Въвеждането на социалните медии промени обществото ни, промениначина, по който виждаме себе си и другите около нас. Ако кажем, че животът ни все повече е „погълнат“ от социалните мрежи, едва ли ще преувеличим. Това има както положителни, така и отрицателни страни. Част от позитивите са това, че успяваме да поддържаме връзка с близки дори в най-далечните краища на света. Правим нови приятелства. Винаги сме „в крак“ с новините.
Социалните медии промениха и политиката в много отношения. Тесе ползват също в бизнеса, в обучението, както в училище, така и в академичното образование.
Има, разбира се, и негативи – подаването/получаването, например, на грешна информация, кибертормоза. Не на последно място, социалните мрежи са пристрастяващи. Създава се също грешна представа за живота и хората. Това са част от негативи.
Присъствието на децата във виртуалния свят е нещо, което ние не можем да избегнем, но то трябва да бъде контролирано отродителите „поне в периода на израстване и на формиране на една здрава и стабилна идентичност, до навършване на пълнолетие“. Това мнение изказа в ефира на Радио Кърджали клиничният психолот д-р Сезгин Бекир. „Така че – „да“ на виртуалните социални мрежи, но също така и „не“ на липсата на контрол и на фокусирано, изострено внимание на родителите и не само родителите – учители и обществото, като цяло, какво правят нашите деца във виртуалните социални мрежи в интернет пространството“, коментира специалистът.
Наблюденията му сочат, че децата отделят все повече време да са в интернет, а родителите все по-трудно се справят с контролирането на престоя им там. А и понеже. Работата ми е свързана с това да помагам на родители и деца, когато срещат известни трудности. А мога да кажа, че. Понякога децата могат да бъдат доста уязвими и да бъдат обект на изнудване и тормоз или увлечение в различни предизвикателства, които понякога са опасни за тях и за тяхното здраве, посочи д-р Бекир.
„Искам да кажа нещо, което е много важно. В социалните мрежи в интернет децата намират удовлетворяване на три свои важни потребности. Това е най-важният елемент, който ние като възрастни трябва да знаем, за да можем да им помогнем да не прекарват толкова дълго време там или ако прекарватда не бъдат уязвими. На първо място това е стимулацията. В социалните мрежи децата получават много и различни стимулации, което е изключително важно за подрастващия. На второ място да не забравяме така наречените лайкове, които са един вид знак на признание. Млад човек, тийнейджър, който генерира някакво съдържание примерно снимка и после някаква мисъл или събитие, получава определен брой лайкове, което за него е много важно. Той е забелязан от своите връстници и от света като цяло. И на следващо място прекарването на време в социалните мрежи помагате по някакъв начин да структурират времето си, да запълват времето, което е свободно.Ние, като възрастни, трябва да знаем, че трябва да обръщаме внимание на удовлетворяването на тези потребности по алтернативен начин. Това, което дават социалните медии, ние да можем да им предоставим на децата в реалния живот“, каза още д-р Сезгин Бекир.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията. „Желаех да стана..
Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..
Тази събота, 5 юли, в центъра на село Баните ще се проведе Фестивалът на родопската кухня, организиран от община Баните. Началото е в 18:00 часа, а програмата обещава богато меню, фолклорна музика и неподправена родопска атмосфера. „Фестивалът вече пет години е символичното начало на летния туристически сезон при нас. Читалища, хотелиери и общинска..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478