Интересна изложба за техниките за изписване на великденски яйца в България е подредена в Регионалния исторически музей в Кърджали. Откриването й беше последвано от работилница за писане и багрене с ученици, която беше водена от един от авторитетите по темата в България - доц. д-р Светла Ракшиева. Тя е етнолог, научен сътрудник в Етнографския институт с музей към БАН. Тайната й страст е писането на великденски яйца. Доц. Ракшиева е сред най-добрите познавачи на впечатляващата техника от Велинградския край - за изписване на великденското яйце с восък.
Традицията да се изписват и рисуват яйцата е разпространена по целия свят и е много по-стара от християнството. При археологически проучвания, правени от английска експедиция в Южна Африка, са намерени черупки от щраусови яйца, които се датират в горния палеолит и които са оцветени в различни цветове - червено, сивкаво, зелено. Черупките са гравирани с геометрични орнаменти, наподобяващи квадрат, кръг, успоредни или пресичащи се линии, стълби.
"Всъщност украсяването на яйцата по някакъв начин е много, много по-старо, отколкото е християнската религия въобще в света. Но когато християнството е започнало да набира мощ навсякъде, очевидно то просто е възприело и адаптирало народната традиция, която явно е била много широко разпространена по онова време. А предполагам, че до преди християнството яйцето също носи символиката на живота, на прераждането на възраждането. Защото в древен Египет например са открити яйца в гробници и те са едни от гробните дарове, които са правени.", разказа за Радио Кърджали доц.д-р Ракшиева.
В Европа находките са малко по-късни. През Средновековието най-ранните образци от боядисани и изрисувани лица датират между 10-ти и 13-ти век. Те са открити в Украйна, в Румъния, в Полша, в Унгария.
"В България има находка на едно такова шарено яйце, което обаче е изработено от глина. То е мъничко. То е модел на яйце, намерено е във Велики Преслав. И е украсено с разтечена боя, както при троянската керамика - едни размити зигзаговидни капки в различни цветове - от тъмно кафяво до светло до бяло почти. Това е нашият средновековен образец, който мисля, че от 11 век от Велики Преслав, но имаме и други", обясни доц. д-р Светла Ракшиева
Тя уточни, че днешните стремежи към красота и разнообразие на великденската украса на яйцето ги е имало и в миналото.
"Най-напред жените са започнали да разнообразяват палитрата. Освен с червено те са боядисвали яйцата с естествени оцветители и в жълто, и в зелено, и в кафеникаво с помощта на орехови черупки, шума. Понякога пък са комбинирали цветовете - едната половина на яйцето потапяли да речем в жълтото, другата в червеното." Постепенно в бита са въведени и други техники на украса. Сред най-атрактивните в България е тази, при която яйцето си изписва със специална писалка за восък. Тя се е правела от сребърна паричка. А някога майсторките във Велинградско специално се подготвяли и изповядвали, преди преди да започнат да рисуват по стара технология върху сурови яйца още по средата на Великденския пост.
Нискостеблените зеленчуци и плодове като марули и ягоди трябва да се измиват много хубаво, защото крият големи рискове. Това се отнася особено за дворните зеленчуци, до които достъп имат и домашни, и безстопанствени кучета, коментира в ефира на Радио Кърджали гастроентерологът д-р Марин Мухтаров. Той обясни и че марулите съдържат много полезни вещества..
Любомир Колев, ученик в 11. клас на СУ "Петко Рачов Славейков" – Кърджали, спечели първо място в националната конференция по история „Добродетели на духа и волята“. Ученикът участва с авторски документален филм под заглавие „Власт и православие“, в който разглежда сложните отношения между държавата и Българската православна църква в периода..
Следи от растения от преди 25-35 млн. години - времето на ранния олигоцен, са запазени в скалите на Източните Родопи. Тогава Родопите са били архипелаг в морето, климатът е бил тропичен, а тук са цъфтели магнолии и палми. Доцент Владимир Бозуков от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН е палеоботаник, един от малкото в..
На 9 май, отбелязваме една многозначителна дата — Денят на Европа и Денят на победата. За нейното значение, исторически препратки и начините, по които се чества днес. „За мен всичко започва от победата, за да стигнем до Европа — едното без другото не може, те са взаимносвързани,“ казва историка и ръководител на клуб „Историка“ Димитър Димов. Той..
На 6 май, денят на който Църквата почита Свети Георги Победоносец, един от най-тачените сред православните християни светец, своя храмов празник отбелязва църквата „Свети Георги Победоносец“ в Кърджали. Свети Георги е смятан за закрилник на Балканските народи и дори на Цариград - днешен Истанбул, каза за Радио Кърджали отец Петър Гарена,..
Една вековна традиция, която от години продължава и в Чернооченско, през последните години набра все по-голяма жизненост. Така е в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Исмет Исмаил разказа в ефира на Радио Кърджали за това как празнуват Хъдърлез в..
Днес- 2ри май в Свиленград ще бъде открита нова изложба на талантливата бургаска художничка Надя Пеовска. Член на Съюза на българските художници и Малтийското общество на изкуствата, тя е добре позната не само у нас, но и в чужбина. Нейни картини са част от частни колекции в САЩ, Канада и Гърция, а една от тях - "Годеж" - е включена в културното..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478