Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Диалогът на тъмно" - възможност за формиране на общи политики

„Диалог на тъмно“ е модел, който започна от Германия. Това е модел на социално предприемачество и работа в пълна тъмнина, в която водещи са обучени незрящи хора. Това заяви Евгени Митев – връзки с обществеността и координатор на проекта „Диалог на тъмно – модел за прозрачност и справяне със социалните неравенства“. 

Негов инициатор е Федерация „Спорт за хора със зрителни увреждания и платформа за социално предприемачество за незрящи“ и се осъществява със средства от Програмата за НПО в България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. и има за цел да насърчи  участието на НПО в процесите на формулиране на политики и вземане на  решения съвместно с институциите на  регионално и национално ниво.

Той подчерта, че организаторите на инициативата по проекта създават условия на различни групи представители на НПО, бизнес, култура, местна власт, граждани и журналисти да се срещнат в необичайна среда – 100% тъмнина и да поговорят за неща, за които не е създадена досега ситуация да седнат на едно място и да си ги кажат. Това се случва по собствено желание, като естествено се създават условия за нов вид диалог, когато сетивата към различните се отварят по различен начин. Хората са склонни да усетят различно другия, без да го виждат, защото често това, което виждаме, създава предразсъдъците. В тъмното обаче всички сме равни и общуването се случва по различен начин, подчерта  Митев.

Методът помага да осъзнаем какво става, когато има повече чуваемост. Убедени сме, че най-големите проблеми се появяват там, където няма чуваемост към проблемите на различните, заяви Митев. Един от предразсъдъците по думите му, е че  хората с увреждания, които са носители на много таланти, на много трудолюбие, се разпознават  основно чрез тяхното увреждане – това, което те нямат. Ефектът и силата на метода “диалог  на тъмно“ е, че те трябва да бъдат припознати чрез това, което като хора могат, техния талант, уменията им, знанията им, а не чрез тяхното увреждане. Моделът, който ползваме, е немски, но в Германия работи българката Даниела Димитрова, която е 100% незряща, но именно на нея дължим това добро сътрудничество. Тя е човекът, който е успял да надмогне увреждането си, да го обърне в своя полза и да даде работа на много хора, подчерта Евгени Митев. Повече чуйте от звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21