Лазаровден е! На този ден се изпълнява обичаят Лазаруване. Младите жени берат цветя за венците, които ще оплетат за празника Цветница. Момите са пременени в традиционни фолклорни носии. Те обикалят къщите на селото, пеят обредни лазарски песни и благославят за здраве, щастие и берекет.
В село Минерални бани лазарки обиколиха къщите на селото, пееха и наричаха за здраве. Над 20 бяха лазарките, които се събраха в центъра на селото и се приготвяха да тръгнат по къщите на хората, разделени в две групи.
Всяка група си има лазарка, която е лазарувала предишни години, за да показва на новите песните и наричанията. Така след година, някоя от тези, които лазаруват днес ще предават на следващите лазарки традицията на този празник. Лазарките трябва да са неомъжени момичета. Смята се, че момичето трябва да лазарува само веднъж. С групата лазарки от Минерални бани беше секретарят на читалището Дина Гарева.
„Това е традиция, която си спазваме много отдаван в Минерални бани. Голяма е групата на лазарките. Затова ще се разделят на две групи. Всяка група си има водачка – момиче, което предишни години е лазарувало. Нашите лазарки днес ще се водят от сестрите Нелина и Кристиана Петрови“, разказва секретарката на читалище „Заря -1957“.
„Вълнуваме ме се – да. Когато бяхме за първи път лазарки, също се вълнувахме. Треперехме от вълнение, но си е тръпка. Чувството е много приятно, когато видиш хората да те посрещат в двора си... Усмивките им на лицата. След наричанията, песните и хорото, те ни даряват с яйца, лакомства, пари. Всяко момиче трябва да лазарува. Трябва да се спазват традициите,“ разказват сестрите Петрови.
Преди да тръгнат по домовете, лазарките от Минерални бани в ранното утро посетиха и хотели в селото. Обикаляйки лазарките не подбират в мюсюлманска или християнска къща ще влязат, пеят за всички и наричат за здраве, а стопаните им се радват. С групата лазарки беше и Адриана Николова, родител на една от лазарките.
„Вече няколко години децата ми лазаруват. Първо голямата, а тази година и малката. Традициите трябва да се спазват и да се тачат. Ние в нашето семейство си спазваме традициите. И аз вълнувам и съм щастлива, като ги гледам в тези носи и тези венчета, колко са красиви,“ разказва Адриана Петрова.
Започна Страстната седмица, която приключва с „празника над празниците“, както го наричат отците. „Но, за да достигнем дотам, имаме път. И наистина този път се нарича Страстна седмица“, каза отец Николай Величков от средновековен манастир „Св. Йоан Предтеча“ в интервю за Радио Кърджали. Още от неделя, Цветница, Вход Господен в Йерусалим,..
Днес на Цветница, домът се украсява с върбови клонки и свежи пролетни цветя и идва ред да се сложи и празничната трапеза. Особено подходящи за този цветен, пролетен празник са баница с лапад, праз, коприва или спанак. Салатите може да са от свежи марули, репички, пресен лук. На масата може да се сложат ястия с ориз, маслини, гъби, пресни и..
Във втората част на предаването продължаваме с кулинарните съвети, тъй като Великден е неделя, а предстои и месенето на ръка на козунаците, както и да научим тънкостите за хубавото агнешко печено. Разбира се, с шеф Пеньо Иванов-Васко и с нашата приятелка от Смолян шеф пекаря Снежана Орлова. Но преди това, от Елена Топалова ще научим за..
Днес празнуват всички с имена на цветя. Църквите отбелязват тържествения вход на Господ Исус Христос в Йерусалим, когато народът го посреща с възгласи, които са от пророческите псалми за идването на месия. Исус пристига на магаренце, а пътят му е застлан с клонки от палми, маслини и лаври, заради чудото с възкресяването на Лазар. След..
Кърджалийци се срещнаха с писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер по инициатива на Спортно-интелектуален клуб "Ахридос" в приятелска атмосфера и наситен на емоции следобед. Председателят на клуба Елена Топалова даде начало на събитието, к ато обясни, защо в неговия надслов доминира любовта. Литераторката на клуба прочете..
Цената на агнешкото месо не би трябвало да надхвърля 24 лева в търговската мрежа , каза за радио Кърджали Бойко Синапов. В момента, по думите му се внася замразено новозеландско месо и се предлага за българско. Това е куриозна ситуация и пореден шамар за нас, казва председателят на "Обединени български животновъди". Голяма част от..
Причината да не се извозва боклука от махала Дар дере в кърджалийското село Перперек е, че живеещите там не плащат такса смет. Това обясни кметът Халил Бекир. По думите му повечето от къщите са незаконно построени. Имало и предположение, че някои хора, в нарушение на правилата, се прикачали и към електропреносната мрежа през къщите на съседите..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478