Народното събрание създаде през тази седмица две парламентарни комисии – за картела на горивата и за АЕЦ „Белене“. В интервю за Радио Пловдив икономическият анализатор и бивш посланик на България в Москва Илиян Василев, заяви, че е скептичен към работата на парламентарната комисия, която ще проучва пазара на горива у нас.
Според него информацията е в другите институции като НАП, Митниците, КЗК, ДАНС, Прокуратурата. Комисията може да повдигне обществената видимост за случващото се с цените на горивата у нас, защото няма абсолютно никакво съмнение, че политическата подкрепа на този тип доминантно положение в пазара на горивата продължава, коментира Василев.
По думите му, ако комисията успее да извлече полезното и да вземе законодателни решения, и прекъсне тази подкрепа, която е на ниво грандкорупция /върховете на държавата, в правителството и на политическата класа/, то тогава тя би имала някакъв смисъл.
В противен случай съзадената комисия ще действа по старато правило, ако искаш да забатачиш един проблем, създай комисия, подчерта експертът. Той подчерта, че сериозен проблем пред депутатите ще бъде липсата на професионална експертиза, на информация, която се съхранява в други институции, липсата на правна база.
По „Белене“ се знае всичко, много е странно, че се прави комисия. Отговорностите са ясни, хората са ясни. Там нещата са много близки до вкарването на обвинения, но отсъства ключовият елемент – Прокуратурата, коментира Илиян Василев. Прокуратурата държи властта, пази тези, които управляват, от нея не може да се очаква подобно разследване.
Петър Димитров е една малка част от брънката, той може би е сред най- малко отговорните. Трябва да се започне от президента Георги Първанов, министър – председателите от онова време. Според него изпълнителните директори на НЕК не са водещите фигури по „Белене“.
Пътят Рудозем - Ксанти остава затворен, въпреки че втори ден България вече официално е пълноправен член на Шенгенското пространство. Отварянето на пътната връзка между България и Гърция при незаработилия граничен пункт се отложи заради закъснение в изграждането на пътя от гръцка страна. Пред Радио Пловдив областният управител на Смолян Захари..
2025 година поставя началото на новото поколение Бета. Бебетата, които ще се раждат от началото на годината до 2035 година ще бъдат част от това поколение. "Най-характерното за това поколение ще бъде, че ще се развива в условията на Изкуствен интелект. За предишното поколение беше характерен преходът от аналогови към цифрови технологии, докато..
Подобряване на градския транспорт, чистота на града и реализиране на нови инфраструктурни проекти ще са приоритетите тази година пред Община Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив пловдивският кмет Костадин Димитров. През 2025 година администрацията ще кандидатства за държавно финансиране с проекти за над 70 милиона лева. Сред..
"Икономическите трудности в Германия със сигурност ще доведат до проблеми в периферни страни като България", смята икономистът Стоян Панчев. "В Унгария, която е много по-интергирана във веригата за доставки на германското автомобилостроене, вече виждаме рецесия", даде пример той. Стоан Панчев припомни също, че през миналата година реален дебат..
Каква ще бъде политическата 2025 година не само във вътрешнополитически, но и в геополитически аспект? Анализът за програма "Точно днес" направи доцент Иво Инждов, политолог и университетски преподавател. Според него е много възможно тази година България да има редовно правителство, но не се знае дали то ще бъде конструирано през януари, след като..