Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Краят на бежанския натиск ще дойде след година

Така нареченият Балкански маршрут ще бъде затворен, но всъщност, едновременно с това, остава и отворен. Това е така, защото от една страна става дума за наднационална политика на ЕС, но и за конкретна политика на отделни държави, заяви в интервю за Радио Пловдив професор Нина Дюлгерова.

Важно е обаче какво всъщност се случва в действителност, а не какво искаме да се случва. Друг е въпросът доколко са верни цифрите, които са свързани с мигрантите, които ни се представят като абсолютна истина. 

Всъщност нещата, може би, не са така страшни, както се представят. Просто Германия и Турция се опитват да решават свои проблеми, а не общоевропейски такива, коментира проф. Дюлгерова.

Вярно е, че от Турция зависи голяма част от разрешаването на проблема, но зависи и от Гърция. Има два пласта - институционален - изявленията на европейските институции и другият - случващото се в сивата част - нелегалният трафик на бежанци, който генерира огромни печалби за трафикантите. Затова този поток не може да бъде спрян така лесно от институционално ниво, коментира Нина Дюлгерова.

Не съм сигурна, че закриването на Балканският маршрут ще се осъществи, повтори проф. Дюлгерова. Според нея това е така, защото по официалните пътища ще бъде намален притокът на мигранти, но пък по нелегален път натискът ще се усили.

Турция ще играе с ЕС на принципа на "котката и мишката" и печелившият ще е Анкара. Решението може да дойде само с решение на кризата в Сирия. Пътят е примирието, което трябва да се постигне там, увери Дюлгерова

Иначе националните държави от Европа няма да спечелят от споразумението между Турция и ЕС, но сигурно ще спечели Германия и германският бизнес, каза Нина Дюлгерова. 

Според нея до година мигранската криза ще приключи. Това ще стане след разделянето на Сирия. Процесът ще се разреши от Русия и САЩ в контекста на договорките и споразуменията, които те задвижиха преди седмици.

След това мигрантският поток ще продължи, но той ще бъде в обичайните преди кризата параметри, т.е. много по-малко хора ще търсят убежище в ЕС, прогнозира проф. Нина Дюлгерова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47