Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ерол Мюмюн: Новото управление ще е прозрачно, достъпно и финансово дисциплинирано

3
Ерол Мюмюн, кмет на община Кърджали
Снимка: Мехмед Реджеб

Повече прозрачност и достъпност в управлението обеща кметът на Кърджали Ерол Мюмюн в първата си пресконференция. „Нека всички жители на община Кърджали да бъдат наясно, че Белият кораб* няма да бъде труднодостъпен, ще бъде открит. Ще бъде мястото, където институцията ще решава техните проблеми. Нашите врати са отворени“, каза градоначалникът. Той поясни, че приемният ден на заместниците му ще съвпада с този на кмета.

За мандата си Ерол Мюмюн избра да има четирима заместници. Двама от тях вече са били на такива позиции в предишни мандати. Това са Веселина Тихомирова и Тунджай Шюкрю. Новите на позиция заместник-кмет са Даниел Делчев и Байрям Байрям, но и те не са нови лица в публичното пространство и във властта.

Новият управленски екип на община Кърджали

Всеки от заместник-кметовете представи кратко акцентите в своята бъдеща управленска работа.

Като предизвикателство определи Веселина Тихомирова участието си в кметския екип, като ръководител на ресор „Хуманитарни дейности“. „Целите, които си поставям са грижа, просперитет и ценности“, каза тя.

Заместникът в ресор „Финанси“, Тунджай Шюкрю, също благодари за доверието да му бъде поверен „този много отговорен ресор“. „Приоритетът ще бъде желязна дисциплина при изразходването на разходите. Те ще бъдат изцяло прозрачни и видими за всички“, зарече се Шюкрю.

Повече от 24 години е в общинската администрация и Байрям Байрям, макар да не е бил на позиция зам.-кмет. „Това, което успях да създам на малко по-ниско ниво, като ръководител на отдел, ще се опитам да го прехвърля като начин на работа и управление на ресора и като заместник-кмет“, даде той заявката за приоритетите си в ресор “Общинска собственост и стопански дейности”.

Не е нов във властта и четвъртият от заместниците, с които е избрал да управлява Ерол Мюмюн – Даниел Делчев, като му е поверил ресор „Европроекти, териториално развитие и строителство“. „Как на кмета му е хрумнало да ме покани в екипа, не мога да кажа. На мен не ми е казал засега, но се радвам, че съм част от този екип и от тази колективна отговорност, която сме поели“, каза Делчев. По думите му най-голямо напрежение има натрупано по отношение на териториалното развитие и на градската среда и хората очакват най-бързи резултати именно там.  „Повече от 30 години се занимавам с проекти, така че се чувствам в свои води в тази област. Надявам се, че бързо ще успеем да отговорим на тези очаквания“, посочи още той.

Друг основен акцент в управлението ще бъде прозрачността, обеща кметът Ерол Мюмюн. Той призна, че при влизането му в управлението са го посрещнали много проблеми.

Градоначалникът даде срок до 10 декември т.г. на екипа си да си изясни проблемите, да бъде извършен анализ и да бъдат приоритизирани.

Сред първите задачи, които постави беше максималното ускоряване на ремонта на покрива на сградата на картинната галерия. Художественият отдел към Регионалния исторически музей беше затворен за посетители през лятото, картините и иконите бяха опаковани и прибрани, в очакване на наложителния ремонт. „Знаем, че този проблем е изключително належащ и не търпи отлагане. Ние, като администрация, сме направили всичко необходимо. Чакаме съгласувателно писмо**. Желанието ни е преди да настъпи истинската зима да приключим този проблем“, подчерта кметът.

По темата за виеонаблюдението в централната градска част, чието изграждане беше анонсирано още преди месеци, той каза: „Всичко се движи. Малко търпение и ще има и видеонаблюдение по възловите места, като ще акцентираме да бъде насочено основно срещу вандалските прояви“.

Ще дадем път на младите, защото основната цел е да задържим нашите деца и внуци тук и да се опитаме да накараме нашите деца да се върнат по родните им места. Ако това успеем да направим, аз мога да кажа, че съм изпълнил мисията на моя живот“, подчерта Ерол Мюмюн.

Винаги съм вярвал в диалога на приемствеността, заяви той по повод смяната на поколенията в общинската администрация. „Тази приемственост ще бъде плавна, планирана, умерена, така че да не се създадат катаклизми“, категоричен беше той.

В духа на заявените прозрачност в управлението и контрол на финансите, новият кмет на Кърджали огласи, че една от първите изпълнени задачи е прекратяване на неизгоден договор за общината. По думите му Община Кърджали „щеше да бъде доста сериозно финансово задължена“. Той благодари за разбирането на представителите на фирмата, с които са постигнали договореност за прекратяване на контракта по взаимно съгласие без да се стига до изплащане на неустойки.

Справка в регистъра на обществените поръчки на Община Кърджали сочи, че с прекратяването на този договор, подписан през август тази година, за общинската хазна са спасени над 5 300 000 лв.

Подробностите можете да чуете в прикачените звукови файлове.


*Белият кораб – архитектурата на сградата на общинската администрация наподобява кораб, а и е облицована с бял камък, поради което често образно е наричана „Белият кораб“.

** Очаква се съгласувателно писмо от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) към Министерството на културата, тъй като сградата е недвижима културна ценност.

***Биографична справка за новите заместник-кметове от пресцентъра на Община Кърджали:

Байрям Байрям е новият заместник-кмет в ресор “Общинска собственост и стопански дейности”. Той е роден на 30.03.1977 година в село Стремци, община Кърджали. Завършил е средно образование в ИТ „Алеко Константинов” - град Кърджали. Има образователна степен бакалавър в ПУ ”Паисий Хилендарски”, филиал “Любен Каравелов”, специалност “История и География”, магистратура в ПУ ”Паисий Хилендарски” специалност “Българската история в балканския и европейски контекст”. Работил е в периода март 2000 г. до януари 2004 г. като заместник-кмет и главен специалист в кметство Стремци, община Кърджали. От януари 2004 г. до май 2012 г. е работил като експерт в отдел ГРАОН, а в периода май 2012 г. до ноември 2023 г. заема длъжността началник отдел ГРАОН в община Кърджали.

Веселина Тихомирова заместник-кмет с ресор „Хуманитарни дейности“. Родена на 5 юни 1981г. в Крумовград. Завършила е предучилищна и начална педагогика в ПУ “Паисий Хилендарски“, филиал „Любен Каравелов“, магистър по психология на социалните дейности. Работила е 8 години като детска учителка в детска градина “Чайка“- Кърджали, от 2012 г. до 2016 г. е директор на ДГ “Щастие“ в кв. “Веселчане“. Била е заместник-кмет „Хуманитарни дейности“ в периода 2016 г. – 2020 г. От август 2020 г. до ноември 2023 г. е била директор на ДГ “Щастие“.

Даниел Делчев е заместник-кмет с ресор „Европроекти, териториално развитие и строителство“. Роден е на 11 август 1970 г. Докторант „Икономика и управление“ в УНСС, Докторант „Национална сигурност“ в УНИБИТ, Магистър „Национална сигурност“ от ПУ „Паисий Хилендарски“, Магистър „Киберсигурност“ от ПУ „П. Хилендарски“, Магистър „Държавна администрация“ от УНСС-ИСК, Магистър „Българска и руска филология“ от ПУ „П. Хилендарски“. От 2002 до 2021 г. е работил като Експерт „Международни програми и проекти“ в Министерство на икономиката и енергетиката, Изпълнителна агенция за насърчаване на малки и средни предприятия и различни стопански структури. От 2019 г. до 2021 г. е бил общински съветник, от 2021 г. до 2023 г. е Областен управител на област Кърджали.

Тунджай Шюкрю е заместник кмет „Финанси“. В периода 2017 – 2023 г. той беше зам.-кмет на общината с ресор „Местни приходи“. Тунджай Шюкрю е роден на 07.07.1970г. Завършил е Български и английски език в ПУ “Паисий Хилендарски“ филиал „Любен Каравелов, бакалавър „Минерални технологии“ МГУ „Св. Иван Рилски" гр. София, филиал Кърджали . Магистър е по публична администрация в УНСС и магистър „Археология“ в Нов Български Университет - София. От февруари 2014г. до 2017 г. е бил началник на Общинска служба “Земеделие“. Работил е 5 години като началник отдел „Административно и информационно обслужване“ в Общинска администрация-Кърджали, занимавал се е с частен бизнес в сферата на финансовите услуги.

По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Тодор Кожухаров

Фестивалът “С песните на Тодор Кожухаров” в два дни

Задава се петото издание на Националния фолклорен фестивал “С песните на Тодор Кожухаров” в Хасково. Конкурса тази година ще е в два дни 12 и 13 октомври. Фестивалът е с конкурсен характер, без такса за участие и в него могат да участват изпълнители от цялата страна, без ограничение на възрастта. Началото е в 9 часа на 12 октомври в Младежки център,..

публикувано на 02.10.24 в 14:48

Температурите през октомври ще са около и над климатичните норми

През последните години температурата през октомври надвишава климатичните норми. Това каза за Радио Кърджали Анастасия Стойчева, синоптик в Националния институт по метеорология и хидрология. "Той е онзи месец в нашата страна, в който имаме както много хубави слънчеви дни, които част от хората наричат циганско лято, но в действителност циганското..

публикувано на 01.10.24 в 15:09

Приказна вечер в Кърджали с поетесата Ивелина Радионова

С вълнение от преживяната вечер с авторката на Алтъна, Радка Петкова.

публикувано на 30.09.24 в 13:25

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 30.09.24 в 12:48
В Кирковско гледат капия от стария местен сорт

В Чорбаджийско пазят стария местен сорт "Росенка", отглеждат над 200 дка червена капия

В сезона на червената капия стопаните от кирковското село Чорбаджийско и околните села са на полето, за да прибират реколтата. Около 200 декара чушки се отглеждат в този район, което го прави най-големият в производството на капия в община Кирково. Годината за едни е добра, но за други не толкова, казва кметът на Чорбаджийско Сами Везир. "Годината е..

публикувано на 29.09.24 в 17:42

Свищов - градът на първите

Знаете ли, че град Свищов е най-южно разположеното населено място по поречието на река Дунав. В него живеят малко над 22 000 жители.  Градът е известен с първите 100 факта и събития случили в Свищов? Там е открита първата печатна книга - "Абагар" на кирилица през 1651 година. Първото крупно дарение за просветни цели в българските земи е направено в..

публикувано на 25.09.24 в 16:22

19 партии и 9 коалиции влизат в битка за вота на избирателя в 9-ти МИР Кърджали

19 партии и 9 коалиции регистрираха кандидатски листи в Районната избирателна комисия в Кърджали до крайния срок - 17 часа на 24 септември, за участие в парламентарните избори на 27 октомври.  В последния ден документи са подали 6 партии и коалиции. Това съобщи за Радио Кърджали Беркант Барзат, председател на РИК-Кърджали. Той уточни, че само пет..

публикувано на 24.09.24 в 18:26