Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студент създаде първото робоучилище в Кърджали

В обучението помагат роботите Даш, който може да танцува и Дот, който разговаря и рисува

Мартин Каралчев
Снимка: Галина Стефанова

Първото робоучилище създаде в Кърджали студентът Мартин Каралчев. В школата с предизвикателното име Академия по програмиране и роботика се обучават ученици от първи до осми клас. Основната ни цел е децата да се учат чрез играта, като най-важното е да им е интересно, разкрива тайната на успеха младият ръководител. „Избрах да е в моя роден град Кърджали, защото тук няма извънучилищна дейност, която да насърчава младите хора да се развиват в тази посока или да им дадат знанията, необходими да процъфтиш в технологичния свят“, обяснява Мартин.

Да се впусне в това предизвикателство бил провокиран както от собствената си любов към иновациите и технологиите, така и от любопитството и интереса на по-малкия му брат. „Много държим на индивидуалния подход, затова групите ни не са големи – максимум от 6 деца“, подчертава той.

„Ние залагаме много често на екипната работа - децата да работят в екип, да намират решения на даден проблем заедно, да комуникират помежду си. Това са едни от най-ценните умения, които можеш да придобиеш не само за нашата сфера, но и за абсолютно всяка една професия в бъдеще“, категоричен е младежът. Нерядко заниманията надхвърлят определените два часа, а и родителите проявяват интерес и се включват.

В Академията работят не само с компютри, а и с други иновативни технологии. Особено интересни за децата са роботите – Даш, който може да танцува и по-малкото му братче Дот, на когото по̀ му се отдава да разговаря и рисува.

Освен Мартин в робоучилището преподава и Пламена Дюлгерова. Тя подготвя също ученици за олимпиади по информатика. Сред възпитаниците на школата има носители на престижни награди.

Изкуственият интелект е нещо, което може много да помогне на човека – когато сме зациклили, да ни даде нещо креативно. Той няма да открадне нашата работа, но за да го използваш трябва да си много наясно с него и как точно да му зададеш какво искаш да направи. Трябва да се научим да различаваме кога той дава правилната информация, защото изкуственият интелект има един недостатък, че той може да представя информация, която не е реална, защото рови из различни източници в интернет, прочита едновременно всички статии, които са по темата и изважда свои аргументи, но ако тази информация, която е прочел е лъжа или неистина, той ще даде също грешен отговор“, обяснява Мартин. По думите му в бъдеще предстои да се появи нова професия – специалисти, които ще ни учат как да използваме правилно изкуствения интелект.

Целия разговор можете да чуете в прикачения звуков файл


По публикацията работи: Галина Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Д-р Невин Садъкова: Тази година може и да няма грипна епидемия в Кърджали

В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..

публикувано на 12.02.25 в 13:45

Художничката Дафина Терзиева-Даф посланик на доброто

Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..

публикувано на 12.02.25 в 09:49
Проф. д-р Тодор Черкезов

Проф. Тодор Черкезов: Само лекар може да поставя ботокс

Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..

публикувано на 10.02.25 в 22:53
Виолета Господинова

Все повече мъже проявяват интерес към разкрасяващите процедури с ботокс, сочат наблюденията

Предварителната информация както за самата процедура, така и за специалистите и мястото, където ще бъде извършена е от изключителна важност. В това е убедена от собствен опит Виктория Кръстева, която макар на млада възраст, вече се възползва от услугите на естетичните дерматолози. Важна е предварителната консултация с лекаря. Признава, че е скъпо..

публикувано на 10.02.25 в 22:39
Даниела Петрова

Не е нужно стопроцентово съгласие от съседите

Формите на управление на етажната собственост са общо събрание и сдружение на собствениците. Всички собственици в една етажна собственост имат права. Това коментира адв. Даниела Петрова по повод случая на семейство Силвия и Георги Барутчиеви, чиито съседи не са съгласни да бъде монтирана платформа за инвалидна количка. 60-годишният мъж е..

публикувано на 10.02.25 в 21:06
Катедралата

Франция, мон амур! Еп.42

В епизод 42 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" водещият Нурай Садулов представя департамент Йор и Лоар в регион Център-Вал дьо Лоар. Ще чуете: Кога е създаден департаментът и откъде идва името му? Арена на кои военни конфликти е департаментът и какъв договор е сключен в Бретини? Кои индустриални обединения имат..

публикувано на 10.02.25 в 20:57

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Да не забравим и че наближава единствения у нас Празник на старозагорския деликатес - свинските уши, за който ще ни разкаже председателя на НЧ "Климент Охридски" академик Васил Герлимов. Очакват ни изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 09.02.25 в 18:13