След като призоваха в декларации за адекватни и разумни действия в осъществяването на пенсионната реформа, синдикалните структури на КНСБ в страната излизат на Национален протестен митинг-шествие пред МС и Парламента.
Протестът е заради планираните стъпки в пенсионната реформа, предвиждащи нарастване на стажа и възрастта за пенсия с по четири месеца годишно още от 2015-та година. Членове от пловдивските структури на КНСБ също се включват, като от Сточна гара тръгват около 700 души. Синдикатите настояват преди да бъдат предприети каквито и да е стъпки по увеличение на пенсионната възраст, да се изчистят неяснотите около начина на пенсиониране. Иван Нейков – председател на Балканския институт по труда и социалната политика и бивш заместник-министър по темата:.
Кажете според вас откъде трябва да започне стабилизирането на пенсионната система – дали от задължителното увеличаване на пенсионната възраст още от следващата година и от с 4 месеца както се коментира.
Иван Нейков: Всъщност това е само едната стъпка. Няма, за съжаление, няма едно решение панацея, което ако го вземем и всичко да цъфне и да върже. При всички положения много сериозен проблем е събираемостта на вноските. Друг много голям проблем е липсата на нова политика по доходите. Всъщност ние много години вече единственото, което правим в сферата на доходите е да, как да кажа, надговаряме за минималната работна заплата – дали ще е 20 лв, 30 лв или нула лева. Това не е политика по доходите. Заедно с това продължаваме да търпим ранното пенсиониране като нещо добро, а всъщност всички разчети показват, че това е минус за всички. Така, че не е само едно, не е само една от стъпките.
Р. П.: След като съобщихте кои са стъпките и ги назовахте съвсем конкретно обаче нека да започнем от тази най-коментирана и като че ли имаща най-много емоционално отношение към голямата част от хората, които са дали вече голямата част от живота си на това да работят в услуга на своята държава и сега искат все пак и техните интереси да бъдат защитени, но преди това и мнението им да бъде чуто. Кажете, г-н Нейков, възможно ли е всичко това, което искат синдикатите, да бъде осъществено, за да не бъде стагнирана българската икономика.
И. Н.: Всъщност исканията на КНСБ могат да бъдат разбрани, не могат да бъдат приети от експертна гледна точка, но могат да бъдат разбрани – няма синдикат, която да се изправи и да вика „давайте, по-бързо ни увеличавайте възрастта за пенсиониране”. Само че това, което в момента не стига до хората според мен е смисълът, целта. Всъщност всички стъпки, за които преди малко с вас говорихме, имат една единствена цел – по-високи пенсии. Ако някой може да предложи други пътища за увеличаване на пенсиите всички експерти с удоволствие ще го чуят и биха приели ако предложенията са наистина експертни. Затова трябва да се разбере, че замразяването на пенсионната възраст, което между другото го изживяхме 2014-та, означава практически замразяване и на пенсиите. Има пряка връзка...
"Досегшният опит в подобни региони показва, че има два варианта на политическо развитие. Първият е свързан с това, че една територия може да се удържа и да бъде единна с много терор и висока степен на авторитаризъм, а след като се направят опити този терор да бъде премахнат и диктаторът - отстранен, каквито са скорошните примери с Ирак, много често..
Изборът на председател на НС (Наталия Киселова) с подкрепата на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, АСП-Доган и БСП, не е толкова промяна за по-нататък, а е една плаха стъпка. Не случайно тя се случи преди Нова година. Партиите са много зависими от държавния бюджет и те не искат той да бъде направен от Главчев, а да е именно на тези четири форамции...
Една концепция от икономическата теория - рационалното невежество - дава следната гледна точка към информацията: въпреки че повечето информация по принцип носи повече стойност, в определен контекст повечето информация започва да пречи при взимането на решения, започва да става трудно да отделим сигнала от шума. С Панайот Стефанов разсъждаваме..
В първата седмица на декември, в "Добро утро, ден!" гостува Анета Русковска , тя има богат опит като PR специалист, журналист и преподавател. В TNN е от първия ден на радиото, от създаването му през 1992 година. Има публикации във в-к "Дневник" и сп. "Мениджър". Била е редактор на предаването "Добро утро с БНТ 2". Преподавател е в програмата..
Защо стопаните от Велинград настояват казусът със заразата от чума по овцете да се разследва? Откъде идват съмненията на фамилията Илиеви за нарушения от страна на отговорните институции? Жертва ли са на кокнуренция тези животновъди, както самите те твърдят? Темата пред Радио Пловдив коментира Стефан Попов , председател на Независимото сдружение..