Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Краят на бежанския натиск ще дойде след година

Така нареченият Балкански маршрут ще бъде затворен, но всъщност, едновременно с това, остава и отворен. Това е така, защото от една страна става дума за наднационална политика на ЕС, но и за конкретна политика на отделни държави, заяви в интервю за Радио Пловдив професор Нина Дюлгерова.

Важно е обаче какво всъщност се случва в действителност, а не какво искаме да се случва. Друг е въпросът доколко са верни цифрите, които са свързани с мигрантите, които ни се представят като абсолютна истина. 

Всъщност нещата, може би, не са така страшни, както се представят. Просто Германия и Турция се опитват да решават свои проблеми, а не общоевропейски такива, коментира проф. Дюлгерова.

Вярно е, че от Турция зависи голяма част от разрешаването на проблема, но зависи и от Гърция. Има два пласта - институционален - изявленията на европейските институции и другият - случващото се в сивата част - нелегалният трафик на бежанци, който генерира огромни печалби за трафикантите. Затова този поток не може да бъде спрян така лесно от институционално ниво, коментира Нина Дюлгерова.

Не съм сигурна, че закриването на Балканският маршрут ще се осъществи, повтори проф. Дюлгерова. Според нея това е така, защото по официалните пътища ще бъде намален притокът на мигранти, но пък по нелегален път натискът ще се усили.

Турция ще играе с ЕС на принципа на "котката и мишката" и печелившият ще е Анкара. Решението може да дойде само с решение на кризата в Сирия. Пътят е примирието, което трябва да се постигне там, увери Дюлгерова

Иначе националните държави от Европа няма да спечелят от споразумението между Турция и ЕС, но сигурно ще спечели Германия и германският бизнес, каза Нина Дюлгерова. 

Според нея до година мигранската криза ще приключи. Това ще стане след разделянето на Сирия. Процесът ще се разреши от Русия и САЩ в контекста на договорките и споразуменията, които те задвижиха преди седмици.

След това мигрантският поток ще продължи, но той ще бъде в обичайните преди кризата параметри, т.е. много по-малко хора ще търсят убежище в ЕС, прогнозира проф. Нина Дюлгерова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разочарованият избирател е манна небесна за диктаторите

Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..

публикувано на 15.11.24 в 16:22

Кове се валякът, който ще помете статуквото

Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка  „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател.  Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен!   По думите му,  този..

публикувано на 15.11.24 в 15:51

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..

публикувано на 15.11.24 в 10:59

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35