Много е важно бързо да се налагат санкциите на пътя, а наложените глоби да се плащат на момента. Това е една от ефективните мерки да намалеят нарушенията и агресията на пътя, коментира в интервю за Радио Пловдив Владимир Тодоров, председател на Българската асоциация на пострадалите при катастрофи.
Според него, българското законодателство е „твърде меко“ при прилагането на наказанията. „Сега едва 50 % от глобите се плащат, т.е. всеки втори пътен хулиган се измъква заради остарелите разпоредби на Закона за административните нарушения и наказания, който е от 1959 г. Ако след 6-7 нарушения на пътя, водачът не е санкциониран, това води до чувство за безнаказаност според психолозите и се мултиплицира“, обясни Тодоров.
По думите му, нещата ще се променят, ако държавата засили мерките срещу дребната престъпност, „защото нарушенията на пътя, агресията, хулиганските прояви най-вече са такива“. Промяна трябва и в семейните ценности, уважението към родителите, учителите, обществото, смята Тодоров.
Според председателя на Българската асоциация на пострадалите при катастрофи МВР е технически най-изостаналото министерство, затова въвеждането на таблети няма да реши проблема.
Трябва да се въведат бързи санкции като в Гърция и Македония, където при установено нарушение на пътя могат веднага да ти свалят табелите на автомобила и да ти ги върнат, когато си платиш глобата. Това може да стане във всяка гръцка бакалия или в македонска поща. В Стара Европа – дори в Швейцария, първо плащаш глобата и после обжалваш, а не както в България – ангажираш скъп ресурс и в крайна сметка не плащаш нищо, коментира Владимир Тодоров.
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..