Шест блока в кв. Възрожденци и два в централната градска част в Кърджали ще бъдат санирани по процедурата „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – етап 1“. Само осем проекта от общо подадените в област Кърджали 83 в пет общини получиха одобрение за финансиране на стойност 13 177 789 лв. И осемте са в областния център.
Много са недоволните и разочарованите. Сред тях са жителите на един от блоковете на улица „Стадионска“. Блокът не е голям, но влиза в приоритетните по програмата за саниране. Въпреки всичко не е одобрен за финансиране.
„Ние имахме очаквания, проведохме три общи събрания, докато да стигнем до извода, че трябва да кандидатстваме. Хората от нашия блок, както и от повечето блокове в Кърджали, са възрастни, получават пенсия и им е доста трудно, но въпреки това те отделиха средства, за да направим необходимите паспорти. А и ние вложихме доста време и усилия в разработването на самите документи, които беше необходимо да подадат“, каза Камелия Чолакова, която живее в този блок.
Според нея ще бъде много трудно, ако решат да подадат документи за втория етап на програмата. Първо, защото срокът е много кратък – само до 16 януари, и второ – заради съфинансирането от страна на собствениците. „В нашия блок на хората ще им е много трудно да осигурят 20% финансиране, защото, по най-груби сметки, ако за паспортите на един апартамент от примерно 100 квадрата трябваше да около 700 лева, сега сумата ще бъде с още една нула - 7000 много грубо“, коментира Камелия Чолакова.
„Има много резон в това хората сами да участват в процеса на обновяване на своите сгради, защото така те ще ги пазят и ще ги ценят повече. Само че не се отчита реалното финансово състояние положение на българите в момента“, категорична е Камелия Чолакова.
Представители на сдружения, недоволни от класирането по програмата, вече търсят съдействието на Община Кърджали. Готови сме да помогнем по всякакъв начин, увери зам.-кметът Даниел Делчев.
„Може би още в понеделник ще направим среща с всички, ще поканим и енергийните одитори, които са работили по съответните проекти. Да имаме готовност да жалим в този 14-дневен срок, в който имаме право да обжалваме пред управляващия орган тези резултати“, каза Даниел Делчев за Радио Кърджали.
„Да, хората са недоволни. Разбирам ги, защото малко или много в една такава оценка винаги има субективизъм. Там се ползват оценители, които вярно, че работят по стандартни чеклисти, по методиката, която е приета от министерството, която е била предварително известна за всички - тоест всички кандидати уж са равнопоставени, но субективният фактор винаги може да окаже някакво влияние при тази оценка. Евентуални грешки, допуснати в документацията в енергийното обследване, също“, коментира зам.-кметът на Кърджали.
Даниел Делчев увери, че общината ще действа „максимално бързо да не изтървем срока и съответно пък ако не получим решение на управляващия орган, което да е близко до очакванията на хората, имаме право да си действаме по националното законодателство, да обжалваме пред Административния съд“.
На този етап все още няма подадени проектни предложения по втория етап на програмата за енергийно обновяване, който предвижда финансирането да с 20 на сто участие на собствениците. Срокът за кандидатстване е 16 януари, но най-вероятно ще бъде удължен поне с месец.
„По мое виждане този един месец ще бъде крайно недостатъчен за блоковете, ако решат да кандидатстват отново. Вярно, те няма да правят енергийни обследвания наново и по-сложните неща, свързани с техническа паспортизация на сградите, но пък трябва да си направят на практика ново събрание и да постигнат съгласие отново за кандидатстване, защото вече програмата е различна“, коментира Даниел Делчев. Той очаква да има кандидати по втория етап, още повече, че няколко сдружения още в края на миналата година са декларирали, че ако не бъдат одобрени в първата фаза на програмата, ще кандидатстват отново.
Процедурата "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I" е в рамките на Национален фонд за възстановяване и устойчивост. 30 млн. лв. е предвиденият финансов ресурс по програмата за община Кърджали, за по-малките общини сумата е 15 млн. лв.
Общо пет са общините от област Кърджали, подали проектни предложения по Етап 1. В Кърджали кандидатстваха 43 сдружения. Одобрените проекти са 8. 35 остават в резервния списък. В община Ардино няма одобрени, всички шест подадени проекта са в резервния списък. В община Джебел в резервите са и четирите проекта, в Крумовград – 15 и в община Момчилград – 18. Две от общините имат отхвърлени проекти. Това са община Крумовград – 2 проекта и община Момчилград – 3, става ясно още от публикувания списък.
Теменужка Матева от Плевун , която възражда традицията на траханата у нас ще участва във втория ден на фермерския пазар "Фармфест" в Момчилград. Тя ще покаже как се прави трахана и сушени домати по българска рецепта. За смисъла на тези изложения и защо в миналото не е имало глутенова непоносимост , разговарях със самата нея. "Ще участвам с..
В навечерието на най-вълнуващата седмица за зрелостниците – седмицата на баловете – разговаряме с абитуриентката Есиен Гюрсес от СУ „Петко Рачов Славейков“ в Кърджали. Тя разказва за емоциите около абитуриентския бал, предизвикателствата при подготовката и големите планове след дипломирането. 5 рокли за 5 събития: подготовката започва..
На вечер с публициста, поет и учител Николай Милчев ни кани винарската изложба в Момчилград, на 23 май, Ден на българската просвета и култура, и на славянската писменост от 18 часа. Елате на вечер с майстора на метафората, танцуващия с думи различен поет Николай Милчев, приканват организаторите. И обещават словомъдрието,..
По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..
Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..
В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..
Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478