Сътресенията в ДПС ще приключат и в България ще има нов политически субект, който ще е проислямистки. Малка ислямистка партия. Ние сме единствени на Балканите, където няма такава партия. Този проект ще е добре финансиран отвън – не само от среди в Турция. Има разделение в електората на ДПС, по-голямата част от които са светски настроени. В България обаче вече би се намерил и електорат за такава партия.
Това заяви пред Радио Пловдив историкът Антонина Желязкова, историк, социален антрополог и директор на Международния център за изследване на малцинствата и междукултурните взаимоотношения.
Според нея нашите политици могат да се съпротивляват на разрастването на такъв проект като поддържат проевропейската идентичност и не оставят България да бъде разграден двор.
Не трябва да се драматизират нещата, които стават в ДПС след изключването на Лютви Местан, смята Желязкова. Според нея не се е случило нищо неочаквано и драматично. Не веднъж се случва във вътрешнопартийния живот партиите да се люспят, роят и цепят. И в самотото ДПС не веднъж бяха изхвърлени хора. Сега става отново същото. Остава въпроса защо толкова бързо и драстично. Тук идва международния план – сеизмични вълни от трусовете между Русия и Турция. Още при появата на Атака бе ясно, че е руски проекти. Турция последните две години се изкуши да експериментира дали не би могла да получи симпатиите и поддръжката на добре структурирана партия като ДПС и сгреши, каза Антонина Желязкова.
Тя е съгласна с политолога Огнян Минчев, че ДПС финансово е свързана с Русия и електорално с Турция. България е важна и за двете и е нормално при трусове помежду им да има вълни и тук. В България има най-много турци на глава от населението. България обаче безусловно обича Русия.
Обаждането на Ахмед Давутоглу на премиера Бойко Борисов да подкрепи Лютфи Местан е намеса във вътрешните работи, категорична бе Желязкова. Тя намира за правилно поведението на политиците у нас да не коментират ставащото вътре в ДПС. Има изпускане на нерви от страна на Турция, посочи Желязкова.
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..