"Столицата на доматите" – така наричат пловдивското село Куртово конаре. Местните хора с гордост казват, че преди много години тук е произведен първият български домат.
От години жителите на Куртово конаре отглеждат местните сортове розов домат и патентованата куртовска капия и правят най-вкусната лютеница от тях. Хора от цялата страна се качват на колите, изминават десетки километри, за да си купят от прочутата по цял свят лютеница от Куртово конаре.
Читалището в селото е първото, организирало празник на храните. Всяка година през септември тук се провежда Фестивал на чушката, домата, традиционните храни и занаяти. Тази година празникът се провежда за осми път - започва днес и ще продължи в събота и неделя.
Освен традиционните демонстрации на приготвяне на лютеница и доматена супа веселият фестивал включва фотографски и художествен пленери и изложби, документални прожекции, много и разнообразна музика.
Най – очакван от всички е конкурсът за най – добра лютеница. Той ще е утре, когато 10 майсторки ще покажат на площада как се прави лютеница и от тях ще бъде избрана "Царица на лютеницата". Ще бъдат наградени и кулинарни произведения от гостуващите на фестивала групи.
"Доматите не растат в щайги" е темата на една от дискусиите в рамките на празника на храните.
Искаме да обърнем внимание на потребителите, че трудът на хората, които докарват доматите в щайгите, трябва да се уважава и че тези хора съществуват, коментира пред Радио Пловдив доц. Десислава Димитрова от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН.
България отстъпи много от своите позиции като производител и износител на плодове и зеленчуци, призна ученият. Според доц. Димитрова, един от пътищата за преоценка на българското производство са кампаниите и срещите с производителите.
Но, можем да се възползваме и от един европейски механизъм - т. нар. европейски схеми за качество за регистриране на продукти със защитено наименование за произход и защитено географско указание. Те дават защита и популяризират именно такива продукти, които са свързани с конкретно място и са географски реферирани, посочи доц. Десислава Димитрова.
От миналата година по инициатива на българския евродепутат Момчил Неков у нас се провежда кампанията "Да защитим българския вкус", чиято основна цел е намирането на български продукти, които да получат европейския знак за качество.
Това гарантира на производителите популярност и е оценка на техния труд, но също им помага да се борят с нелоялната конкуренция, коментира Димитрова. Тя съобщи, че куртовският розов домат е един от претендентите за такъв знак.
Доц. Десислава Димитрова е и координатор за България на световната организация „Бавна храна“ (Slow Food). Една от нейните основни мисии е запазването на местните гастрономически традиции, насърчаване отглеждането на местни сортове семена, земеделски култури и породи домашни животни.
През 1986 година писателят Карло Петрини и няколко негови приятели приготвят спагети и ги раздават на минувачите на Пиаца ди Спаня в Рим. Така те протестират срещу отворянето на първия МакДоналдс в Италия. Така се заражда движението Slow Food (Бавна храна) - организация, която днес обединява над 100 000 членове от повече от 150 държави, посветени на местната храна и свързаните с нея традиции.
Подпомагането на местните производства в България е наболяла нужда, категорична е доц. Десислава Димитрова.
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..