Лазаровден е! На този ден се изпълнява обичаят Лазаруване. Младите жени берат цветя за венците, които ще оплетат за празника Цветница. Момите са пременени в традиционни фолклорни носии. Те обикалят къщите на селото, пеят обредни лазарски песни и благославят за здраве, щастие и берекет.
В село Минерални бани лазарки обиколиха къщите на селото, пееха и наричаха за здраве. Над 20 бяха лазарките, които се събраха в центъра на селото и се приготвяха да тръгнат по къщите на хората, разделени в две групи.
Всяка група си има лазарка, която е лазарувала предишни години, за да показва на новите песните и наричанията. Така след година, някоя от тези, които лазаруват днес ще предават на следващите лазарки традицията на този празник. Лазарките трябва да са неомъжени момичета. Смята се, че момичето трябва да лазарува само веднъж. С групата лазарки от Минерални бани беше секретарят на читалището Дина Гарева.
„Това е традиция, която си спазваме много отдаван в Минерални бани. Голяма е групата на лазарките. Затова ще се разделят на две групи. Всяка група си има водачка – момиче, което предишни години е лазарувало. Нашите лазарки днес ще се водят от сестрите Нелина и Кристиана Петрови“, разказва секретарката на читалище „Заря -1957“.
„Вълнуваме ме се – да. Когато бяхме за първи път лазарки, също се вълнувахме. Треперехме от вълнение, но си е тръпка. Чувството е много приятно, когато видиш хората да те посрещат в двора си... Усмивките им на лицата. След наричанията, песните и хорото, те ни даряват с яйца, лакомства, пари. Всяко момиче трябва да лазарува. Трябва да се спазват традициите,“ разказват сестрите Петрови.
Преди да тръгнат по домовете, лазарките от Минерални бани в ранното утро посетиха и хотели в селото. Обикаляйки лазарките не подбират в мюсюлманска или християнска къща ще влязат, пеят за всички и наричат за здраве, а стопаните им се радват. С групата лазарки беше и Адриана Николова, родител на една от лазарките.
„Вече няколко години децата ми лазаруват. Първо голямата, а тази година и малката. Традициите трябва да се спазват и да се тачат. Ние в нашето семейство си спазваме традициите. И аз вълнувам и съм щастлива, като ги гледам в тези носи и тези венчета, колко са красиви,“ разказва Адриана Петрова.
Теменужка Матева от Плевун , която възражда традицията на траханата у нас ще участва във втория ден на фермерския пазар "Фармфест" в Момчилград. Тя ще покаже как се прави трахана и сушени домати по българска рецепта. За смисъла на тези изложения и защо в миналото не е имало глутенова непоносимост , разговарях със самата нея. "Ще участвам с..
В навечерието на най-вълнуващата седмица за зрелостниците – седмицата на баловете – разговаряме с абитуриентката Есиен Гюрсес от СУ „Петко Рачов Славейков“ в Кърджали. Тя разказва за емоциите около абитуриентския бал, предизвикателствата при подготовката и големите планове след дипломирането. 5 рокли за 5 събития: подготовката започва..
На вечер с публициста, поет и учител Николай Милчев ни кани винарската изложба в Момчилград, на 23 май, Ден на българската просвета и култура, и на славянската писменост от 18 часа. Елате на вечер с майстора на метафората, танцуващия с думи различен поет Николай Милчев, приканват организаторите. И обещават словомъдрието,..
По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..
Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..
В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..
Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478