Дошли да видят прочутият Дяволски мост, все повече хора посещават и Общинският музей в Ардино. В родопското градче отчитат силен летен сезон. Ръстът на туристите е около 60 процента, каза главният уредник на музея Танер Чобанов, според него "посещаемостта на музея нараства драстично". Той е убеден, че една от причините за този посетителски интерес са непрекъснато обогатяващите се експозиции.
В музея, на площ от 600 квадратни метра, са разположени четири експозиции, които могат да бъдат разгледани всеки ден от 8 до 17 часа.
Посетителите могат да разгледат Музей на тютюна, етнографска сбирка, разкриваща бита и културата на местното население, Османски период и Възраждане, каза за Радио Кърджали уредникът в музея Танер Чобанов.
Той добави, че тази година е открита експозиция, свързана с живота и делото на роденият в Ардино писател Себахатин Али. Едва открита, а вече се работи по нейното разширяване и обогатяване.
В музея има за всекиго по нещо. Затова и посетителите са на различна възраст - от малки деца, които никога не са виждали тютюн, от една страна, до много възрастни, които пък с носталгия разглеждат експозицията. Танер Чобанов споделя, че посетилите на музея са не само от цяла България, но в Ардино пристигат и хора от цял свят.: "В интерес на истината посещаемостта в музея е разнородна, тоест имаме както деца, младежи, ученици, студенти, които се занимават с тази материя, или просто минават от любопитство. Също така имаме доста възрастни хора. Особено музеят на тютюна доста е посещаван от по-възрастните хора, които навремето са били в тази среда, или са работили, отглеждали са тютюни и след толкова години искат да си припомнят тези времена. А за чужденци - чужденци може би от целия свят идват. Последно миналата седмица бяхме посетени от една организирана група от Унгария, които останаха силно впечатлени не само от Ардино, не само от музея, а и от България."
Цялото интервю с Танер Чобанов, уредник в Общински музей Ардино чуйте в прикачения файл.
Любомир Колев, ученик в 11. клас на СУ "Петко Рачов Славейков" – Кърджали, спечели първо място в националната конференция по история „Добродетели на духа и волята“. Ученикът участва с авторски документален филм под заглавие „Власт и православие“, в който разглежда сложните отношения между държавата и Българската православна църква в периода..
Следи от растения от преди 25-35 млн. години - времето на ранния олигоцен, са запазени в скалите на Източните Родопи. Тогава Родопите са били архипелаг в морето, климатът е бил тропичен, а тук са цъфтели магнолии и палми. Доцент Владимир Бозуков от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН е палеоботаник, един от малкото в..
На 9 май, отбелязваме една многозначителна дата — Денят на Европа и Денят на победата. За нейното значение, исторически препратки и начините, по които се чества днес. „За мен всичко започва от победата, за да стигнем до Европа — едното без другото не може, те са взаимносвързани,“ казва историка и ръководител на клуб „Историка“ Димитър Димов. Той..
На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..
Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..
Днес- 2ри май в Свиленград ще бъде открита нова изложба на талантливата бургаска художничка Надя Пеовска. Член на Съюза на българските художници и Малтийското общество на изкуствата, тя е добре позната не само у нас, но и в чужбина. Нейни картини са част от частни колекции в САЩ, Канада и Гърция, а една от тях - "Годеж" - е включена в културното..
За алианите в Източните Родопи настъпват празнични дни. От 1 май започват традиционните пролетни събори - маета, на религиозната общност. Те се провеждат на открито, край гробниците (тюрбетата) на мюсюлманските светци в региона, пазят традициите на населението още от средновековното му минало и до днес събират стотици хора от близо и далеч. "Това..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478