В навечерието на най-вълнуващата седмица за зрелостниците – седмицата на баловете – разговаряме с абитуриентката Есиен Гюрсес от СУ „Петко Рачов Славейков“ в Кърджали. Тя разказва за емоциите около абитуриентския бал, предизвикателствата при подготовката и големите планове след дипломирането.
За Есиен подготовката започва още през август миналата година.
„Наистина се изисква доста голяма подготовка, търсене, размишляване, избор... и така нататък,“ поясни тя. Като всяко момиче, и тя иска всичко да бъде перфектно. Но когато баловете са няколко – то и роклите трябва да са повече.
„Имам пет събития, на които ще участвам. Най-важното е да си избереш роклята,“ казва Есиен.
Вместо да пазарува от скъпите бутици, Есиен решава да заложи на онлайн пазаруването.
„Избрах да си ги закупя от интернет. Много търсих... на разумна цена. Да дам толкова много пари за една рокля, която ще сложа само веднъж, е прекалено,“ обяснява Есиен.
Общият ѝ бюджет за петте рокли, обувки, аксесоари и всичко останало е около 1700 лева – сума, която звучи внушително, но всъщност е резултат на внимателно планиране.
На 9 май Есиен отпразнува и своя семеен бал, който описва като „мини сватба с 90 човека“. Той се е провел в ресторант и е преминал с всички детайли на официално събитие – рокля, грим, прическа, украса, музика, гости.
„Подготовката беше точно като за 25 май – часове за грим, за фризьор... всичко както трябва,“ обяснява тя.
Цените за прическа, грим и маникюр се повишават значително през май, разказва Есиен.
„Прическата ми струваше 40 лв., а нормално бих си я направила за 20. За по-големите прически цените стигат до 100 лв. и нагоре,“ обяснява тя.
Гримът, задължителен за бала, също е сериозен разход. „Гримьорите в Кърджали имат часове, записани още от септември. Цените са между 80 и 150 лв. – и това без мигли.“
За голямата вечер на 25 май Есиен е избрала рокля, която определя като „нещо специално“.
„Много е бляскава, с много камъни. Цветът е интересен – може би сиво от камъните, зелено от плата... Не е типичен цвят, но определено се откроява. Ще блестя за една бляскава нощ,“ усмихва се Есиен.
Балът на СУ „П. Р. Славейков“ ще се състои на 25 май в ресторант „Арпезос“. За учениците от випуск 2025 това ще е кулминацията на дългия път, започнал още в първи клас. Но освен вълнение, Есиен усеща и малко тъга: „Скоро осъзнах, че краят на учебната година е буквално пред вратата. След това всичко се променя.“
След баловете и матурите Есиен се надява да продължи образованието си в университет. Все още е между няколко възможности, но знае, че иска да се развива и да върви напред. „Бъдещето тепърва предстои – а балът е просто първата стъпка към него,“ казва Есиен.
На вечер с публициста, поет и учител Николай Милчев ни кани винарската изложба в Момчилград, на 23 май, Ден на българската просвета и култура, и на славянската писменост от 18 часа. Елате на вечер с майстора на метафората, танцуващия с думи различен поет Николай Милчев, приканват организаторите. И обещават словомъдрието,..
По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..
Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..
В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..
Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..
В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..
Въпреки че часовете са в извънучебно време, децата идват с охота и желание. В това е категорична Пенка Величкова, която вече осем години преподава предметът „Религия Православие“ в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Той е свободноизбираем. Родителите специално заявяват желанието си децата им да го изучават. Часовете са веднъж седмично..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478