Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Култивиране на Мента

Тя има освежаващ аромат и вкус, а чаят от нея може да излекува здравословния проблем на една пета от хората на земята. Тя има широко приложение в медицината, парфюмерията и хранително – вкусовата промишленост. Говорим за ментата. Тя е сред най- отглежданите лечебни растения в света, казва специалистът д-р Станко Станев. 
Ментата е сред т. наречените многотонажни билки, които се добиват по култивиран път. Така се осигурява качествена и голяма по обем суровина и в същото време се опазват естествените находища на мента в страната. 

В миналото   България е била основен износител за Западна Европа на сушен ронен и цял лист от мента. В момента, обаче, ментата у нас е дефицитна суровина, а засетите с нея  площи са незначителни. Според д-р Станев повишените изисквания към качеството на суровината са причината култивирането на мента вместо възход да бележи спад през последните години. В същото време търсене има.  

Липсата на големи площи с мента предполага, че отглеждането й сега при спазването на технологиите, препоръките на специалистите  и изискванията на индустриите ще бъде рентабилно за стопаните и ще улесни достъпа им до пазарите.  От 50 – 60 години у нас се отглежда основно един вид мента –(Mentha piperita) като от нея са фирмирани три основни сорта  Тунджа, София и Зефир. Успешното им приложение в земеделието и създаването на качествен продукт предпазва от експлоатация диворастящите находища. Най- подходящ за отглеждане на мента е районът на Пловдив.

Екологично чиста мента произвежда в пловдивското село Богданица Хасан Тахир. В момента има 15 – 16 декара с лечебното растение. Казва, че ментата обича дългия ден, светлината и топлината. 

Развитието на ментата обикновено започва в края на април – началото на май при температура 15-16°С.  От началото на вегетацията до началото на цъфтежа са необходими около 100 дни. Брането се извършва в сухо и слънчево време, след вдигане на росата. Това трябва да става веднага след начало на цъфтежа. При правилно сушене листата запазват своя естествен цвят и вид.

Добивите на сух лист, стрък или масло при ментата варират в много широки граници в зависимост от конкретните почвено – климатични условия и от прилаганата технология. По думите на Хасан Тахир в момента търговците изкупуват стрък мента за 4,70 лв. за килограм.

Според специалистите култивирането на мента е добра алтернатива за земеделските  стопани, начинаещите млади фермери или безработни хора, както и любители.Около 50 процента от добиваните у нас количества билки са от култивирани растения. Този опит трябва да бъде разширен и развит. В същото време с отглеждането на лечебни растения опазваме естествените им находища. 

Информация за опазването и култивирането на лечебните растения може да намерите на сайта на проекта на фондация "Информация и природозащита" на адрес www.rubriki.eu, където те са подредени по теми.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

13 са най- търгуваните билки в Пловдивско през 2015 година

България е единствената страна в ЕС, която има специален закон за лечебните растения. Той ни е необходим, защото само ние събираме билки от дивата природа и то в огромни количества, 90 на сто от които заминават за чужбина.  Това национално богатство, което дава поминък на повече от 300 хиляди души, трябва да се ползва разумно и устойчиво, за..

публикувано на 06.03.16 в 09:11

Култивиране на салвия

Незаслужено забравена, салвията е уникално лечебно растение, добре известно на древните лечители. Народна мъдрост гласи, че ако имаш салвия у дома, не ти трябва лекар. Позната у нас като градински чай, през последните години салвията набира скорост в култивираното отглеждане заради значителното й търсене на вътрешния и външния пазар...

публикувано на 06.03.16 в 09:05

Камшик или Агримония - отличен пролетен тоник

В България има една билка, за която  старите билкари казват, че лекува 100 болести. Някъде дори я наричат царицата на билките. Говорим за Камшик  или Агримония, както е латинското й име.  Тя не е сред многотонажните билки и не се изнася в големи количества в чужбина,но заради лечебните си качества  в народната ни медицина  има широко приложение...

публикувано на 06.03.16 в 08:48

Събиране, преработка и реализация на кори от дървета и храсти

На прага между зимата и пролетта природата все още изглежда не съвсем събудена. Но това е само на повърхността. Движението на сокове и хранителни вещества в  стволовете и клоните на дървета и храсти вече започна. С него и периодът на събиране на кори -  първата дейност от годишния календар на ползване на лечебните видове, за която повече ще научитев..

публикувано на 26.02.16 в 12:22

Култивиране на Бабини зъби – приносът на българските учени

Трибулус Терестрис, или Бабини зъби, е пример за лечебно растение, от което се търсят много големи количества. Разрастването на обема на неговата преработка води до ресурсен дефицит, а често видът се унищожава и при общата борба с плевелите. Култивираното отглеждане на Бабините зъби е начин за опазването му в природата. Значим е и икономическият..

публикувано на 23.02.16 в 15:09