Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ние си поставяме бариерите

Мира Радева

Вокална група „Музикални спомени“ ще изпълни  незабравими хитове и евъргрийни  в голямата зала на Младежкия дом в Пазарджик. Инициативата  е с благотворителна цел и е коледен подарък  за 11 пенсионерски клуба в града, един старчески дом и неправителствена организация, подкрепяща жени с рак на гърдата. Ръководител на създадената преди около 5 години формация, е Вили Оникян от популярния преди години джазов дует „Оникс“, а в състава на квартета е социологът Мира Радева.  С нея разговаряме за  необходимото равновесие  в хаоса от проблеми и още - за дефицитите на българското общество, бягството от клишетата и опита да намериш себе си. Началото на разговора е за  политическите процеси в страната, гласуваните конституционни промени и мъчителната реформа в системата на правораздаването. 

Политическият ни елит е много плах, неуверен, без самочувствие, без желание за промяна. Това е и големият дефицит на българското общество на настоящия етап – толкова самите ние си слагаме бариери, имам предвид и съдебната реформа, толкова много виждаме повече препятствията, вместо възможностите, че най-накрая се получава нещо като нищо – т.е. повторение на онова, което вече сме го гледали. Това заяви социологът Мира Радева. По думите й у нас съществуват дълбоко преплетени икономически и политически интереси – олигархия. Икономиката в България /уж демократична/ в голяма степен зависи от политическите решения. Докато тези окови не бъдат освободени, ние няма да имаме истинско икономическо развитие, истински висок стандарт, към който хората се стремят. Съдебната реформа трябваше да разсече този сложен възел, наследен от тоталитарната държава и държащ я вече 25 години. Радева попита какво направиха всъщност народните представители – не обвързаха по някакъв начин промените в Конституцията  с  това, съдебните органи да отговарят пред избирателите, а пак ги обвързаха с политическите структури и в случая с Парламента. Докато обаче те не се обърнат към хората, които са реалният суверен на властта в демократичната държава, ние няма да имаме реално социално, политическо,  икономическо развитие, подчерта Мира Радева. Пропорционалната система, която властва вече 25 години, води до това, че в селекцията на партийните ръководства влизат само „послушни хора“. Не очаквайте от послушни хора на променят света, заяви Радева.

За своето участие във вокална група „Музикални спомени“, Радева каза, че  във всеки от нас има различни светове и възможности и в зависимост от ситуациите, ние отключваме едни или други. В България си поставяме обаче много ограничения и не се наслаждаваме на живота такъв, какъвто е тук и сега.  Радева уточни, че групата се е събрала преди 4-5 г.. Ръководител е Вили Оникян – сестра на джазовата певица Стефка Оникян от известния в миналото дует „Оникс“. След няколко урока, които социоложката взима при нея  по пеене,  решават да направят група от четири жени, които са ентусиазирани, пеят „от сърце“ песни, които са ги радвали. Групата е многоезична, всички пеят на български, италиански, френски, немски, иврит и няколко негови наречия.  И да не разбираш думите, разбираш посланията на песента, а в песните, които групата пее, има много любов, заяви още Мира Радева. Повече чуйте от звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21