Възмущението идва от факта, че филмът за Левски унищожава една национална икона без да предлага друга. Новият образ трябва да е силен колкото стария, иначе си загубен.
Така коментира новия филм за Левски "Дякон Левски" на режисьора Максим Генчев Петър Стоянович – историк, доктор по история на Виенския университет, бивш министър на културата и да припомня, правнук на Иван Стоянович – по прякор Анджелето – българският революционер, общественик, държавен деец, всъщност, по-важното, да припомним, съратник на Захари Стоянов, т. е. човек, който и родово би трябвало де изключително пристрастен към всичко свързано с българската история.
Левски не е обикновен представител на революционното движение, той е утвърден идеализиран образ в съзнанието на деца и старци, грамотни и неграмотни.
Трябва да имаме модерен прочит на националната ни история, но това, да тръгнеш срещу историческите клишета на една нация е равностойно на революция.
По тази тема – затова кой и как употребява националните символи, в случая говорим за Васил Левски, започваме разговор с Петър Стоянович. Филмът за Левски, който от днес тръгва по кината взриви социалните мрежи. Трябва или не трябва в един филм за Апостола да се покаже, че той псува, макар и заптие.Дали този взрив и този коментар от твърде противоречиви оценки за филма за Васил Левски, който е гледан все пак от не кой знае колко много българи на този етап, би могъл да даде основанието и за една оптимистична оценка или предположение затова, че българина не е безразличен към може би една от най-големите национални икони на България, какъвто е образът на Васил Левски?
Петър Стоянович: Бяхте напълно права като казахте, че единственото нещо, което досега витае във въздухаса революционните псувни на Левски. И аз смятам, че е напълно безнадеждно, че лайтмотива въобще на цялата публична дискусия, доколкото я има, се завъртя именно около едни псувни на този герой, всъщност на един художествен образ.
Страх ме е, че за по-дълбок анализ, неизвестно защо българската нация, всички ние нямаме сили и време, и вероятно се занимаваме с много по-важни неща ежедневно, а не се обръщаме към тези ключови, изключително важни въпроси. Ако искате да отидем не към конкретното, а малко да извадим обектива по-нагоре...
Цялото интервю с Петър Стоянович е тук.
В края на 2024 година излезе дебютният роман на Георги Б. Геров. Той избра да го нарече „Отвъд спирка „Съвършена“ . Жанет 45 отчете през декември, че това е едно от най-търсените им заглавия на Коледния панаир на книгата в НДК. На 19 март 2025 г. в София предстои премиера на романа, в книжарница „Гринуич“. Редактор на книгата е Николай..
Тази вечер в клуб „Петното“ в присъствието на автора проф. Николай Гочев ще бъде представена книгата му „Историософия“. Модератор на срещата е Александър Секулов. Книгата „Историософия“ на проф. Гочев засяга различни теми, свързани с цивилизацията: етноси-нации-народи, античната тъга, езическите писатели, античността и злото, държавите..
Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“. Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му. Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на..
В Клуб "Неделя" посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..
Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..