Няма какво добро да си кажем за промените в изборното законодателство. През последните десетилетия българската диаспора много често беше използвана за нуждите на ДПС, но чрез нея и за едно индиректно влияние над българската политика от Турция и Русия, коментира пред Радио Пловдив юристът Марин Божков.
Логиката на промените за гласуването в чужбина беше на принципа „Досега Вие на нас, отсега - нататък ние на Вас“, обобщи Божков. Държава, управлявана по този начин отива към провал, това е тържество на националното разцепление, каза юристът.
Правно - технически промените също бяха изпълнени лошо, добави той. Нахален и нескопосан е начинът да се ограничи вотът на сънародниците ни в Турция. Трябва да се премахнат причините за контролирания вот в Южната ни съседка, а не към следствията от него, смята той и добави, че лишаването на граждани от избирателни права е безпринципен политически реверанс, а от гледна точка на правото е тържество на безхаберието.
Референдумът не е насочен за решаването на проблемите на България, а към инсталирането на Станислав Трифонов в политиката. По думите му, несъвършенствата на пропорционалната система се заменят с една по- примитивна форма. Божков даде и пример: "Вместо да се поправи недобре работещия модерен автомобил, го заменяме със Запорожец, защото е по- лесно да бъде ремонтиран".
Възможно ли е българският избирател да направи все пак добрия избор? Да, като първо отиде и гласува, каза юристът и отново посочи пример: "Ако не упражняваме правата си, нямаме право да мрънкаме. По същия начин, ако един съпруг не упражнява съпружеските си задължения, ще му ги упражни някой друг".
Хората сега трябва да отидат до урните, защото отказът от участие и генериране на идеи ти отнема правото да се оплакваш. От българските граждани се изисква да са по- добре политически информирани и далеч по – изискващи отколкото са. Така няма да берем срама на евродепутати като Бареков, няма да се чувстваме неудобно от риториката на премиера и няма да бъдем поставени пред нелепия избор на някои комедийни кандидати за президенти.
Количеството и качеството на храната са важен фактор за дългия и качествен живот. По нашите географски ширини битува схващането, че който преяжда, живее доста добре. И когато някой се вземе в ръце и отслабне здравословно едни 15 - 20 килограма, всички в обкръжението му започват да го питат дали не е болен от рак или не му се е случило нещо ужасно ...
От 1 февруари ще заработи новото общинско предприятие "Зоологическа градина - Пловдив", съобщи в интервю за програма "Ден след ден" зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Предложението на общинската управа ще бъде внесено за обсъждане на януарската сесия. "Ще кандидатстваме пред програма „Околна среда“ за средства за зоологически..
Преговорите за правителство са възобновени. ГЕРБ обаче продължава преговорите за кабинет само с БСП и ИТН. Разговори с "Демократична България" ще се водят, само ако те подкрепят кандидатурата на Росен Желязков за премиер. За политическите интриги и отражението им върху обществото е интервюто на Антоанета Петричанска с Андрей Велчев, политолог и..
Българските домакинства няма да издържат на ръст на тока още веднъж през годината след това, което ни посрещна от януари, категорична е доц. Теодора Пенева от Института за икономически изследвания при БАН, специалист по енергийна бедност. Българинът няма възможност да търпи и ще излезе на протест, както това стана през 2013 година, прогнозира..
В програма "Точно днес" разговор с Вихра Ерамян , директор на Езикова гимназия "Иван Вазов " - Пловдив, за втория СТЕМ център, който ще изградят в училището през тази година. Обществената поръчка вече е обявена на стойност малко над 220 000 лева, за какво ще се ползва новата придобивка разказваме в програмата. Общата стойност на проекта ще бъде..