Хоспис „Добролюбие“ в Кърджали навърши 15 години. Годишнината се отбелязва с поредица от инициативи, сред които „Сготви за баба“ и изложба в арт галерия „Милосърдие“. Това съобщи управителят Здравко Карамитев.
„15 години зад гърба – това е една добра репутация, изграден опит и натрупани решения по определени проблеми“, направи равносметка той. Освен хосписните и палиативни грижи, каквито предоставя здравното заведение, то изпълнява и важна социална функция.
„Тенденциите и в световен мащаб, и в европейски, и в нашия, регионален, е за застаряване на населението, което предполага, че все повече хора ще имат потребност от такъв тип услуги. Но за жалост в нашите географски ширини, в нашата държава, няма определена политика в тази насока. За този тип грижи не са осигурени ресурси нито от осигурителната система, нито от социалната. И за жалост, много пациенти, които са в края на жизнения си път, си отиват така - загубили достойнство“, коментира Карамитев.
Средно около 100 души на месец се възползват от услугите, които предоставя хосписа. Според управителя е крайно време държавата да намери формула, по която да подпомага този вид услуги, за да спре дискриминацията на пациентите, които финансово не могат да си ги позволят. „Те нямат достъп до тези грижи, които са крайно необходими, защото в края на живота си най-уязвими и най-безпомощни, а понякога и близките нямат възможност да ги подпомогнат финансово и да им осигурят такъв тип платена услуга. Ако сме развито цивилизовано общество, както е в цивилизования свят, тези грижи са осигурени за всички нозологични единици, а не само за онкологично болните. И финансирането в развитите държави е смесено както от осигурителната система, така и от неправителствения сектор, който е много активен“, посочи проблемите, но и решенията Карамитев.
С инициативата „Сготви за баба“ канят професионалните гилдии да отделят време за обитателите на хосписа, като „развъртят черпака“ заедно с по-здравите пациенти и персонала сготвят вкусна гозба и внесат уют в сивото ежедневие. Неотдавна това направиха в деня на професията си архитектите, водени от местния им шеф – арх. Радосвета Хаджиева.
В арт галерия „Милосърдие“, разположена във фоайето на четвъртия етаж на здравното заведение, е подредена изложба от картини на непрофесионалната художничка, но пък свързана със социалните дейности - Айгюл Гази. Тя е социален работник в Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания „Веселчане“.
С изложбата се отбелязва Световния ден на хосписните и палиативните грижи, чието мото тази година е: "Съпричастни общности - Заедно за палиативните грижи". Картините могат да бъдат откупени, като средствата се използват за подпомагане дейността на хосписа, уточни Здравко Карамитев.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията. „Желаех да стана..
Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..
Тази събота, 5 юли, в центъра на село Баните ще се проведе Фестивалът на родопската кухня, организиран от община Баните. Началото е в 18:00 часа, а програмата обещава богато меню, фолклорна музика и неподправена родопска атмосфера. „Фестивалът вече пет години е символичното начало на летния туристически сезон при нас. Читалища, хотелиери и общинска..
Пазарът на недвижими имоти в Кърджали остава динамичен и през лятото на 2025 година. Цените на жилищата продължават да растат, а търсенето изпреварва предлагането, особено в централната част на града. Това каза за Радио Кърджали Кадир Аптикадир – брокер на недвижими имоти. „Спрямо миналото лято има поскъпване от порядъка на 10%“, посочи Аптикадир...
На Националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ в село Лозен срещаме Петя Маринова, секретар и хореограф на най-новото читалище в Пловдив. То носи името на създателя на ансамбъл „Тракия“ – проф. Кирил Дженев. „Нашето читалище се казва ‘Професор Кирил Дженев’. Той е създател на ансамбъл ‘Тракия’ и един от първите преподаватели в Музикалната..
На Националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ в село Лозен, сред звуците на народни песни и многоцветни носии, срещаме Надя Щегрова, секретар на НЧ „Изгрев“ в село Сладун. Днес тя не е тук само като културен деятел, а и като майстор везбар, за да покаже друга своя страст – българската шевица. „Вече над 30 години бродирам, но с шевици се..
Дванадесет години след откриването на граничния пункт „Маказа–Нимфея“ собственици на имоти в Гърция, през чиито терени преминава пътят от българската граница до включването му в магистралата „Егнатия Одос“, все още не са получили обещаните обезщетения от отчуждителните процедури. Проблемът беше повдигнат в гръцкия парламент от депутата Йозгюр Ферхат..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478