Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Субсидията за плодове и зеленчуци не трябва да е на калпак или декар

Снимка: Дарина Григорова

Националният съюз на градинарите в България ще бъде домакин на международна среща във Варна от утре под наслов „Градинарят“. Заместник – председателят на браншовата организация Марияна Милтенова потвърди пред Радио Пловдив, че преобладаващата част от плодовете и зеленчуците са внос като една голяма част от тях е нелегална. 

В същото време тя подчерта, че България може да произвежда 40 пъти повече домати, отколкото може да потребява. Според нея с  политиката през изминалите години МЗ унищожи производството на плодове и зелунчуци и доведе секторът до дъното. 

Благодарение на усилията на Съюза и отделните браншови организации, за първи път от две години насам се взимат решения за по- адекватното възстановяване на този сектор. Въпрос на политика и организация е секторът да възстанови произвежданите в миналото количества, подчерта Милтенова като припомни, че в близкото минало определени кръгове и хора подкрепяха търговията и вноса в полза на групировки и партии.

Съюзът на градинарите е съавтор на новия регламент за получаване на субсидия след доказване с  фактури и касови бележки и връщане на пари, ако те се окажат фалшиви. Това е по наша идея и предложение. Ние смятаме, че раздаването на субсидии на калпак или на декар не е надеждно, защото досега някои само засяваха нивите, но не я прибираха. Затова субсидията трябва да се дава на реално произведена продукция. 

Рано или късно всички трябва да излязат на светло на този пазар, обясни Милтенова. Тя разказа, че понякога самите търговци не искат да получат фактури като по тази причина производителите са принудени да плащат реализирани печалби, които не могат да докажат.  Ако се засили контролът на търговците и тържищата картината на сектора ще стане по- светла, смята още заместник – председателят на Съюза.

Български сортове плодове и зеленчуци има, но трябва да има и кой да ги произвежда и да има протекция, както в Румъния, подчерта още тя.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28