Главният икономист на една от водещите банки Кристофор Павлов анализира как Брекзит ще отрази на българската икономика.
Според него негативните ефекти ще дойдат през външната търговия. Този ефект ще е индиректен, защото UK има доста малък дял , конкретно ние нямаме голям стокооборот с кралството, но ще понесем загуби като членове на ЕС.
Великобриатония е петата най- голяма икономика в света, така че не може да не се отрази на цялостния икономически климат.
Най- малко ще се генерира несигурност и ще се забавят частните инвестиции, капиталовите потоци към България ще се редуцират като следствие от това.
Правителството може да смекчи ефекта чрез публичните инвестиции и известно разхлабване на фискалната политика.
Основния аргумент против е, че всеки лев, похарчен от правителството е по- лошо похарчен от 1 лев, похарчен от частния сектор. Павлов не е докрай съгласен с това, защото и частния сектор не е застрахован от грешки.
Това правителство е показвало, че когато икономиката нараства намира начини за такова оздравяване на публичните финанси, че в моменти на изпитания да се опре на този буфер и да редуцира негативните външни влияния.
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..