Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлиян Петров: Дигиталната агресия в клас се възприема за новото нормално


В началния етап на образованието трябва да се направи така ученик, който има дефицити в обучението, да не може да премине във втори. Социализацията и възпитанието не бива да се неглижират за сметка на обучението и знанието, смята председателят на синдикат “Образование” към КТ “Подкрепа” Юлиян Петров.

Според него проявите на агресия в клас растат - тя бива физическа и вербална, но и дигитална, което даже вече се приема за новото “нормално”.

Какво каза още синдикалният лидер за скандала с медицинските бележки, както и за позицията на синдиката да няма дистанционно обучение, когато има грипна ваканция, както и за темите на работната среща: 

ЗА РАБОТНАТА СРЕЩА 

"Нашият форум e с главен фокус - приемна в два панела и първият е обзор на важните политики в системата на образованието и мястото на Синдикат "Образование" към Конфедерация на труда "Подкрепа" в тях.  Очакваните промени и нови политики, свързани с изкуствения интелект в образованието, с промяната на учебните програми, с качеството в образованието и още куп други такива важни аспекти и политики, които коментираме, които участват в работния процес".

УЧЕБНИТЕ ПРОГРАМИ В НАЧАЛЕН КУРС
"В началния етап там основното e пренареждане на важностите по отношение на това, че трябва да се прецизира отношението към учениците и ученик, който в първи клас има натрупани много дефицити, да не може да премине във втори клас и така и до четвърти клас.
Всъщност виждаме, че това се получава една устойчива практика негативна, която води след себе си много вреди и в прогимназия, а след това и в гимназия.
Тоест тук акцентът трябва да бъде социализацията и възпитанието, нещо, което го виждаме в много успешни европейски образователни политики. Или с други думи, ние все още акцентираме на компонента знания и обучения, а другите два компонента от образованието, които припознахме в Закона за предучилищно и училищно образование - социализация и възпитания някак така ги неглижирахме". 
АГРЕСИЯТА В КЛАС
"Всъщност тя се задълбочава както между ученици, така и към учители, а това е нещо, което много сериозно ще вреди на по-доброто качество на образованието. Дистанционното обучение  има такива странични явления - дефицити в социализацията, които пък прерастват и мултиплицират дори и в агресия и в куп други отклонения от психическото и физическото здраве
Независимо какви са причините за агресията, ние трябва да работим превантивно, да ги минимизираме и всъщност така учениците да се учат с всички възможни средства и инструменти от учителя, че агресията е нещо недопустимо в училище във всичките й аспекти  - дали ще бъде физическа, дали ще бъде вербална, дали ще бъде дори дигитална, която набира много скорост. Тъй че това би трябвало да бъде една от водещите политики в системата"
ДИСТАНЦИОННО ОБУЧЕНИЕ ПРИ ГРИПНИ ЕПИДЕМИИ
"Ние направихме няколко категорични позиции в тази посока, когато има грипни ваканции, нещо което беше преди две-три седмици в България и когато имаме болни ученици, учители около 30 % пък и повече, да не се прибягва към дистанционно обучение. Защото това води до повече дефицити и формалност, отколкото ползи за ученика. Няма как един болен ученик да бъде ефективен или той само ще маркира своите участия.
Ние казваме, че не сме пропуснали  съответната учебна единица, но от там насетне тя формално е минала. А това ще се отрази на резултатите.
По същия начин и към учителите - няма как болен учител да изпълнява своите задължения, а там със заместванията нещата са много специфични по време на такова онлайн обучение. Тоест, тука
формалността носи повече вреди, отколкото ползи. Затова препоръчахме много активно и към Министерството, и към регионалните управления да не вземат такива решения.
Някои се вслушаха, други не се вслушаха. Надявам се, при следващата грипна епидемия да бъдат по-прецизни и да не се лъжем, пък и да лъжем децата, че водим някакви часове".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35

Д-р Невин Садъкова: Тази година може и да няма грипна епидемия в Кърджали

В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..

публикувано на 12.02.25 в 13:45

Художничката Дафина Терзиева-Даф посланик на доброто

Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..

публикувано на 12.02.25 в 09:49
Проф. д-р Тодор Черкезов

Проф. Тодор Черкезов: Само лекар може да поставя ботокс

Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..

публикувано на 10.02.25 в 22:53
Виолета Господинова

Все повече мъже проявяват интерес към разкрасяващите процедури с ботокс, сочат наблюденията

Предварителната информация както за самата процедура, така и за специалистите и мястото, където ще бъде извършена е от изключителна важност. В това е убедена от собствен опит Виктория Кръстева, която макар на млада възраст, вече се възползва от услугите на естетичните дерматолози. Важна е предварителната консултация с лекаря. Признава, че е скъпо..

публикувано на 10.02.25 в 22:39
Даниела Петрова

Не е нужно стопроцентово съгласие от съседите

Формите на управление на етажната собственост са общо събрание и сдружение на собствениците. Всички собственици в една етажна собственост имат права. Това коментира адв. Даниела Петрова по повод случая на семейство Силвия и Георги Барутчиеви, чиито съседи не са съгласни да бъде монтирана платформа за инвалидна количка. 60-годишният мъж е..

публикувано на 10.02.25 в 21:06