Към кой профил специалисти има най-голям интерес?
"Има много разнообразна патология, интересът не е само към "Уши, нос и гърло". Аз ще кажа конкретно - при над 270 записани деца и доста незаписани, интересът е към Уши, нос гърло много сериозен, към детска урология, към детска ортопедия, към офталмологията, към кардиологията. Там са най-многото записани деца, особено във възрастта между 2 и 6-7 годишна възраст. По принцип има една характерна патология, която е много важно да бъде проследявана, алергичните ринити, увеличената назофарингеална тонзила, така наречената трета сливица, която създава доста проблеми. Имаше една тенденция преди години при най- малкия проблем сливиците на децата да се премахват. С времето се уточниха и подходи терапевтични, с които този проблем се решава и неоперативно. И точно това е много ценно. Защото идвайки дори и сега само, примерно за "Уши, нос гърло" 100 деца съм убеден, че в следващите 6 месеца ще бъдат постигнати резултати. И те ще живеят по-добре и по-комфортно, по-малко ще боледуват и съответно по-малко ще отсъстват от детските градини и от училищата.
Детската анатомия е малко по-специфична, а лекарите с профил детски специалисти са особено дефицитни и точно затова са и много търсени.
Д-р Меджидиев разсъждава в ролята си на специалист "Уши, нос и гърло":
"Носните ходове на дечицата са много по-тесни и второ, евстахиевата тръба е с различно разположение. За разлика от възрастните, тя е по-широка и по-хоризонтална. При възрастните секретът от евстахиевата тръба се излива в носоглътката, докато при децата се задържа и при чести хреми и при проблеми с увеличена трета сливица, този секрет се задържа в слуховата, евстахиевата тръба и те почват да правят отити, правят частични намаление на слуха, които е много важно навреме да бъдат хванати, за да не се получат усложнения".
За какво не е стигнало времето на д-р Меджидиев като служебен министър на здравеопазването и с какво се гордее:
"Аз съм горд с екипа си, че стартирахме процеса по изграждането на Детска болница и съм страшно щастлив, че процесът за детска болница в Бургас, изключително много напредна, много съм щастлив, че сложихме първата копка на новия детски комплекс в Пловдив, който вече е почти на покрив готов. Изключително съм щастлив и за една много тежка процедура със сключването на договори за медицински хеликоптери и това че получихме първия и предстои да се получат още шест. Министър Меджидиев е спестил 280 млн. лева за държавата от ваксини, които е трябвало да бъдат унищожени, без да бъдат използвани. Открити са спешни центрове в Приморско, Сърница, в Созопол. Сега е щастлив, че се е върнал при пациентите си. "Аз не съм политическо лице, нямам политическа обвързаност".
За да подкрепи инициативата, в Златоград бе и областният управител на Бургас проф.д-р Мария Нейкова. В Бургас инициативата на столичните лекари е набрала популярност, прегледани са 1200 души. Проф. Мария Нейкова:
"Ние знаем, че съгласно основния закон Конституцията на Република България, всички български граждани, в това число и децата, имат право на достъпна и качествена здравна помощ. Именно с тези инициативи на този етап се осигурява тази достъпна и качествена здравна помощ. А защо подкрепихме тази инициатива, защото Златоград е една по-малка община. И всички ние знаем, че малките общини, малките населени места, повече от всички останали имат нужда от специализирана помощ. Аз смея да твърдя, че тази помощ и това отношение към децата е грижа и за бъдещето на България. Защо? Защото в крайна сметка от здравният статус зависи и сигурността, това какви хора ще продължат".
Първото за Кърджали състезание за баристи вече отмина, но емоцията и полъхът на новото, което надпреварата донесе в града, още дълго ще се усеща. В края на миналата седмица 14 участници влязоха в спор кой ще направи най-вкусното кафе и най-атрактивният кафе-коктейл и ще спечели титлата най-добър бариста на Кърджали. Младата Любомира Соколова изпъкна..
Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на бюст-паметника на българския лекар, революционер и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, д-р Страшимир Дочков. Роден в Цариград, животът му е неразривно свързан със Свиленград, където работи до последните си дни. Станимир Гелимачев от комитета разказва за инициативата...
Във втората част на предаването, разговарям с Мартин Груев, създател на платформата Шкемб о гайд, от ентусиасти-любители на тази чорба. Защо те вече няма да похапват чорба в заведения и ресторанти, за цените у нас и в чужбина. След това Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция,..
Рамазан Байрам е един от най-големите празници в мюсюлманския календар. Той отбелязва края на 29 или 30-дневния пост, спазван от изгрев до залез слънце през свещения месец Рамазан. Празникът настъпва на първия ден от месеца Шаууал според ислямския календар и е време за радост, прошка и сплотеност. Вярващите се поздравяват с думите „Ид мубарак!“, което..
Представителен танцов състав „Орфей“ при Дом на културата – Кърджали ще вземе участие в Националното фолклорно състезание „Топ 10 Български танцов фолклор“. Конкурсът се провежда за трета поредна година, а за танцьорите от Кърджали това ще бъде второ участие. „Това е ежегодно събитие, насочено към самодейни танцови ансамбли и състави от цялата страна...
Танцовият клуб към спортно-интелектуален клуб "Ахридос" – Кърджали за пети път взе участие във фестивала "Пролетно хоро" във Велинград. "Танцовата формация "Ахридос" е създадена през 2014 година, а първото ни участие беше именно във Велинград, на форума "Спорт за всеки", споделя Величка Радкова. "Оттогава всяка година, вече пет поредни, сме част от..
Какво е общото между математиката и българския език и могат ли да съжителстват заедно в един учебен час? Може ли да бъде пресметнат пътя на приказния герой от българския фолклор до долната земя с формулата за път, време и скорост? Имат ли двата предмета допирни точки , и могат ли математиците да мислят абстрактно? А любителите на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478