Бежанската криза оголи и изостри вътрешните противоречия в Европейския съюз, в който се наблюдават големи политически разломи. Проблемите вече не минават по границите на общността, а са вътре в самите общества.
Под натиска на мигрантския поток Европа е изправена пред много сериозна криза за своето бъдеще. Съвършено очевидно е, че няма национална икономика, национален бюджет, национална социална система в Европа, която да се справи с този огромен бежански натиск.
Това заяви пред Радио Пловдив Любомир Кючуков, бивш заместник-министър на външните работи, бивш посланик на България в Лондон, сега директор на Института за икономика и международни отношения.
Европа трябва в най - близко време да реши два ключови проблема, които генерират тези процеси: първият - войната, защото бежанската криза е резултат от военните действия в Близкия изток и най - вече в Сирия, и вторият - бедността на Африка, която се превръща все повече в проблем на Европа, посочи Кючуков.
Той е убеден, че изграждането на вътрешни граници в Европейския съюз не е решаване, а е прехвърляне на проблема по трасето от едни съсед на друг.Работещото решение е потокът от мигранти и бежанци да влезе в полето на законността, а това значи укрепване на външните граници на Европейския съюз. Решението трябва да е общоевропейско и солидарно.
Солидарността не е благотворителност. Тя е цената за стабилността, която Европа неминуемо ще трябва да плати.
Очевидно се налага едно преосмисляне, цялостна визия за Европейския проект, но аз бих говорил за ново равнище на интеграция по - скоро, отколкото за връщане към състоянието преди реализацията на Европейския проект, коментира Любомир Кючуков.
Той посочи, че в Европа все повече се подготвя генерирането на политически и финансов ресурс за нов тип План Маршал, който да позволи развитието на Африка. Така ще се стигне до решаване на проблемите, там, където те се генерират.
Цялото интервю с дипломата от кариерата Любомир Кючуков можете да чуете в прикачения звуков файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..