Със сигурност изборът на Корнелия Нинова за председател на БСП е резултат на идеята и убеждението, че нещата в партията трябва да се променят. Затова се стигна и до обединението на непримирими противници вътре в БСП, коментира пред Радио Пловдив социологът Татяна Буруджиева. Тя обаче добави, че изборът на нов председател не решава изведнъж кризата в партията.
Тази кампания за лидерския пост се води от 1,5 години, това доведе до много сериозно разделение в БСП и Нинова е изправена пред много тежка задача, прогнозира Татяна Буруджиева.
Думите за горещия стол на Стефан Данаилов би трябвало да се разбират и така – неизпълними неща трябва да се направят, несъвместими обещания да се изпълнят и несъвместими хора трябва да се обединят, коментира тя. Плюсовете на новия лидер са, че тя е по- публична, по– комуникативна, излъчва хъс и воля. БСП вече загуби 1,5 години в липсата на ясни политики и време. Сегашното ръководство няма време, защото предстоят президентски избори, смята Буруджиева.
Според нея, бързото влизане на БСП във властта, както посочи Нинова, няма да може да обедини партията и няма да може да й даде политическо лице. Когато една лява партия е в криза, тя заема позицията на сериозна опозиция, посочи социологът и добави, че все пак Нинова и новото ръководство ще трябва да отговорят на очакванията за участие във властта. Това е вторият голям проблем, защото разпадът на организацията няма да може да бъде спрян без тя да заеме опозиционно поведение, коментира Буруджиева.
Според нея, обаче, целта на БСП на следващите избори ще бъде свързана с участие във властта. По думите й партията ще търси добро представяне с цел формиране на правителство като в Германия.
Колкото по- бързо стане ясна каква е договорката между коалиционните партньори, толкова по- бързо ще стане ясно каква е стабилността на коалицията, така тя коментира предупрежденията на малките коалиционни партньори, че ще напуснат управлението, ако техните предложения не бъдат приети. По думите й, у нас при всяко коалиционно управление нещата са винаги нестабилни, защото няма ясна политическа формула и ангажименти към него.
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...