намаляване на месечния абонамент за работещите, облекчаване на документацията при подновяване на абонамента за живущи. Буферните паркинги при стадиона и пазара са четвъртото предложение за промяна в наредбата, тъй като те трябва да се гласуват на сесията и да бъдат включени в наредбата.

На място в залата на бизнесинкубатора взеха думата близо 20 души. Всеки изказа по-скоро недоволство от неудобството, което налага синята зона. Проблемите бяха персонални за отделни улици или междублокови пространства, но предложенията, които бяха приети за промяна в наредбата са няколко. Ето и някои от проблемите и съответните предложения:

Никола Маринов, който живее на ул. "Булаир" постави два проблема, които трябва да бъдат решение. Първият е затруднената видимост, заради паркоместата около СУ “Йордан Йовков”, а вторият, който и други наши слушатели са поставяли е свързан с жилищния абонамент:

“Имаме два автомобила за които сме платили годишен абонамент. Имаме малко дете. Често се налага баба или дядо да идват в дома ни, за да гледат внучето си, докато ние сме на работа. И за тези час или два, родителите ми трябва да пращат смс-и за синя зона. Нещо по този въпрос няма ли да се измисли, защото това е нечовешко просто.”

Руслан Терзиев, който е общински съветник от ГЕРБ, обяви, че се изказва като гражданин. Той постави въпроса за паркоместата по бул. “България”. Според него видимостта при пресичане на пешеходци е силно намалена и е въпрос на време да се случи някой инцидент.

Есен Устренска, общински съветник от БСП, също се изказа като живуща. Тя даде две предложения. Първото е ограничението от 20% паркоместа за търговските обекти да се конкретизира за кои зони в синята зона отговаря и да се преразгледа. Второто е собствениците на т.нар. антипаркинг устройствата  - оранжеви метални устройства, които се вдигат и се заключват да бъдат задължени в извънработно време на синята зона да не ги активират.

Елка Маргаритова, която е от кв.“Веселчани”, но работи в държавна институция, която се намира на Пазара, предложи абонаментната такса за работещи да бъде годишна и то на поносима цена, а именно между 30 и 60 лв. :

“Аз съм майка на 3 деца. Съжалявам, но на мен не ми е удобно да плащам толкова много, при това на тези малки заплати”.

Камелия Василева, общински съветник от ГЕРБ отправи предложение, касаещо многодетните майки. Тя каза, че в днешно време е рядкост семейство с три деца. Предложението й е многодетните майки да плащат или символична такса или да бъдат освободени от такава.

На обсъждането имаше няколко съветници от ГЕРБ, които съобщиха, че са внесли 19 предложения, събрани от граждани, но не са отразени на общественото обсъждане. 


Имаше и обвинения към общината, че обхвата на синята зона е прекалено голям и че инфраструктурата на пътищата е в окаяно състояние. Зам-кметът Тунджай Шюкрю каза, че след обследване на пътната инфраструктура, са записани 13 улици, които се налага да се ремонтират и обеща, че до края на годината и това ще се случи. Той коментира, че в момента се изчаква приключването на ВиК ремонтите.

Стана ясно, че за миналата година приходите от синята зона са 700 000 лв., но как са изразходвани средствата ще се обобщи, най-вероятно, при годишния отчет на мартенската сесия на общинския съвет, тъй като всички приходи на предприятието се превеждат на Общината.

Днес, 17 февруари,  всички предложения за промяна в транспортната схема ще се разгледат в общинската комисия по транспорт, а на 28 февруари оформените промени ще бъдат предложени за гласуване на сесия на общинския съвет. 

Чуйте повече в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Илинден събира кърджалийци и гости в село Опълченско

На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..

публикувано на 16.07.25 в 11:15

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..

публикувано на 13.07.25 в 18:24

Фолклор, море и емоции: „Фолклорна плетеница“ 2025

От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..

публикувано на 12.07.25 в 16:00

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

публикувано на 10.07.25 в 10:41
Кирил и Христо Георгиеви

Йовковец ще представлява учениците от Южен централен район в Националния ученически парламент

Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията.  „Желаех да стана..

публикувано на 06.07.25 в 19:13

„С песните на Георги Чилингиров" – паметта и гласът на Родопа

Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..

публикувано на 05.07.25 в 17:00
Фестивал на родопската кухня, Баните

Фестивал на родопската кухня дава старт на летния сезон в община Баните

Тази събота, 5 юли, в центъра на село Баните ще се проведе Фестивалът на родопската кухня, организиран от община Баните. Началото е в 18:00 часа, а програмата обещава богато меню, фолклорна музика и неподправена родопска атмосфера. „Фестивалът вече пет години е символичното начало на летния туристически сезон при нас. Читалища, хотелиери и общинска..

публикувано на 04.07.25 в 10:58