Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нашествениците са победени поне за 10 години

Бързата реакция на специалистите и екипната работа са гаранцията за успеха във войната с мароканските скакалци

Нашественикът
Снимка: Мехмед Реджеб

Приключи пръскането срещу каламитета на намножаване на марокански скакалци и в община Кърджали.  С два вертолета бяха третирани 4 200 дка обработени площи, съобщи за Радио Кърджали д-р Георги Грозев, директор на областната дирекция на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).
Ден преди това приключи и пръскането с вертолети на засегнатите площи в община Черноочене, където първоначално беше констатиран проблема. Там бяха поразени ливади и пасища с площ около 9 000 дка и щетите бяха най-сериозни. „Истината е, че най-големи поражения не допуснахме да се случат. Има петна, които са изядени на 100%, но тъй като успяхме да уточним и да напръскаме точно в момента, в който трябва, т.е. между втора и трета възраст, скакалецът не е достигнал полова зрялост, не е снесъл яйца, същевременно няма крила и по-лесно се третира, не може да се разпространява, не може да лети на по-големи площи“, поясни д-р Грозев.
Той припомни, че каламитет на намножаване на марокански скакалец имаше в региона през 2014 г. и след третиране проблемът беше преодолян. „След едно успешно третиране науката казва, че след около 8 – 10 години може да се очаква отново каламитет“, допълни директорът. Акцията срещу вредителите преминава успешно и е сигурно, че догодина няма да се намножат в такова количество. „Искам да отбележа, че със съдействието от страна на кметовете, от страна на областния управител, работихме в екип и това позволи в толкова кратък срок да успеем да започнем третирането, тъй като в един момент ние се надпреварвахме с времето“, обобщи д-р Грозев. 
Благоприятните природни условия в топлата зима тази година са помогнали за каламитет на намножаване на мароканските скакалци.
Препаратът, с който се пръскат засегнатите площи, е избран от епизоотична комисия от шест одобрени такива за ливадно третиране. Те са със специален разрешителен режим. Използваният препарат не е отровен нито за пчелите, нито за всички други видове животни, освен за скакалците, категоричен беше д-р Грозев.
До сряда ще приключи пръскането и в останалите общини, които са засегнати – по 1 000 дка в Джебел и в Кирково, около 5 200 дка в Момчилград, с което ще се отчете успешното приключване на битката с мароканските скакалци за тази година.

По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59
Георги Башков

Пътят до Главатарци е отчайващ, туристите недоволстват

Иска им се да имат и поне една детска площадка, защото са много семействата с малки деца, които идват да почиват на Главатарци. За някои от тези проблеми са говорили с ресорния заместник-кмет Даниел Делчев. Неотдавна даже са получили от него неофициална информация, че до дни започва основен ремонт на пътя през кв. „Боровец“. Другата..

публикувано на 09.12.24 в 20:34

"До Финландия и назад" - историята на Георги Георгиев от Ямбол, възкресяваща твореца в него

Eто една интересна история, която от просто мечта и стремеж, стъпка по стъпка се превръща в реалност. И не само! "До Финландия и назад", освен и из цяла Европа е част от неговата история, като пит стоп междувременно и за тръмплин му служи Сезон 10 на музикален формат. Предизвикателства, трудности, събуждане на твореца в себе си и още.... Георги..

публикувано на 04.12.24 в 17:24
Галина Запартова

Училищният психолог Галина Запартова: Родителите да не се страхуват да са строги, това не е лошо

Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..

публикувано на 03.12.24 в 00:59