Китайската Нова година настъпи. Това е времето на великото преселение, когато в огромната азиатска държава стотици милиони хора пътуват, за да отидат на гости на близките си. Събират се обикновено у най-възрастните. Това е единственото време в годината, когато китайците имат по-дълга отпуска и могат да се приберат по родните си места. В китайския език има даже специална дума, с която се нарича това време „春运“– в превод „голямото пролетно пътуване“.
Китайската Нова година се свързва с новото начало в природата, с плодородието. Празнува се цели 15 дни, като за всеки един от тях има различен ритуал. Приключва с т.нар. Празник на фенерите. От миналата година Китайската Нова година е включена в Списъка на световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО. Това разказа в ефира на Радио Кърджали Тодор Радев, журналист от Китайската медийна група в Пекин. „Най-важното за китайците през този сезон, новогодишния, е да успеят да се приберат вкъщи, да се видят с близки, с роднини“, допълни той.
Както и у нас, в България, в Китай също има традиция, свързана с броя на ястията, които се поставят на празничната трапеза. И при китайците има символика в храната на Бъдни вечер. „Ядат се едни дълги спагети, с които се пожелава дълъг живот. Задължително има риба, която задължително трябва да бъде цяла, тъй като на китайски думата за риба звучи еднакво, както думата за изобилие, с което, разбира се, китайците искат да си пожелаят новата година да бъде изобилна“, разказа още българинът.
Естествено, не може Нова година без подаръци, особено за децата. В Китай те са задължително под формата на пари, които възрастните им слагат в червени пликове. В китайския фолклор няма персонаж, аналогичен на Дядо Коледа.
След годината на маймуната, свързвана с хаос, която изпратиха, китайците посрещнаха годината на змията – време за ново начало. „За разлика от западния и най-вече християнския мироглед, змията не носи негативен смисъл в източноазиатската култура. Змията тук се счита за духовно животно, за сензитивно животно и основно се смята, че в годините на змията, тя носи по-скоро мъдрост, трансформация и е време за търпение, за планиране, за това да се правят по-обмислени решения, за да се постигне някакъв сериозен успех.
Нови очаквания за умереност във взаимоотношенията със САЩ се долавят в Китай след встъпването на Доналд Тръмп във втория му мандат като президент. „Китайците приеха спокойно влизането на Тръмп в Белия дом, тъй като той не е нов начело на Съединените щати. Предишният му мандат премина под знака на сериозна конфронтация с Китай. Реално той е човекът, който започна търговската война, после технологичната война с Китай, който беше много критично настроен към всичко, идващо като политика от Пекин. Но сега, нещата се промениха, ако не коренно, то поне в много голяма степен. По време на тази президентска кампания Тръмп беше много умерен, много балансиран и говореше, общо взето, в позитивен тон към Китай. Така че, лично аз, смятам, че ще бъдем свидетели на една доста по-умерена политика. Разбира се, винаги има възможности за промяна, тъй като Тръмп е доста непредсказуем, както се видя до момента. Но това, което за момента ми прави впечатление е, че той е доста по-балансиран и умерен поне в говоренето си към Китай, което дава някаква надежда, че отношенията им няма да бъдат толкова противоречиви и толкова крайни, както бяха по време на първия мандат. Може би Тръмп е разбрал, че не може просто ей така да се справи с Китай и да го разглежда просто като заплаха, а би трябвало да работят двете страни заедно, ако искат да постиган някакви цели“, коментира Тодор Радев, който е и политолог.
Целия разговор можете да чуете в прикачения звуков файл.
Вторият вот на недоверие към кабинета Желязков и излизането на ДПС-ДПС от коалицията, коментира в ефира на ради о Кърджали политологът проф. Евгений Дайнов. "ДПС на Ахмед Доган, за мое голямо учудване, Делян Пеевски успя да й прекърши гръбнака . Оказа се, че тя не е жизнена политическа конструкция, а някаква апаратна формация, която не може да..
На Велика сряда хор „Ваня Монева“ покори гръцката публика с магията на българския фолклор. Впечатляващите два концерта в Националната опера в Атина бяха част от третото издание на Sacred Music Festival, който се провежда в Страстната седмица. Фестивалът обхваща над 40 събития в цялата гръцка столица – в концертни зали, църкви и музеи. Поканата към..
В 14:30 часа днес парламентът ще се произнесе по втория вот на недоверие. Парламентарната аритметика сочи, че и вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, т ози път за провал в борбата с корупцията, няма да бъде успешен. Вносителите от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" разполагат с 54 депутати. Само от ДПС-ДПС..
Започна Страстната седмица, която приключва с „празника над празниците“, както го наричат отците. „Но, за да достигнем дотам, имаме път. И наистина този път се нарича Страстна седмица“, каза отец Николай Величков от средновековен манастир „Св. Йоан Предтеча“ в интервю за Радио Кърджали. Още от неделя, Цветница, Вход Господен в Йерусалим,..
Днес на Цветница, домът се украсява с върбови клонки и свежи пролетни цветя и идва ред да се сложи и празничната трапеза. Особено подходящи за този цветен, пролетен празник са баница с лапад, праз, коприва или спанак. Салатите може да са от свежи марули, репички, пресен лук. На масата може да се сложат ястия с ориз, маслини, гъби, пресни и..
Във втората част на предаването продължаваме с кулинарните съвети, тъй като Великден е неделя, а предстои и месенето на ръка на козунаците, както и да научим тънкостите за хубавото агнешко печено. Разбира се, с шеф Пеньо Иванов-Васко и с нашата приятелка от Смолян шеф пекаря Снежана Орлова. Но преди това, от Елена Топалова ще научим за..
Днес празнуват всички с имена на цветя. Църквите отбелязват тържествения вход на Господ Исус Христос в Йерусалим, когато народът го посреща с възгласи, които са от пророческите псалми за идването на месия. Исус пристига на магаренце, а пътят му е застлан с клонки от палми, маслини и лаври, заради чудото с възкресяването на Лазар. След..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478