Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Греъм Фейвъл - да снимаш България с отпечатък на човечност и тъга

| Интервю


Греъм Фейвъл бе на гости в Родопите за два месеца в семейството на художниците Хари и Пенка Атанасови. Тук, 21-годишният мъж от щата Индиана, САЩ, запечата много моменти с фотоапарата си, които са го развълнували и докоснали. Той успя да снима и в Гърция, където двамата творци често ходят да хвърлят въдици. Ценното в неговите снимки е, че е видял хармонията на простотата в тези кътчета, както той се изразява, а изоставените сгради и хората, което е снимал, носят отпечатък на човечност и тъга по загубени времена. Всичко това е поднесено с една свежест във възприятията и с послание да виждаме очертанията на болезнено красивото около нас. Но ето какво сподели Пенка Атанасова, за изложбата, с която Греъм подреди в Керимовата къща с 33 свои фотографии в първата си авторска изложба, тук, в България, в Кърджали:


Американецът Греъм Фейвъл е роден в северозападния град Винсенс в Индиана. В момента учи в Щата Охайо, теологични и библейски изследвания. С нарастването на любовта му към фотография, той наблюдава в себе си как расте и интересът към пътуванията. С ненатрапчивото си присъствие, Греъм наблюдава обектите си и успява да запечата състояния, душевните трепети и историите зад тях. Обича да среща нови хора там, където пътува и да създава контакти с тях. Когато не е ангажиран с лекции, обича да обикаля различни места и да ги проучва дали стават за снимки. В Родопите Греъм е запечатал моменти от работата на полето, интересни лица, изоставени сгради, гумени галоши пред входа на селска къща, стая в ромска махала, огряна от слънцето. Текстовете, които придружават снимките са също много интересни и показват какво е развълнувало младият човек. „Напомняне за славни, но интересни времена“ гласи този под фотография на стар мотоциклет Иже. Нека чуем повече за страстта на 21-годишният фотограф, в интервю по повод авторската му изложба: 

- Това е първата ти изложба тук, а в Щатите имал ли си досега възможност да покажеш свои снимки?

- Не. Това ми е първата изложба изобщо.

- Какво изпита, докато виждаше хората да идват при теб, да се снимат, да се усмихват?

- Благодарен съм и много се радвам, че успях да видя хора на моята изложба, които са дошли да видят снимките. 

- Как се запали по фотографията?

- Започнах да снимам с моя Айфон на около 15-ет години. Но когато станах на 18, започнах по-сериозно да гледам на фотографията. Използвам Лайка. Името се свързва с качество и всъщност, ти плащаш за това име, което хиляди фотографи използват по цял свят.

 Това, което е хубавото при тази М серия е, че самата камера е ненатрапчива и е като продължение на самия теб.

- Кои са ти любимите теми, обекти за снимане?

- На първо място ми е уличната фотография, като номер 1, но освен това, обичам да снимам и архитектура, и пейзажи, и други.

- Какво те впечатли в България, хванал си селскостопански пейзажи, селскостопанска работа....

- Ще цитирам един филм, който гледах: Хубавите неща не изискват внимание. Мисля, че това важи за българия. Тук има много красота, свързана с хората, с пейзажите, но те не искат внимание....

- Коя снимка ти е любима от всички 33?

- Не знам кое  е българското име, но снимката с вечерната светлина, която минава през вратата на една стая. В едно ромско село.

- Повече изоставени къщи ли харесваш?

- Не е задължително и двата типа харесвам, когато има интересни истории зад тях.

- Забелязах, че успяваш да видиш историите зад обектите, а успя ли да говориш с някой от хората, те имат доста интересно излъчване?

- В една от снимките която се казва "Сама", там успях да говоря. Там снимах една възрастна жена, която наскоро е изгубила мъжа си. И тя беше много емоционална, но беше щастлива за живота, който е имала с мъжа си. Попитах я дали мога да я снимам, тя каза "Да".

- Какво ти харесва най-много в България?

-Най-много ми харесва от тази част на България, която познавам, простотата на живота. В Америка е много лесно да бъдеш обзет от консуматорската култура. И е хубаво да посетиш места като България, в които хората живеят живота си малко ден за ден. Хубаво е да видиш хора, които живеят по-простичък живот, които имат по-малко неща, които да ги обременяват.

- Ще продължиш ли с изложбите и в Америка?
- Много ми се иска, но в момента не го планирам на този етап.
- Пожелавам ти да направиш много изложби и да бъдеш добре приет от публиката. 
- Благодаря.
По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35

Д-р Невин Садъкова: Тази година може и да няма грипна епидемия в Кърджали

В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..

публикувано на 12.02.25 в 13:45

Художничката Дафина Терзиева-Даф посланик на доброто

Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..

публикувано на 12.02.25 в 09:49
Проф. д-р Тодор Черкезов

Проф. Тодор Черкезов: Само лекар може да поставя ботокс

Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..

публикувано на 10.02.25 в 22:53
Виолета Господинова

Все повече мъже проявяват интерес към разкрасяващите процедури с ботокс, сочат наблюденията

Предварителната информация както за самата процедура, така и за специалистите и мястото, където ще бъде извършена е от изключителна важност. В това е убедена от собствен опит Виктория Кръстева, която макар на млада възраст, вече се възползва от услугите на естетичните дерматолози. Важна е предварителната консултация с лекаря. Признава, че е скъпо..

публикувано на 10.02.25 в 22:39
Даниела Петрова

Не е нужно стопроцентово съгласие от съседите

Формите на управление на етажната собственост са общо събрание и сдружение на собствениците. Всички собственици в една етажна собственост имат права. Това коментира адв. Даниела Петрова по повод случая на семейство Силвия и Георги Барутчиеви, чиито съседи не са съгласни да бъде монтирана платформа за инвалидна количка. 60-годишният мъж е..

публикувано на 10.02.25 в 21:06