Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлиян Петров: Дигиталната агресия в клас се възприема за новото нормално


В началния етап на образованието трябва да се направи така ученик, който има дефицити в обучението, да не може да премине във втори. Социализацията и възпитанието не бива да се неглижират за сметка на обучението и знанието, смята председателят на синдикат “Образование” към КТ “Подкрепа” Юлиян Петров.

Според него проявите на агресия в клас растат - тя бива физическа и вербална, но и дигитална, което даже вече се приема за новото “нормално”.

Какво каза още синдикалният лидер за скандала с медицинските бележки, както и за позицията на синдиката да няма дистанционно обучение, когато има грипна ваканция, както и за темите на работната среща: 

ЗА РАБОТНАТА СРЕЩА 

"Нашият форум e с главен фокус - приемна в два панела и първият е обзор на важните политики в системата на образованието и мястото на Синдикат "Образование" към Конфедерация на труда "Подкрепа" в тях.  Очакваните промени и нови политики, свързани с изкуствения интелект в образованието, с промяната на учебните програми, с качеството в образованието и още куп други такива важни аспекти и политики, които коментираме, които участват в работния процес".

УЧЕБНИТЕ ПРОГРАМИ В НАЧАЛЕН КУРС
"В началния етап там основното e пренареждане на важностите по отношение на това, че трябва да се прецизира отношението към учениците и ученик, който в първи клас има натрупани много дефицити, да не може да премине във втори клас и така и до четвърти клас.
Всъщност виждаме, че това се получава една устойчива практика негативна, която води след себе си много вреди и в прогимназия, а след това и в гимназия.
Тоест тук акцентът трябва да бъде социализацията и възпитанието, нещо, което го виждаме в много успешни европейски образователни политики. Или с други думи, ние все още акцентираме на компонента знания и обучения, а другите два компонента от образованието, които припознахме в Закона за предучилищно и училищно образование - социализация и възпитания някак така ги неглижирахме". 
АГРЕСИЯТА В КЛАС
"Всъщност тя се задълбочава както между ученици, така и към учители, а това е нещо, което много сериозно ще вреди на по-доброто качество на образованието. Дистанционното обучение  има такива странични явления - дефицити в социализацията, които пък прерастват и мултиплицират дори и в агресия и в куп други отклонения от психическото и физическото здраве
Независимо какви са причините за агресията, ние трябва да работим превантивно, да ги минимизираме и всъщност така учениците да се учат с всички възможни средства и инструменти от учителя, че агресията е нещо недопустимо в училище във всичките й аспекти  - дали ще бъде физическа, дали ще бъде вербална, дали ще бъде дори дигитална, която набира много скорост. Тъй че това би трябвало да бъде една от водещите политики в системата"
ДИСТАНЦИОННО ОБУЧЕНИЕ ПРИ ГРИПНИ ЕПИДЕМИИ
"Ние направихме няколко категорични позиции в тази посока, когато има грипни ваканции, нещо което беше преди две-три седмици в България и когато имаме болни ученици, учители около 30 % пък и повече, да не се прибягва към дистанционно обучение. Защото това води до повече дефицити и формалност, отколкото ползи за ученика. Няма как един болен ученик да бъде ефективен или той само ще маркира своите участия.
Ние казваме, че не сме пропуснали  съответната учебна единица, но от там насетне тя формално е минала. А това ще се отрази на резултатите.
По същия начин и към учителите - няма как болен учител да изпълнява своите задължения, а там със заместванията нещата са много специфични по време на такова онлайн обучение. Тоест, тука
формалността носи повече вреди, отколкото ползи. Затова препоръчахме много активно и към Министерството, и към регионалните управления да не вземат такива решения.
Някои се вслушаха, други не се вслушаха. Надявам се, при следващата грипна епидемия да бъдат по-прецизни и да не се лъжем, пък и да лъжем децата, че водим някакви часове".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Милко Багдасаров: Притеснителни са процесите в ДПС

Провалът с гласуването на правителството беше донякъде очакван, но разцеплението, което се случи в парламентарната група на ДПС, е притеснително. Процесите на национално ниво пряко касаят и област Кърджали, където Движението е доминиращата политическа сила. Това мнение изрази в Сутрешния блок на Радио Кърджали областният лидер на БСП Милко..

публикувано на 04.07.24 в 18:18
Александър Симов

Александър Симов: Не сме стигнали дъното, защото то не съществува

"Политическата криза в България не започна през 2021 г. Още през 2009-та, когато ГЕРБ се появи, те бяха симптом, че в България нещо в традиционния политически модел скърца. Сега, толкова години по-късно, виждаме, че на практика дъното не съществува и свободното падане продължава." Това мнение изрази в ефира на Радио Кърджали народният представител..

публикувано на 04.07.24 в 17:18
Ангелина Костова

Лек ръст в резултатите от НВО на седмокласниците в област Кърджали

Лек ръст по български език и малко по-сериозен по математика сочат резултатите от националното външно оценяване (НВО) на седмокласниците от област Кърджали. Това съобщи в ефира на Радио Кърджали началникът на Регионалното управление по образованието Ангелина Костова. „Миналата година средният резултат, като точки, на регионално ниво е бил 44,36..

публикувано на 02.07.24 в 23:19

Младежи демонстрираха знания по граждански права и институции

Гимназисти от няколко училища в Кърджали се състезаваха по трудната тема за гражданските права и комуникацията с институциите в рамките на проект „Кърджали за теб – участвай, променяй, бъди активен гражданин!“, съобщи в ефира на Радио Кърджали Росица Средкова, председател на Управителния съвет на Сдружение „Инициатива за развитие „Кърджали..

публикувано на 27.06.24 в 23:11

Културни дейци ни канят да преживеем "С талант и любов към изкуството"

На 28 юни от 20.30 часа в пространството пред Дома на културата ще се проведе четвъртия заключителен концерт на съставите под надслов "С талант и любов към изкуството". Марияна Ликова, директор на културния интститут: "Ние всяка година сме изправени пред едно  такова предизвикателство и с нетърпение даже към нашите  изпълнители, възпитаници..

публикувано на 27.06.24 в 15:11

Възраждат за нов живот киносалон в Малка Арда

В банското село Малка Арда доброволци възстановиха киносалона в читалище "Христо Ботев -1958". Инициатор на кампанията е Кристина Патева и група млади хора с корени от Малка Арда. Ремонтните дейности продължават почти година. “За репетиции самодейците от читалището са използвали зала в детската градина, но след този ремонт те отново ще се върнат в..

публикувано на 25.06.24 в 10:45

В Старцево се проведе първи Еньовденски събор

В навечерието на Еньовден в Старцево отбелязаха първи Еньовденски събор. Еньовден е един необикновен празник. На този ден обичаят повелява да наберем свежи билки, защото според народните поверия тогава имат най-голяма сила. След набирането на билките, се сплитат венци, които момите пускат по течаща вода. За събора в местността "Равното" над Старцево..

публикувано на 24.06.24 в 15:50