В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия.
Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които непредпоставят крайната цел - или по-скоро започване на преговори, които да минат през установяване на някаква форма на мир и оттам нататък на преговори.
"Това е доста по-различно от стратегията, която имаше предишната администрация заедно с европейските партньрои. Тогава концепцията беше подпомагане на Украйна дотогава, докогато е необходимо, за да може Украйна да си възвърне териториториите си. Сега това нещо не се предпоставя в преговорите. Даже повече. Виждаме, че американската страна
обяви няколко неща, които може би ще бъдат в рамките на преговорите", коментира експертът и допълни:
"Териториални отстъпки, тоест не се поставя въпросът за цялата териториална цялост на Украйна, неизпращане на американски войски, намаляване на разходите, които Америка прави за Украйна. Най-вече по всяка вероятност на въоръжението, което се прави"
По думите на Божилов в момента има доста сериозен проблем в НАТО - има недоверие между американските и европейските съюзници. Америка няколко пъти прави послания, че може да не се притече на помощ на съюзниците си от Европа, ако те не увеличат разходите за отбрана.
Според него нито един от договорите, които гарантираха европейската сигурност не функционира.
От тази гледна точка имаме много сериозна криза на международните отношения.
"Най-вече основните играчи предпочитат да действат на базата на реалната политика. Политика от гледна точка на силата, а не на политиката от гледна точка на някакви идеи и норми. От тази гледна точка аз биха казал - да, имаме много сериозна криза на международните отношения", заключи Божилов.
Повече може да чуете от интервюто с Йордан Божилов, което е в прикачения звуков файл.
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..
"Правителството на 77-я си ден оцеля с 25 гласа повече, отколкото бе избрано". Това коментира журналистката от сайта "Епицентър" Валерия Велева след като мнозинството в парламента отхвърли поискания от "Възраждане" вот на недоверие на калинета на Росен Желязков. Валерия Велева припомни, че към формулата 3 плюс 1 на управляващото мнозинство гласове против..
Първи вот към кабинета „Желязков“ ще гласуват депутатите. Какъв смисъл има от него, след като дори и вносителите от „Възраждане“ ясно признават, че няма да мине? Според политолога Страхил Делийски невинаги крайната цел на вота на недоверие е сваляне на правителството. По думите му той е един от инструментите на опозицията да наложи някаква..
Обезопасен е районът при срутената подпорна стена в източната част на Небет тепе и не се налага ограничаване на достъпа до археологическия комплекс. Това каза в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив кметът Костадин Димитров. След първоначалните разговори предстои среща със специалисти и археолози, за да бъде обсъдено какви действия ще бъдат..