Върхът на бежанската криза отмина и ЕС може да се справи с предизвикателствата.Това заяви за Радио Пловдив българският евродепутат Светослав Малинов.
Според него в момента са налице доказателства, че ЕС има вече институциите и процедурите, чрез които може да се справя с подобни неща. Той припомни, че миналата година по това време, всички се питахаме изключително притеснени, ще успее ли ЕС да намери решения и след това да ги наложи. Една година по-късно имаме основание да бъдем оптимисти, категоричен е евродепутатът.
Светослав Милинов коментира и предстоящото решение за безвизовото пътуване на труските граждани като заяви, че въпросът с визите не трябва да се разглежда като компромис от страна на Европа.
Идва момент, в който всяка една държава, желаеща да е член на ЕС , трябва да получи либерализация. Въпросът е дошъл ли е този момент за Турция. Не трябва да се избързва с изводите преди да се види доклада, който трябва да отчете изпълнението на изискванията за визите, поясни Малинов.
Според него споразумението с Турция и интеграцията на бежанците са двете най-големи предизвикателства пред ЕС в близките месеци. Той уточни, че това са две различни неща, но много важни.
По думите му споразумението с Турция надминава всички очаквания като решение, защото потокът на бежанците на практика спря през сухопътната граница.
"Не бива да забравяме, че на територията на Европа вече има над 1 милион бежанци и мигранти от миналата година. Основният проблем е как да бъдат интегрирани тези, които имат право да пребивават на територията на ЕС и ще има ли ЕС силите и волята да върне тези, които нямат право да пребиват в ЕС. Тези, които наричаме икономически имигранти. Масови връщания би трябвало да предстоят, защото безспорно с бежанците влязоха много хора, които искаха да уредят своя живот. Това е може би тяхно общочовешко право, но ЕС няма никакви морални и правни задължения към тези лица. Това е нещото, което предстои да видим - дали ЕС ще успее да върне тези хора, които нямат право да пребиват. Това за сега не го виждаме да се осъществява.", категоричен е Светослав Малинов.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..