Шест блока в кв. Възрожденци и два в централната градска част в Кърджали ще бъдат санирани по процедурата „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – етап 1“. Само осем проекта от общо подадените в област Кърджали 83 в пет общини получиха одобрение за финансиране на стойност 13 177 789 лв. И осемте са в областния център.
Много са недоволните и разочарованите. Сред тях са жителите на един от блоковете на улица „Стадионска“. Блокът не е голям, но влиза в приоритетните по програмата за саниране. Въпреки всичко не е одобрен за финансиране.
„Ние имахме очаквания, проведохме три общи събрания, докато да стигнем до извода, че трябва да кандидатстваме. Хората от нашия блок, както и от повечето блокове в Кърджали, са възрастни, получават пенсия и им е доста трудно, но въпреки това те отделиха средства, за да направим необходимите паспорти. А и ние вложихме доста време и усилия в разработването на самите документи, които беше необходимо да подадат“, каза Камелия Чолакова, която живее в този блок.
Според нея ще бъде много трудно, ако решат да подадат документи за втория етап на програмата. Първо, защото срокът е много кратък – само до 16 януари, и второ – заради съфинансирането от страна на собствениците. „В нашия блок на хората ще им е много трудно да осигурят 20% финансиране, защото, по най-груби сметки, ако за паспортите на един апартамент от примерно 100 квадрата трябваше да около 700 лева, сега сумата ще бъде с още една нула - 7000 много грубо“, коментира Камелия Чолакова.
„Има много резон в това хората сами да участват в процеса на обновяване на своите сгради, защото така те ще ги пазят и ще ги ценят повече. Само че не се отчита реалното финансово състояние положение на българите в момента“, категорична е Камелия Чолакова.
Представители на сдружения, недоволни от класирането по програмата, вече търсят съдействието на Община Кърджали. Готови сме да помогнем по всякакъв начин, увери зам.-кметът Даниел Делчев.
„Може би още в понеделник ще направим среща с всички, ще поканим и енергийните одитори, които са работили по съответните проекти. Да имаме готовност да жалим в този 14-дневен срок, в който имаме право да обжалваме пред управляващия орган тези резултати“, каза Даниел Делчев за Радио Кърджали.
„Да, хората са недоволни. Разбирам ги, защото малко или много в една такава оценка винаги има субективизъм. Там се ползват оценители, които вярно, че работят по стандартни чеклисти, по методиката, която е приета от министерството, която е била предварително известна за всички - тоест всички кандидати уж са равнопоставени, но субективният фактор винаги може да окаже някакво влияние при тази оценка. Евентуални грешки, допуснати в документацията в енергийното обследване, също“, коментира зам.-кметът на Кърджали.
Даниел Делчев увери, че общината ще действа „максимално бързо да не изтървем срока и съответно пък ако не получим решение на управляващия орган, което да е близко до очакванията на хората, имаме право да си действаме по националното законодателство, да обжалваме пред Административния съд“.
На този етап все още няма подадени проектни предложения по втория етап на програмата за енергийно обновяване, който предвижда финансирането да с 20 на сто участие на собствениците. Срокът за кандидатстване е 16 януари, но най-вероятно ще бъде удължен поне с месец.
„По мое виждане този един месец ще бъде крайно недостатъчен за блоковете, ако решат да кандидатстват отново. Вярно, те няма да правят енергийни обследвания наново и по-сложните неща, свързани с техническа паспортизация на сградите, но пък трябва да си направят на практика ново събрание и да постигнат съгласие отново за кандидатстване, защото вече програмата е различна“, коментира Даниел Делчев. Той очаква да има кандидати по втория етап, още повече, че няколко сдружения още в края на миналата година са декларирали, че ако не бъдат одобрени в първата фаза на програмата, ще кандидатстват отново.
Процедурата "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I" е в рамките на Национален фонд за възстановяване и устойчивост. 30 млн. лв. е предвиденият финансов ресурс по програмата за община Кърджали, за по-малките общини сумата е 15 млн. лв.
Общо пет са общините от област Кърджали, подали проектни предложения по Етап 1. В Кърджали кандидатстваха 43 сдружения. Одобрените проекти са 8. 35 остават в резервния списък. В община Ардино няма одобрени, всички шест подадени проекта са в резервния списък. В община Джебел в резервите са и четирите проекта, в Крумовград – 15 и в община Момчилград – 18. Две от общините имат отхвърлени проекти. Това са община Крумовград – 2 проекта и община Момчилград – 3, става ясно още от публикувания списък.
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията. „Желаех да стана..
Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..
Тази събота, 5 юли, в центъра на село Баните ще се проведе Фестивалът на родопската кухня, организиран от община Баните. Началото е в 18:00 часа, а програмата обещава богато меню, фолклорна музика и неподправена родопска атмосфера. „Фестивалът вече пет години е символичното начало на летния туристически сезон при нас. Читалища, хотелиери и общинска..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478