Зарасличе и Жива кост са две от имената, под които е позната билката Черен оман. Те подсказват и две от най- попупулярните й лечебни свойства, които са я направили изключително ценна от древността до днес.
Черният оман е многогодишно тревисто растение, той расте по влажни места на територията на цялата страна. Цъфти през юни-юли с лилави или розово-бели цветове. Листата му са едри и мъхести, има черно, с дълги разклонения коренище - и именно в него е съсредоточена лечебната му сила.
Корените на черния оман съдържат алантоин - вещество, което стимулира възстановяването на тъканите.
Лечебните качества на Черен оман - корен обуславят широкото му търсене на пазара на билки.
В България Черен оман почти не се отглежда култивирано. Количествата корен , които циркулират на пазара на билки са събрани само от естествените му находища в природата.
Факт, който показва колко добре информирани трябва да са берачите и билкозаготвителите за добрите практики на събиране. Едно от основните правила е корените Черен оман да се вадят след като от растението и е почти изсъхнало в надземната си част.
Янко Лазаров е билкозаготвител от Бяла Слатина и и споделя опит, както за пазара на билката у нас така и за правилата , по които се събират корените. След като с извадят, те се измиват, по- големите се насичат и се сушат. Един килограм сух корен Черен оман се получава от 4 до 5 килограма суровина. Цената може да достигне и 3 лева за килограм.
Освен стопанско значение като лековита билка, Черният оман има още едно много ценно за самата природа качество. Видът е от така неречните перманентни култури - научаваме от биолога Божидар Ламбов. Черен оман, посаден в градина с други култури предпазва почвата от преизсушаване и рразвитие на плевели около културите.
По различни данни от страната ежегодно са се изнасяли около 20 хиляди тона корен от черен оман. При липсата на особен интерес за култивиране особено важно е запазването й в природата. Основно правило за събиране на корени от е да се оставят на 30-50 % от растенията в находището за неговото възстановяване, както и оставяне на период на покой (поне 2-3 години) , за даго има и след нас.
Информация за опазването и култивирането на лечебните растения може да намерите на сайта на проекта на фондация "Информация и природозащита".
Адресът е: rubriki.eu
България е единствената страна в ЕС, която има специален закон за лечебните растения. Той ни е необходим, защото само ние събираме билки от дивата природа и то в огромни количества, 90 на сто от които заминават за чужбина. Това национално богатство, което дава поминък на повече от 300 хиляди души, трябва да се ползва разумно и устойчиво, за..
Незаслужено забравена, салвията е уникално лечебно растение, добре известно на древните лечители. Народна мъдрост гласи, че ако имаш салвия у дома, не ти трябва лекар. Позната у нас като градински чай, през последните години салвията набира скорост в култивираното отглеждане заради значителното й търсене на вътрешния и външния пазар...
В България има една билка, за която старите билкари казват, че лекува 100 болести. Някъде дори я наричат царицата на билките. Говорим за Камшик или Агримония, както е латинското й име. Тя не е сред многотонажните билки и не се изнася в големи количества в чужбина,но заради лечебните си качества в народната ни медицина има широко приложение...
На прага между зимата и пролетта природата все още изглежда не съвсем събудена. Но това е само на повърхността. Движението на сокове и хранителни вещества в стволовете и клоните на дървета и храсти вече започна. С него и периодът на събиране на кори - първата дейност от годишния календар на ползване на лечебните видове, за която повече ще научитев..
Трибулус Терестрис, или Бабини зъби, е пример за лечебно растение, от което се търсят много големи количества. Разрастването на обема на неговата преработка води до ресурсен дефицит, а често видът се унищожава и при общата борба с плевелите. Култивираното отглеждане на Бабините зъби е начин за опазването му в природата. Значим е и икономическият..