Таня Типова, дългогодишен начален учител от град Хаджидимово, пропътува стотици километри между Югозападна и Южна България през Гърция, за да присъства на първия учебен ден на внука си Кристиян. Първолакът чу звънеца и пристъпи школския праг в средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали.
Самата Таня Типова е отгледала три дъщери. Посрещала е първия учебен ден и като учител 43 пъти, но е категорична, че с това вълнение никога не се свиква, че винаги е като за първи път.
Този е вторият ѝ внук. Първият е вече е студент във втори курс във военната академия в Симеоново. „Сега специално сме дошли в Кърджали заради Кристиян, за да споделим радостта. Наистина беше много вълнуващо. Аз, както казах, толкова години, винаги за първия учебен ден се вълнувам така все едно за първи път ще пристъпя прага на училището. На колегите казвам, че учител не се става, учител се ражда. Те трябва да живеят с радостта, с трудностите на децата, защото като влезеш в класната стая и видиш 20 чифта очички вперени в теб и очакват да ги научиш, да разкажеш, да творят с теб заедно, от това нещо по-хубаво няма“, сподели емоции дългогодишната учителка.
Днешните млади учители идват с повече знания и умения, но все пак препоръката на „ветерана“ към тях е за повече търпение. Типова сподели, че е имало десетки случаи, в които първолаци са се обръщали към нея с „мамо“, улисани в работата в час. Това е и признание, но и отговорност. „Затова казах, че учител не е става, учител се ражда. И ако си решил да се отдадеш на тази професия, трябва да си точно такъв – да живееш с децата“, категорична беше тя.
Усърдието да си достойна дъщеря на майка си, която е учител в твоето училище е много по-голямо, разкри Илияна. „С голямата ми сестра сме били усърдни ученички с тази идея – да не излагаме майка ни. Но пък любовта ми към ученето също идва от майка ми. Любимата ни игра, като малки, беше да играем на учителки, разбира се“, върна се в спомените дъщерята. „Не съм изпитвала ревност, напротив, мотивацията беше по-силна“, сподели Илияна в коментар за това как им се е отразила тази майчина отдаденост на учениците и работата ѝ.
А на какво иска да научи сина си, първокласника Кристиян? „Искам да е мислещ човек. Да иска да знае, да може, да не се притеснява да греши. Въпросът е да вярва в себе си и да знае, че щом вярва в себе си и има мотивацията да го направи, рано или късно ще успее“, категорична беше майката.
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията. „Желаех да стана..
Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..
Тази събота, 5 юли, в центъра на село Баните ще се проведе Фестивалът на родопската кухня, организиран от община Баните. Началото е в 18:00 часа, а програмата обещава богато меню, фолклорна музика и неподправена родопска атмосфера. „Фестивалът вече пет години е символичното начало на летния туристически сезон при нас. Читалища, хотелиери и общинска..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478